Reklama

Xiaomi 12X: má na to stať sa bestsellerom značky

xiaomi 12X
Tomáš Šmidák
xiaomi 12X
91 %
Xiaomi 12X je najlacnejším prírastkom do novej série 12. To ale neznamená, že niečím zaostáva. Ponúka veľmi dobrý koktejl funkcií, ktoré vie bežný užívateľ oceniť. Ja som s ním strávil niečo vyše týždňa a toto sú moje skúsenosti z používania.

Výhody

  • AMOLED displej so 120 Hz
  • Príjemné rozmery a moderný dizajn
  • Výkonný hardvér s podporou 5G
  • Výdrž batérie a 67W nabíjanie
  • Kvalitné fotoaparáty

Nevýhody

  • Občasné padanie aplikácií a záseky systému
  • Prostredie MIUI 13 preplnené zbytočnými aplikáciami
  • Menej spoľahlivá čítačka odtlačkov prstov pod displejom
  • Výstup z reproduktorov

Hneď prvá vec, ktorá ma na telefóne zaujala, boli jeho rozmery. Vo svete veľkých telefónov išlo o veľmi príjemnú zmenu. Všade som dočiahol jedným prstom a aj napriek matnému dizajnu zadnej strany sa mi vôbec nešmýkal z ruky. Rozmiestnenie tlačidiel je ideálne a pri používaní majú príjemnú odozvu. Vďaka použitiu hliníkového rámu a matného skla na zadnej strane pôsobí telefón veľmi luxusným dojmom. Modul, v ktorom sa nachádzajú snímače, však až príliš vystupuje z tela telefónu a aj po nasadení púzdra sa pri používaní na rovnom povrchu kýve.

Prednú stranu zaberá 6,28-palcový displej, ktorý je krytý sklíčkom Gorilla Glass Victus. A keď poviem zaberá, tak to myslím doslova. Rámčeky okolo displeja sú takmer neexistujúce, nakoľko je po stranách zahnutý. Displej je typu AMOLED s pomerom strán 20:9 a rozlíšením 2 400 x 1 080 pixelov t.j. Full HD+. Ponúka veľmi pekné a živé podanie farieb s naozaj tmavou čiernou a pozorovacie uhly sú tiež na dobrej úrovni. Osobne ma veľmi potešila vyššia obnovovacia frekvencia.

Pri jej nastavovaní máte dve možnosti: automatická alebo vlastná. Automatická upravuje frekvenciu podľa obsahu, ktorý pozeráte medzi hodnotami 60 – 120 Hz. Vlastná vám umožní nastaviť si pevnú hodnotu, buď 60 alebo 120 Hz. Zamrzí chýbajúca možnosť výberu 90 Hz nakoľko rozdiel medzi 90 a 120 Hz nie je okom až tak pozorovateľný a vedelo by to ušetriť pár percent z batérie. Čitateľnosť na priamom slnku bola výborná, občas som sa ale mierne trápil s automatickým jasom, ktorý často nastavoval jas na nižšiu úroveň, ako by som preferoval.

V dolnej časti displeja sa tiež nachádza optická čítačka odtlačkov prstov. Tá mi občas prečítala prst až na druhý/tretí pokus, čo kazilo zážitok z používania. Na druhú stranu, výsledky sa nezhoršili ani keď som mal na prste trochu vody či mastnoty. Jej nastavovanie bolo veľmi intuitívne a rýchle. Svoje miesto si na prednej časti našla aj predná kamera. Tá má rozlíšenie 32 Mpx a vie natáčať v rozlíšení Full HD pri 60 fps. Poslednou vecou je reproduktor na telefonovanie, s ktorým som nemal počas testovania najmenší problém.

Keď sme už pri reproduktoroch, na hornej časti telefónu sa vyníma nápis Harman Kardon. Nakoľko ide o známeho a renomovaného výrobcu audio techniky, moje očakávania boli vysoké. Pustil som si hneď niekoľko piesní z rôznych žánrov a musím skonštatovať, že som čakal lepší výsledok. Čo sa týka kvality zvuku v nižších hlasitostiach, je porovnateľná s mojím dva roky starým iPhonom 11. 12X-ko má mierne vybalansovanejší prejav naprieč celým spektrom. Akonáhle však ide hlasitosť hore, iPhone už nestíha, zatiaľ čo Xiaomi na kvalite prejavu takmer vôbec nestráca. Ide teda o mierny nadpriemer, ktorý možno na prvé vypočutie až tak neohúri, ale aspoň si zachováva kvalitu v akejkoľvek hlasitosti. Palec hore.

Pozrite si

Séria Xiaomi 12 je tu, k predobjednávke dostanete smarthodinky či slúchadlá

Na vrchnej strane sa tiež okrem reproduktora nachádza aj infračervený port. Nebojte sa, ten tu neslúži na posielanie súborov, ako za starých čias. V kombinácii s predinštalovanou aplikáciou ho viete využiť na diaľkové ovládanie televízora, klimatizácie či domáceho audio systému. Šikovná vychytávka.

