Canon EOS R6 – takmer profík s perfektným ostrením

Keď Canon predstavil dve novinky zo série EOS R, potešil som sa. Nebudem klamať, podstatne viac ma zaujal vyšší model EOS R5 s 8K Ultra HD videom a až 45,7 Mpx snímačom. Keď som ale do rúk dostal EOS R6 s viac ako zaujímavými objektívmi, pochopil som, že EOS R6 nie je vôbec na zahodenie. 

Naše hodnotenie

93%
0 100

Výhody

  • presné a rýchle zaostrovanie
  • citlivý snímač
  • 20 fps snímanie v plnom rozlíšení s AF
  • 2 sloty na SDXC UHS-II
  • pomerne malé telo oproti klasickým full-framom

Nevýhody

  • zároveň veľké telo na CSC aparát
  • vyššia cena
  • chýba stavový displej

Jednou vetou

Canon EOS R6 je pre mňa osobne zaujímavejším modelom, ako minuloročný model EOS R. Má podobnú cenu, ale ponúka toho viac. Zmizlo aj nedoladené ovládanie, škoda ale absencie info displeja.

Canon EOS R6 je síce CSC aparát, ale iba preto, že nemá sklopné zrkadlo. Inak by ho bolo možné pokojne zaradiť medzi zrkadlovky. Rozmery 138,4 x 97,5 x 88,4 mm a hmotnosť 680 gramov pripomínajú napríklad zrkadlovku EOS 90D. Veľkým rozdielom je však čip vo vnútri. Tomu sa ale budeme ešte podrobne venovať neskôr.

Telo R6-tky je utesnené voči poveternostným vplyvom, takže sa s ním nemusíte báť ísť ani do upršaného Írska či subtropickej oblasti s vysokou vlhkosťou. Dizajn je typický „caňoňácky“, pogumované časti s výraznou štruktúrou dopĺňajú matné čierne plasty. Rám R6-tky je ale z horčíkovej zliatiny, takže znesie aj drsné podmienky.

Inak ako veľmi kladne sa nedá hodnotiť celkové spracovanie a ergonómia, ktorá veľmi pripomína práve vyššie spomínané zrkadlovky série DXX, resp. aj vyššie modely s full-frame snímačmi. Novinka sa výborne drží v rukách, pomerne masívny predný grip dáva istotu pri držaní aj s nasadenými väčšími objektívmi.

Od profi modelu sa líši menším počtom tlačidiel, ktoré ale dokáže nahradiť dotykový LCD displej. Ten je plne výklopný, no pri samonatáčaní mu môžu zavadzať pripojené káble.

Všetky porty sú totiž už typicky v ľavej stene. Okrem USB-C portu (chválim), tu nechýba ani microHDMI port, 3,5 mm audio vstup a výstup či 2,5 mm port pre diaľkové ovládanie.

Na opačnej strane nájdete nie jeden, ale rovno dva sloty na SDXC karty, ktoré podporujú aj UHS-II.

Horná stena obsahuje iba základ, prekvapením je absencia info displeja, pritom rozmery novinky nie sú až také malé, aby sa tu displej nezmestil. Na kruhovom voliči nechýba režim Fv, teda Flexibilná priorita podľa toho, či meníte rýchlosť uzávierky, ISO, alebo clonu. Ostatné nastavenia sa tomu prispôsobia. Nechýbajú ani 3 používateľské režimy či plná automatika pre začínajúcich.

Zadná stena je s typickým rozložením od Canonu, všetko je tak akurát pod palcom, navyše zmizla mierne kontroverzná dotyková plocha z modelu EOS R, ktorú nahradil poctivý joystick.

Elektronický hľadáčik má 0,5 palca a rozlíšenie zhruba 1 366 x 900 px, ponúka zväčšenie 0,76x a 100% pokrytie scény, rovnako, ako napr. 1D X Mark III, ktorý má ale optický hľadáčik.

Hlavný displej má 3 palce, je plne výklopný a dotykový. Rozlíšenie je na úrovni 900 x 600 px.  Ani jedna z týchto hodnôt nie je nijak extrémna či výnimočná, no na bežné fotenie to úplne stačí. Displej je viditeľný aj za slnečného počasia, no treba počítať s odrazmi. V takom prípade sa hodí elektronický hľadáčik s OLED displejom.

V spodnej časti nájdete klasiku – závit na statív a dvierka ukrývajúce batériu LP-E6NH (2 130 mAh, 16 Wh). Tá má identický tvar ako už dlhé roky v Canon zrkadlovkách, čo sa hodí, pretože ju nabijete aj na 10 a viac ročných nabíjačkách. Pri batérii je aj port pre prípadný vertikálny grip, do korého sa zmestia batérie dve. Jedna batéria vydrží zhruba 300-400 záberov a nejaké krátke videá, no keďže ju môžete nabíjať aj cez USB-C port, energiu môžete mať aj na cestách (takmer) kdekoľvek.

V tele je už spomínaný full-frame snímač s rozlíšením stále dostatočných 20,1 Mpx. Podobné ešte stále využíva napríklad aj top-end profi zrkadlovka EOS-1D X Mark III. Verím tomu, že snímač je pokojne aj identický, jeho dynamický rozsah je totiž veľmi vysoký.

Snímač využíva technológiu Dual Pixell AF s 1 053 oblasťami autofókusu pri automatickom nastavení a až 6 072 bodmi pri manuálnom nastavení autofókusu. Samozrejmosťou je aktívne sledovanie objektu či pokročilá detekcia tváre u ľudí i zvierat. Systém sledovania objektu ladený vraj umelou inteligenciou rozpoznáva nie len ľudskú tvár a oči, ale aj mačacie, psie a vtáčie hlavy, a to ako v režime fotenia, tak aj počas videa. Sledovanie je takmer dokonalé, veď sa pozrite, čo dokázala R6-tka sledovať s nasadeným 800 mm objektívom.

