Devialet PHANTOM: futuristický Francúz s veľkým zvukom

ZDROJ | Devialet

Doba, ktorá spravila mobilné multimédiá neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života, prináša aj rastúce nároky na kvalitu reprodukcie. A keďže nie každý a nie vždy ocení počúvanie hudby cez slúchadlá, boom bezdrôtových reproduktorov je pochopiteľný.

Naše hodnotenie

96%
0 100

Výhody

  • špičkový zvuk
  • masívne basy
  • unikátny dizajn

Nevýhody

  • vysoká cena
  • komplikovanejšie ovládanie
  • zataľ chýba Bluetooth modul

Jednou vetou

Devialet PHANTOM prináša skvelú kombináciu moderných technológii, excelentný dizajn a zvuk najvyšších parametrov.

Hudbu zo smartfónov, vreckových prehrávačov, ale aj streamovanie z internetu sme donedávna brali trochu s nadhľadom, ako low endovú „z núdze cnosť“, ktorá síce dobre poslúži na cestách, alebo na chate, no na špičkové zážitky jednoducho nemá. Toto klišé sa však začalo rúcať už uvedením legendárneho bezdrôtového  systému Zeppelin Air od Bowers & Wilkins pred štyrmi rokmi.

Devialet PHANTOM 28

Pozrite siBowers & Wilkins Zeppelin Wireless má už aj Bluetooth

Dnes ponúka bezdrôtové streamovacie systémy veľký počet výrobcov Hi-Fi a nájdu sa medzi nimi aj unikátne kúsky, schopné reprodukovať HD audio na slušnej úrovni. Málokedy sa však stáva, aby ktosi zdvihol latku kvality o taký kus, ako sa to podarilo francúzskemu Devialetu. Bezdrôtový systém PHANTOM od výrobcu high-endových zosilňovačov bol ohlasovaný už istý čas dopredu a keďže máme v čerstvej pamäti, ako dokázal Devialet nabúrať audiofilské paradigmy svojimi hybridnými zosilňovačmi, očakávania neboli malé. Realita však prekonáva aj tú najsmelšiu fantáziu.

Devialet PHANTOM 22
ZDROJ | Devialet

Hardvérová revolúcia

Systém tvaru zvláštneho vajca prekvapí vzhľadom k svojim rozmerom 253 x 255 x 343 mm neobvyklou hmotnosťou 11 kg. Už toto naznačí, že vo vnútri sa nachádza veľké množstvo technologického kumštu. Skrinka je vyrobená z kombinácie lesklého bieleho plastu a tvrdého striebristého kovu (myslím, že nejde o zliatinu hliníka). Kovovú farebnú úpravu majú aj kryty membrán basových reproduktorov po stranách, tie sú však vyrobené z tvrdého plastu.

Devialet PHANTOM 32
ZDROJ | Devialet

Napriek plastovému boxu, nepôsobí PHANTOM „lacným“ dojmom na pohľad, ale ani na dotyk. Pri poklepaní z jeho útrob „nič neodpovedá“, akoby ste klopkali naozaj na vajce bájneho tvora, ktoré nie je duté.

Z predného pohľadu upúta mriežka tweetera v tvare štylizovaného štvorlístka, ktorá je pevná, obklopuje ju však medzikružie stredotónového reproduktora. Jeho plast je takisto tuhý, ale samotný kryt membrány je zodpovedajúco pružný.

V zadnej časti prechádza kryt plynule do kovového rebrovania chladiča výkonového zosilňovača, ktorý je biely. Bežne sa kvôli lepšiemu vyžarovaniu tepla vyrábajú chladiče v čiernej farbe, ale v tomto prípade je dizajn viac, ako účel.

Devialet PHANTOM 23
ZDROJ | Devialet

Napriek tomu zosilňovač pohodlne zvláda šokujúci výkon. PHANTOM, ktorý zmestíte aj na nočný stolík dokáže totiž zo zosilňovača „vyžmýkať“ až 750W a silnejší PHANTOM Silver až neuveriteľných 3 000W! Ak poviete, že to nie je možné, nebudem sa diviť. Ak sa ale hovorí, že lepšie je raz vidieť, ako dvakrát počuť, v tomto prípade je tomu naopak.

Devialet PHANTOM 10
ZDROJ | Devialet

Na skrinke audiosystému nenájdete žiadny ovládací, ani indikačný prvok. Výnimkou je nenápadné biele tlačidlo nad prívodom elektrickej šnúry, ktoré slúži na zapnutie a tiež na reset zariadenia.

