Reklama

Revolučné batérie od Toyoty sa nabijú za 10 minút! Najskôr ale budú v hybridoch

Zdroj | Toyota
Tomáš Kuník
Zdroj | Toyota
Zdroj | Toyota

Toyota ešte v roku 2020 vyvinula prototypy vozidiel, ktoré pre pohon využívali nový typ batériových článkov s pevným elektrolytom. Teraz sa pripomínajú opäť, a to s veľmi zaujímavými informáciami. Postupne ich totiž budú inštalovať do hybridných modelov.

Vývoj zjavne napreduje správnym smerom. Ešte v decembri 2021 oznámil prezident automobilky Toyota, Akio Toyoda, že prvé autá využívajúce batérie s pevným elektrolytom prídu do predaja do roku 2025. Táto informácia bola zároveň potvrdená riaditeľom pre vedu a šéfom Výskumného inštitútu Toyota, Gillom Prattom, na nedávnej výstave CES. A práve tu zaznela dôležitá informácia – revolučné batérie prídu najskôr do hybridov.

Pozrite si

Toyota má svoj prvý elektromobil, nazvala ho skratkou bZ4X

Samozrejme, takéto rozhodnutie môže znieť na prvé počutie ako nezmysel, no opak je pravdou. Batérie s pevným elektrolytom sľubujú veľmi rýchle nabíjanie trvajúce maximálne 10 minút, lepší dojazd a odolnosť. Preto sa takzvané solid-state akumulátory sledujú s veľkou pozornosťou. Vo svete elektromobilov by naozaj mohli byť kľúčové, no pred masívnym nasadením potrebujú ešte dlhé roky testovania.

A to je práve ten dôvod, prečo sa ich Toyota rozhodla nasadiť najskôr do hybridov. Výroba nových batérií bude spočiatku drahšia, no hybridy sú vybavené výrazne menšou batériou ako klasické elektromobily, takže na cenu auta budú mať len minimálny vplyv. Zaujímavá je však práve záťaž, ktorú batérie v hybridoch musia neustále podstupovať. Na rozdiel od elektromobilov, batérie v hybridoch sa veľmi často vybíjajú a nabíjajú vo veľkých rozsahoch percent.

Zdroj | Toyota

Takéto správanie dokáže veľmi dobre otestovať samotnú technológiu a priniesť cenné dáta pred masívnym využívaním v elektromobiloch. Do batérií s pevným elektrolytom sa vkladá veľká nádej. Mnoho firiem investuje do vývoja tejto technológie s veľkými očakávaniami. Toyota má na nasadenie týchto batérií do prvých hybridov necelé tri roky, čo v kontexte vedy nie je veľmi dlhý čas.

Medzitým sa Toyota púšťa do výroby svojho prvého elektromobilu, ktorý ale dlho nezostane v ponuke osamote. Elektrická prvotina od Toyoty bude postavená na platforme e-TNGA a predstavená bola ešte minulý rok pod názvom Toyota bZ4X. Ponúknuť má dojazd až 500 kilometrov, nabíjanie výkonom do 150 kW a zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 7,7 sekundy.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.