Reklama

Začiatok konca Netflixu? Ubúdajú mu predplatitelia a chystá nepopulárne zmeny

Zdroj | starline/Freepik
Stanislav Vinc
Zdroj | starline/Freepik
Zdroj | starline/Freepik

Po raketovom raste vďaka pandémii prichádza pád. Netflix po prvý krát od roku 2011 vykázal pokles predplatiteľov a vinu hádže na tých, ktorí zdieľajú prístup ku svojim účtom s rodinou a priateľmi. Straty chce vykompenzovať reklamami.

Netflix je podľa posledných známych čísiel so svojimi 222 miliónmi predplatiteľov najväčšou streamovacou službou na svete a nie je žiadnych pochýb o tom, že je to práve on, kto naučil celý svet platiť si pravidelne každý mesiac za prístup k novým filmom a seriálom. Čoskoro ho však môže predbehnúť konkurencia, ktorá stále rastie, kým Netflix padá.

V priebehu prvého štvrťroku spoločnosť prišla o 200-tisíc predplatiteľov, pod čo sa podpísal aj odchod spoločnosti z ruského trhu, kde si ju predplácalo 700-tisíc divákov. Najväčší prepad ju podľa jej vlastných odhadov ešte len čaká. V druhom kvartáli by mal Netflix prísť o ďalšie 2 milióny predplatiteľov.

Zdroj | freestocks

Na tento pokles zareagoval aj akciový trh, kde sa akcie Netflixu v priebehu utorka prepadli až o 25 %. Naposledy Netflix vykázal pokles platiacich zákazníkov v októbri 2011, čo bola ešte éra, kedy sa prvé streamovacie služby iba rozbiehali. Tentokrát je však za poklesom podľa Netflixu niečo celkom iné, zdieľanie hesiel.

Pozrite si

Od dnes je na Netflixe dostupný dokument o sériovom vrahovi Johnovi Gacym

Koniec zdieľaným účtom

Netflix si je dobre vedomý, že si ľudia vzájomne poskytujú prístupové údaje ku svojim streamovacím účtom. Podľa jeho analýzy tak robí viac ako 100 miliónov domácností po celom svete, pričom až 30 miliónov z toho tvoria domácnosti v Spojených štátoch a Kanade.

Vedenie spoločnosti dlhé roky tento problém ignorovalo, nakoľko im aj napriek zdieľaniu hesiel čísla rapídne rástli. „Zdieľanie hesiel je niečo, s čím sa musíte naučiť žiť, pretože existuje mnoho legitímnych dôvodov pre jeho zdieľanie, ako napr. s družkou, deťmi… a darí sa nám dobre aj tak, ako to je.“, povedal ešte v roku 2016 generálny riaditeľ Netflixu, Reed Hastings.

Zdroj | JD Lasica

Dnes už však Netflix avizuje, že v tomto smere nastanú zmeny. Zdieľanie hesiel pravdepodobne nebude úplne zablokované, no je celkom možné, že si používatelia za pridanie ďalšej domácnosti do účtu budú musieť priplatiť.

Pozrite si

Na Netflixe sa objavilo nové tlačidlo. Viete, na čo slúži?

Lacnejšie predplatné s reklamami

Riešením pre pokles čísiel by pre Netflix mala byť aj nová úroveň predplatného, ktorá by mala stáť výrazne menej ako tie súčasné za cenu, že sa v rámci neho používateľom môžu zobrazovať reklamy.

Hastings potvrdil, že jeho spoločnosť už na tomto predplatnom aktuálne pracuje a do ponuky by malo pribudnúť „v priebehu roka až dvoch“.

Počas ohlasovania finančných výsledkov Hastings akcionárov ubezpečil, že používatelia, ktorým neprekáža zaplatiť si za Netflix plnú sumu, reklamy v službe nikdy neuvidia. Aktuálne vyvíjaný reklamný systém taktiež neplánuje zneužívať na zber žiadnych dát o svojich používateľoch tak, ako to robí konkurencia, ktorá na tom stavia systém distribúcie personalizovaných reklám.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.