Ten sme museli absolvovať pred testovaním, aby sme zariadenie vedeli nalogovať do novej siete Wi-Fi. Neúmyselne ho nespravíte: odpojte zariadenie na 30s od napájania, pripojte ho a čakajte 30s, potom 3x rýchlo po sebe stlačte „reset“ a čakajte 1 minútu.

Devialet PHANTOM 21
ZDROJ | Devialet

Ak budete počuť hrať Devialet PHANTOM, pochopíte, že čosi je inak. Vzhľadom na malé rozmery PHANTOM vydáva „neprimerane“ čistý, silný, a ak potiahnete hlasitosť dostatočne vysoko, tak aj burácajúci zvuk pri frekvenčnej odozve 16 Hz až 25 kHz pre pokles o 2 dB.

Pritom absentuje akýkoľvek pocit skreslenia, alebo rušenia. Čistá fantázia! Je to podobné prekvapenie, akoby ste pod kapotou malého Fiat 500 videli, počuli a zažili motor z Ferrari FXX.

Pozrite siDevialet D-Premier: vyskúšali sme zosilňovač za 11 990 €!

Zvuk tejto novinky je neuveriteľný a priestorový efekt vytvorí už jeden PHANTOM. Pritom vďaka patentovaným technológiám ako SAM (Speaker Active Matching), HBI (Heart Bass Implosion), alebo ADH (Analog/Digital Hybrid) dokáže zvládnuť burácajúce basové pasáže bez subwoofera.

Heart Bass Implosion cestou elektroakustickej miniaturizácie dosiahla, že vlastnosti reprodukcie PHANTOM-u s objemom 6l, prekonávajú výkon a frekvenčnú odozvu 120 litrovej trojpásmovej reprosústavy.

Devialet PHANTOM 27
ZDROJ | Devialet

Fascinovane budete pozerať na zdvih membrán basových reproduktorov na bočných stranách.

Pokiaľ sa vám snáď máli výkon jedného reproduktora, alebo chcete počúvať prirodzené stereo, či viackanálové domáce kino, cez inteligentný hub DIALOG môžete pripojiť dva alebo viacero PHANTOM-ov. DIALOG je potrebný aj pri nasadení v multiroom konfiguráci, kde môžete integrovať až 24 reproduktorov.

Devialet PHANTOM 25
ZDROJ | Devialet

Ovládač v mobile

Devialet PHANTOM zámerne nemá žiadne ovládacie prvky, bol totiž vytvorený ako multimediálny produkt budúcnosti. Ovládanie zabezpečuje bezplatná aplikácia Devialet Spark, ktorá je dostupná pre iOS, aj Android (od verzie 4.4) a takisto pre Windows 7 a vyšší a MAC OSX 10.9 a novší.

Bez nainštalovaného Sparku s PHANTOM-om „nepohnete“, ale jeho oživenie s aplikáciou je jednoduché a intuitívne. Zaujímavé je logovanie zariadenia do siete Wi-Fi, ktoré sa aktivuje päťsekundovým položením dlane na jeho povrch – akési zoznamovacie gesto.

 

Devialet PHANTOM 19
ZDROJ | Devialet

Z aplikácie môžete ovládať viacero (až 24) PHANTOM-ov v sieti, pričom každý môžete pomenovať podľa uváženia. Okrem Wi-Fi v pásme 2,4 aj 5 GHz môžete audio zdroje pripojiť aj optikou, gigabitovým Ethernetom a PLC HomePlugAV s rýchlosťou 500 Mbit/s. Príslušné konektory sú ukryté pod odnímateľným krytom v zadnej časti. Bluetooth pribudne čoskoro.

Pozrite siApple Music vs Spotify vs Deezer vs Hudba Google vs Tidal. Čo kto ponúka?

Devialet PHANTOM 15
ZDROJ | Devialet

Pokiaľ PHANTOM ovládate zo smartfónu, či tabletu, aplikácia zmapuje všetky hudobné súbory uložené v pamäti a umožňuje v nich vyhľadávať podľa albumov, aj podľa interpretov a vytvárať vlastné zoznamy skladieb. Samozrejme, počúvať môžete ľubovoľné zdroje – od streamovacích služieb ako Spotify, Deezer, či Tidal, cez NAS server, alebo hudbu uloženú v ktoromkoľvek počítači v domácej sieti.

Devialet PHANTOM 12
ZDROJ | Devialet

Devialet PHANTOM prináša skvelú kombináciu moderných technológii, excelentný dizajn a zvuk najvyšších parametrov. Je dobrou voľbou, ale hlavne príležitosťou získať audiofilský unikát. PHANTOM sa predáva za 1690,00 €, výkonnejší Silver PHANTOM môžete mať za 1 990 €.

Za možnosť testovania ďakujeme spoločnosti Bis Audio.

Komentáre k článku