Zábery sú, samozrejme, menej kvalitné, keďže sú v GIFe, skôr ide o ukážku sledovania objektov. Tú sú zábery v plnom rozlíšení iba s miernou úpravou v Lr. Plné rozlíšenie si môžete pozrieť v novom okne, alebo karte prehliadača.

Citlivosť snímača dosahuje výborných ISO 102 400, resp. ISO 204 800 v rozšírenom režime. S takou vysokou citlivosťou nie je problém fotiť ani v absolútnej tme, resp. v noci, kedy je jediným svetelným zdrojom Mesiac.

ISO 25 600 vs ISO 6 400:

Práve vysoká citlivosť snímača umožňuje využívať aj inak pomerne vysoké nastavenia citlivosti bez toho, aby mali negatívny vplyv (vysoký šum) na výsledných záberoch. ISO 6 400 je možné v Lightroome či iných fotoprogramoch odladiť, že šum prie bežnom prezretí ani nezaregistrujete. V niektorých prípadoch to ide aj s ISO 12 800, čokoľvek vyššie je už viditeľné.

Navyše, špičkový CMOS snímač je zavesený na 5-osovej stabilizácii IBIS, takže zábery udržíte aj v prípade starších, alebo unikátnejších objektívov bez IS. V prípade stabilizovaných RF objektívov bude stabilizácia ešte účinnejšia. Tento systém dokáže korigovať až 8 expozičných hodnôt, hoci len s vybranými objektívmi.

Potom aj Mesiac odfotíte bez statívu s 800 mm objektívom akoby bol deň…

Snímaču sekunduje špičkový procesor DIGIC X, s ktorým je R6-tka schopná 12 fps snímania s mechanickou uzávierkou, resp. do 20 fps v prípade prepnutia do elektronickej uzávierky. V oboch prípadoch aj s AF-C. Uzávierka má pritom zvládnuť (garantovaných) 300 000 cyklov, no pokojne zvládne aj viac. Buffer dokáže poňať do 240 RAW záberov, alebo neobmedzené množstvo v prípade JPEGov (obmedzí vás jedine veľkosť karty, resp. kariet).

 

Mimochodom, Canon s novými modelmi EOS R predstavil aj unikátne objektívy pre fanúšikov teleobjektívov. 800 mm F11 model stojí 1 049 €, 600 mm F11 model kúpite za 799 €. Samozrejme ich svetelnosť sa nevyrovná profi objektívom z L-kovej série, no sú tak 13x lacnejšie a vďaka technike za objektívom je možné zo záberu vyčarovať aj tak úžasné zábery. Všetky vyššie publikované zábery boli fotené práve s 800 mm objektívom.

Aby som nezabudol, EOS R6 dokáže pracovať aj s 10-bitovými HEIF obrazovými súbormi, ktoré zaberú menej miesta pri mierne lepšej kvalite ako JPEG. Kým HEIF ale nebude podporovať väčšina zariadení a webov, bude HEIF stále voči JPEGu v nevýhode.

Canonu EOS R6 vďaka výkonnému hardvéru nerobí problém ani natáčanie 4K Ultra HD videa (3 840 x 2 160 px) pri 60, 50, 30, 25 či 24 fps v IPB do 230 Mbit/s a do 30 minút bez orezu, dokonca readout je z takmer celého snímača. Kvalita záznamu je teda špičková čo ocenia najmä nároční používatelia. 

Nás bežných poteší aj časozberný záznam, taktiež v 4K Ultra HD rozlíšení v All-I až do 470 Mbit/s. V oboch prípadoch nechýba podpora 10-bitových farieb či Canon Log 1. S Full HD rozlíšením je dokonca možné natáčať až pri 120 fps, teda so 4-násobným spomalením obrazu.

Pomocou vstavaného Bluetooth a Wi-Fi je možné prístroje R6-tku pripojiť k smartfónu, tabletu či lokálnej sieti a nechať si tak posielať nasnímané zábery na FTP či napríklad do Google Fotiek. To isté platí aj po spojení cez USB-C port.

Canon EOS R6 nie je vôbec lacný, telo vás vyjde na takmer 2 700 €, no voči modelu EOS R5 s cenou takmer 4 500 € je vcelku lacný. Cenovo sa EOS R6 pohybuje na úrovni konkurencie od Sony (A7 III), Panasonicu (S1) či Nikonu (Z 6, Z 7), keď boli uvedené na trh. V tomto prípade do konkurencie radím skôr full-frame modely, nie kúsky s APS-C či Micro 4/3 snímačmi. Tie sú cenovo o niekoľko stoviek lacnejšie.

Canon EOS R6 je pre mňa to najlepšie s full-frame snímačom v malom tele od Canonu, takže „takmer profík“ z nadpisu nemá znieť dehonestujúco, naopak. Oproti minuloročnému modelu EOS R pridáva viacero funkcií navyše, nepotrebuje nedoladené dotykové ovládanie namiesto joysticku a poteší aj slot na SDXC kartu navyše. Škoda len, že R6-tka nedostala info displej v štýle práve toho z EOS R či vybavenejšieho EOS R5. 8K z modelu R5 mi tu nechýba a radšej môžem ušetrené investovať do špičkového objektívu.

Canon EOS R6 si ale od nás jednoznačne zaslúži ocenenie…

Pozrite si aj pravidelne aktualizované ceny v slovenských e-shopoch:

Komentáre k článku