Devialet Gold Phantom – 4 500 W v mini luxusnom balení

ZDROJ | Devialet

Francúzsky výrobca high-end audiosystémov Devialet je šťukou, ktorá dokáže poriadne rozčeriť stojaté vody akceptovaných štandardov. Ich 58 prestížnych ocenení a 107 patentov nakoniec tiež dokazuje, že tamojší inžinieri dokážu meniť sny na skutočnosť.

Naše hodnotenie

98%
0 100

Výhody

  • dokonalý zvukový prejav
  • nevyčerpateľná výkonová rezerva
  • jednoduché ovládanie

Nevýhody

  • vysoká cena
  • výkon je pre väčšinu aplikácií predimenzovaný

Jednou vetou

Ak bývate v paneláku, svojou hudobnou prezentáciou „potešíte“ aj susedov. Aj tak ale sotva využijete akustický tlak 108 dB, ktorý dokáže zlatý Phantom dodať.

Devialet Gold Phantom 2
ZDROJ | Devialet

Pri uvedení streamovacích reproduktorov Phantom sa im to rozhodne podarilo. Vzhľadom k objemu 6 litrov majú až nepravdepodobne dobrý zvuk s ohromujúcim výkonom 750 W (Phantom), alebo až 3 000 W v prípade Silver Phantom.

Ak by sme si však mysleli, že po dosiahnutí hranice nemožného musia rezignovať aj najväčší majstri, v prípade Devialetu by sme sa mýlili. Trojica jeho zakladateľov má spoločné krédo – nepretržité inovácie. Preto neprekvapí, že opäť zdokonalili aj Phantom.

Devialet Gold Phantom 4
ZDROJ | Devialet

Gold Phantom, najsilnejší z trojice reproduktorov, je skutočným audiofilským klenotom. A to nielen vďaka výkonu, hoci ten, vyjadrený hodnotou 4 500 W, je nepochopiteľný. Pomocou audiohubu Dialog je možné prepojiť dva reproduktory Phantom do dokonalej stereozostavy, ale aj jeden reproduktor vytvára slušný priestorový zvuk.

Zvuk tohto reproduktora je neuveriteľný. Vďaka patentovaným technológiám ako SAM V2 (Speaker Active Matching), HBI (Heart Bass Implosion) a ADH V2 (Analog/Digital Hybrid) hravo zvláda hromobitie najsilnejších basov, aj jemné cvrlikanie výšok na hranici (aj za hranicou) počuteľnosti.

Vďaka elektroakustickej miniaturizácii Gold Phantom s objemom 6 litrov prekonáva výkon a frekvenčnú odozvu 120-litrovej trojpásmovej reprosústavy. Ale to dokáže aj biely a strieborný Phantom.

Devialet Gold Phantom 3
ZDROJ | Devialet

Zlatý Phantom sa od svojich predchodcov na pohľad líši len bokmi z 22-karátového ružového zlata, ale to podstatné sa skrýva vo vnútri. D/A prevodník Texas Instruments PCM1798 bol nahradený vlastným Devialet DAC vybaveným inteligenciou ADH V2.

Pri rovnakej hĺbke vzorkovania 24 bit/192 kHz sa celkové harmonické skreslenie a šum znížili na -112 dB oproti -106 dB u jeho predchodcov.

Zdokonalená technológia rozšírila frekvenčnú odozvu od 14 Hz (namiesto 16 Hz) v oblasti basov, do 27 kHz (namiesto 25 kHz) pre ultrazvukové výšky. Umožnil to nový titánový tweeter, ktorý nahradil hliníkový, používaný v predchádzajúcich modeloch.

Devialet Gold Phantom 9
ZDROJ | Devialet

Stredotónový menič a woofer zostali v pôvodnom hliníkovom prevedení. Aj Gold Phantom ponúka káblovú konektivitu – konektory pre Ethernet, CPL Homeplug AV2 a optický vstup Toslink sú ukryté pri vývode sieťovej šnúry, ale kľúčové je bezdrôtové pripojenie.

Pre Wi-Fi konektivitu v pásme 2,4 GHz aj 5 GHz budete potrebovať aplikáciu Spark, ale Bluetooth konektivita, ktorá v prvých Phantomoch chýbala, je k dispozícii úplne jednoducho a intuitívne. Stačí zapojiť sieťovú šnúru do zásuvky – Phantom začne potichu „mrmlať“ a na smartfóne či tablete ho vyhľadáte v zozname zariadení Bluetooth.

Devialet Gold Phantom 8
ZDROJ | Devialet

Hoci je audiostream prenášaný cez Bluetooth kvalitatívne limitovaný na úrovni CD, cez Gold Phantom budú vaše obľúbené nahrávky hrať o poznanie lepšie, než ste zvyknutí. Sofistikovaná technológia dá hudbe bezprecedentnú hĺbku a skutočnú razanciu. Ak bývate v paneláku, svojou hudobnou prezentáciou „potešíte“ aj susedov.

Aj tak ale sotva využijete akustický tlak 108 dB, ktorý dokáže zlatý Phantom dodať. Pri troche nepozornosti ľahko zmeníte svoju obývačku na rockovú (alebo symfonickú) koncertnú sálu.

Ak si chcete vychutnať audio vo vysokom rozlíšení, alebo internetové služby ako Tidal, Spotify či Deezer, bude treba reproduktor pripojiť do internetu. Najjednoduchšie to ide bezdrôtovo cez Wi-Fi s aplikáciou Spark.

Devialet Gold Phantom 1
ZDROJ | Devialet

Internetové rádiá a Spotify sú k dispozícii priamo, ale pre niektoré služby (Qobuz, Tidal, Deezer) je potrebný hub Dialog. Prostredníctvom neho môžete nielen prepojiť dva reproduktory Phantom do stereozostavy, ale vytvoriť aj multiroom systém až z 24 reproduktorov.

Devialet Gold Phantom 6
ZDROJ | Devialet

Pokiaľ máte takéto preferencie, pripravte si aj dostatočný objem investičných prostriedkov. Výnimočnosť má svoju cenu – Gold Phantom stojí 2 590 €. Nie je to málo, ale Silver Phantom s výkonom 3 000 W je len o 600 € a prvý biely Phantom s výkonom 750 W o 900 € lacnejší.

TECHBOX tip redakcie