- #ŠPECIÁLNY PROJEKT
- 7 min.
- 18.11.2024
Ransomvér vás môže pripraviť o všetky súbory. Viete, ako sa proti nemu brániť?
Pracovné dokumenty, rodinné fotografie a videá alebo školské projekty, ktorých prípravou ste strávili hodiny, dni alebo týždne. Každý z nás má vo svojich zariadeniach množstvo dát, ktorých stratu si nevieme, ani nechceme predstaviť. Aj napriek tomu však často úplne zabúdame na to, že sa tak stať môže a to až šokujúco jednoducho a rýchlo.
Škodlivý softvér, ktorý cieli na naše dáta, sa internetom šíri prakticky už od jeho vzniku. Nástup umelej inteligencie a ňou poháňanej automatizácie však počet takýchto útokov rapídne zvýšil.
Písal sa rok 2017, keď svet zaznamenal jeden z najrozsiahlejších kyberútokov v histórii. Ransomvér známy pod názvom „WannaCry“ sa v máji toho roku začal šíriť ako digitálny požiar, ktorý zasiahol počítače v nemocniciach, továrniach, školách i vládnych organizáciách. Jeho cieľom nebolo odcudzenie informácií, ani ovládanie napadnutých zariadení, ale získanie výkupného. Aby škodlivý kód odomkol dáta uložené v napadnutom počítači, bolo potrebné útočníkom vyplatiť výkupné v kryptomene Bitcoin vo vtedajšej hodnote približne 300 dolárov.
Útok využíval bezpečnostnú zraniteľnosť s názvom EternalBlue, ktorú pôvodne odhalila a využívala na svoje účely americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA). Hoci bola táto zraniteľnosť pomerne rýchlo opravená, mnohé organizácie z rôznych dôvodov svoje zariadenia neaktualizovali, ani dodatočne nechránili. Výsledkom toho bolo ďalšie šírenie WannaCry rýchlosťou blesku a zasiahnutie celkovo viac ako 300 000 počítačov v 150 krajinách sveta, vrátane Slovenska.
Podobne ako sa internetom pravidelne šíria aj ďalšie podobné ransomvéry, kybernetický svet pozná tiež tzv. wipery, ktorých cieľom je priamo zničenie dát, trojské kone, ktoré dáta kradnú alebo modifikujú, či backdoory, pri ktorých si útočníci úpravou súborov vytvárajú zadné vrátka do cieľových systémov a zariadení. Podobne ako sa rozširuje tento už tak dlhý zoznam rôznych typov útokov, rapídne stúpa aj ich výskyt vo svete. Do veľkej miery za to môže nástup umelej inteligencie, ktorá kybernetickým zločincom umožňuje vykonávať presnejšie cielené, personalizované a plne automatizované útoky dokonca aj pomocou samoučiaceho sa kódu.
Ako sa teda proti tomuto typu útokov brániť? Prvou zásadou, ktorá platí pri prevencie v technologickom svete všeobecne, je pravidelné aktualizovanie zariadení, od operačného systému cez bezpečnostný softvér až po samotné aplikácie a programy. Mnohým útokom je možné zabrániť tým, že budete mať nainštalovanú najnovšiu verziu softvéru, v ktorom sú už opravené aktuálne využívané zraniteľnosti“ Druhým kľúčovým zvykom je pravidelná záloha dát, ideálne na viacerých miestach vrátane offline úložísk. Ak vám aj ransomvér uzamkne dáta v počítači, nebudete jeho rukojemníkom a dáta si obnovíte zo zálohy.
V rámci ochrany proti kybernetickým nástrahám sa však dá pre ochranu zariadení, dát a súkromia predsa len urobiť ešte viac, a to aj bez toho, aby ste museli byť neustále v strehu. Komplexnú ochranu proti celému spektru hrozieb ponúka riešenie ESET HOME Security, ktorého zoznam nástrojov a funkcií sa v najnovšej verzii v rámci úrovne ochrany Premium navyše rozšíril o praktickú vychytávku s názvom ESET Folder Guard.
ESET Folder Guard vám umožní vybrať si zložky, ktoré bude riešenie ESET HOME Security špeciálne chrániť proti úpravám alebo zmazaniu. Keď je priečinok pridaný do zoznamu, malvér, ani akákoľvek nedôveryhodná aplikácia, k nemu nebude mať žiaden prístup. Pridať zložku do chráneného zoznamu je pritom hračka, urobiť tak môžete buď priamo z rozhrania bezpečnostného riešenia, alebo aj prostredníctvom kontextového menu, ktoré sa vám zobrazí po označení jednej alebo viacerých zložiek pod pravým kliknutím myši.
Ochrana vybraných zložiek je najnovším doplnkom k už tak komplexnej detekčnej technike Ransomware Shield, ktorá neustále monitoruje správanie aplikácií a procesov v chránenom počítači. Hneď ako tento virtuálny štít rozpozná podozrivé správanie aplikácie, dôjde k jej zablokovaniu a zastaveniu procesu. Táto ochrana beží neustále na pozadí spoločne s proaktívnou ochranou proti vírusom, phishingu, spyvéru a ďalším typom hrozieb.
Ďalšiu vrstvu ochrany dát poskytuje v rámci úrovne Premium funkcia ESET Secure Data, ktorá umožňuje šifrovať dáta na vašom počítači a chrániť vymeniteľné médiá (USB kľúče, externé disky) pred zneužitím súkromia alebo odcudzenia interných firemných dát.
Podobne ako pri funkcii Folder Guard, aj v tomto prípade si môžete zvoliť zložku alebo aj celé úložisko, ktoré chcete dodatočne chrániť. ESET HOME Security na vybranú lokalitu aplikuje šifrovanie algoritmom AES s 256-bitovým kľúčom, ktoré vaše dáta udrží v bezpečí aj v prípade straty alebo odcudzenia zariadenia, resp. prenosného úložiska.
Najlepšou ochranou je samozrejme prevencia, no s rastúcim počtom útokov a ich komplexnosťou je udržanie si prehľadu a aktívne vyhýbanie sa im prakticky nadľudský výkon. Veľkou výhodou využívania bezpečnostných riešení, akým je aj ESET HOME Security, je možnosť na tieto nástrahy skrátka nemyslieť.
Automatické aktualizácie na pozadí zabezpečia, že nástroje ochrany aj bez vášho zásahu nikdy nepoľavia z pozornosti. Umelá inteligencia, ktorá je už dnes taktiež ich súčasťou, navyše dokáže odhaliť aj doposiaľ neznámy malvér, vďaka čomu ho môže váš počítač odhaliť a zastaviť skôr, než je vôbec globálne zaznamenaný a zdokumentovaný.
Takýmto spôsobom je ESET HOME Security pripravený ochrániť nielen váš Windows počítač, ale aj Mac, či smartfón alebo tablet s operačným systémom Android alebo iOS. Na každom z nich ponúka ESET špecifickú paletu nástrojov, ktoré dohliadnu na vašu ochranu pred najnovšími typmi útokov. To platí napríklad aj pre novú kontrolu odkazov v rámci vylepšenej ochrany proti phishingovým útokom na Android zariadeniach, o ktorej si povieme viac už o týždeň.
Medzitým nepremeškajte našu aktuálnu súťaž, v ktorej možno práve vás odmeníme za znalosť bezpečnostných riešení od ESETu novým notebookom, ku ktorému vám navyše pribalíme aj ESET HOME Security Premium na jeden rok. Tak čo, idete do toho? Zapojiť sa môžete priamo tu.