Dominantou celého telefónu je ale jednoznačne fotoaparát. Veľký modul na zadnej strane, obsahuje tri snímače, hlavný snímač s rozlíšením 50 Mpx, širokouhlý s uhlom záberu 123º a rozlíšením 13 Mpx a makro objektív s rozlíšením 5 Mpx. Všetky tri fotoaparáty ponúkajú veľmi dobrú kvalitu fotografií. Za dobrých svetelných podmienok dostanete naozaj ostré a farebne dôverné. Na výber je tiež veľké množstvo režimov, vrátane nočnej fotografie, portrétu, spomaleného videa a pod.

Príjemne ma potešil režim Pro, kde sa dá nastaviť a upraviť takmer všetko od expozície, po vyváženie bielej až po ostrenie. Dostupný je ako pre fotografie, tak aj pre video. Orientácia v aplikácií je veľmi intuitívna a nikdy som na nič nemusel čakať.

Ďalším príjemným prekvapením pre mňa bola batéria. Do takto pomerne kompaktného a ľahkého telefónu s hmotnosťou 176 gramov sa im podarilo vtesnať akumulátor s kapacitou 4 500 mAh. V jeden deň počas testovania sa mi podarilo vyťažiť telefón na maximum. Ráno okolo 08:00 som odpojil telefón z nabíjačky so 100 % batérie. Mojim cieľom, bola výstava v Nitre. Vyrazil som z Prievidze a počas celej cesty som mal zapnuté Google Mapy a Spotify.

Pozrite si

Xiaomi ukázalo luxusné smart hodinky so zafírovým sklíčkom aj športový variant

Po príchode do Nitry som mal chvíľu čas prezrieť si sociálne siete, odpísať na maily. Na výstave som potom fotil, natáčal a tiež nahrával rozhovor. Z Nitry som odišiel okolo 16:00 a cestou späť som mal opäť zapnutú navigáciu aj hudbu. Domov som prišiel cca o 17:30, telefón ukazoval 20 % batérie, a vydržal mi až do večera. Celý čas som mal zapnutú polohu, dáta, automatický jas a vyššiu obnovovaciu frekvenciu. Veľmi solídny výkon.

Na rozdiel od Xiaomi 12 a 12 Pro nepodporuje bezdrôtové nabíjanie. Čo na jednej strane zamrzí, na druhej strane ak mi dá výrobca ultra rýchle drôtové nabíjanie, nemám sa veľmi na čo sťažovať. V balení okrem potrebných dokumentov, priehľadného púzdra, a kábla na nabíjanie dostanete aj 67 W adaptér. Ten dokáže telefón nabiť z 0 na 100 % v priebehu 39 minút. Pri nabíjaní sa telefón neprehrieva, čo je pri takto vysokom výkone nabíjania výborná správa.

Čo sa týka výkonu, je ho dostatok. Snapdragon 870 s podporou 5G, grafický procesor Adreno 650, v mnou testovanej verzií 8 GB RAM a vyššie spomínaný 120 Hz displej zabezpečia naozaj plynulý chod zariadenia. Všetko fičí presne tak, ako by ste od telefónu tejto kategórie očakávali. Celú skúsenosť z používania mierne kazí užívateľské prostredie MIUI 13, ktoré mi občas prišlo až príliš zahltené. Konkrétne horná lišta mi prišla zbytočne preplnená skratkami, z ktorých polovicu pravdepodobne ani nikdy nevyužijete.

Animácie sú síce plynulé a pekne spravené, ale občasným zásekom som sa nevyhol. Pár krát sa mi pri používaní Android Auto stalo, že sa telefón jednoducho nepripojil alebo z ničoho nič prestalo fungovať Spotify. Aplikácie mi občas tiež samovoľne padali. Našťastie sa všetky tieto nedostatky dajú vyriešiť softvérovou aktualizáciou.

Pozrite si

Začiatok konca Netflixu? Ubúdajú mu predplatitelia a chystá nepopulárne zmeny

Aby som ale veľmi nehanil, páčila sa mi možnosť prispôsobovať si takmer všetko. Od spomínanej hornej lišty, ktorú si vďaka tomu môžete pekne upratať, cez početné widgety na obrazovke až po rôzne témy prostredia či ambientného displeja. Ten je veľmi pekne spracovaný a môžete si vybrať z asi dvadsať možností zobrazenia.

Na záver musím povedať, že som si telefón za týždeň pomerne obľúbil. Veľmi sa mi páčil displej, kamera bola tiež na úrovni a rýchle nabíjanie a dobrá výdrž batérie boli príjemným doplnkom. Výkon mi stačil na všetko čo som potreboval, vrátane hrania hier.

Mierným sklamaním sú reproduktory, absencia zvýšenej odolnosti voči vode a občasné zaváhania operačného systému z pohľadu plynulosti. Za cenu 629 € však ide o konkurencie schopný telefón, ktorý vás ničím zásadným nesklame, ale naopak príjemne prekvapí.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.