Reklama

QuantumScape úspešne otestovala 10-vrstvové batérie s pevným elektrolytom

Zdroj | QuantumScape
Juraj Procházka
Zdroj | QuantumScape
Zdroj | QuantumScape

Batérie s pevným elektrolytom, označované ako SSB (z angl. solid-state battery) sú nádejou pre výkonnejšie, lacnejšie a bezpečnejšie elektromobily, ale nielen pre ne. Ako ukázal najnovší požiar batérie Tesla Megapack v Austrálii (aj keď zatiaľ nie je jasné, čo bolo jeho príčinou), klasické Li-ion batérie môžu za určitých okolností predstavovať hrozbu nielen v elektromobiloch.

Pozrite si

Bill Gates verí batériám QuantumScape

Na druhej strane batérie s pevným elektrolytom okrem odolnosti voči požiaru spôsobenému skratom medzi elektródami prinesú aj vyššiu energetickú hustotu a rýchlejšie nabíjanie.

Americká spoločnosť QuantumScape vyvíjajúca batérie pre elektromobily, ktorej najväčším akcionárom je Volkswagen Automotive Group, oznámila, že dosiahla pokrok v testovaní 10-vrstvových batériových článkov. To naznačuje, že QuantumScape smeruje  k dosiahnutiu komerčnej fázy prakticky použiteľných SSB pre elektromobily.

Viacero firiem už niekoľko rokov vyvíja technológie batérií v pevnom stave na báze rôznych chemických zlúčenín, no napriek značnému pokroku a pravidelným senzačným vyhláseniam sa zatiaľ SSB batérie neobjavili v sériovo vyrábaných elektromobiloch nikde na svete.

QuantumScape dosiahla v tejto technológii veľký pokrok, ale kým bude schopná vyrábať články s pevným elektrolytom vo veľkom, a najmä v prevedení, ktoré je potrebné pre elektromobily, má stále pred sebou kopu roboty.

Firma však tvrdí, že jej 10-vrstvové bunky SSB už dosiahli kapacitu a ďalšie vlastnosti, aké predtým preukázala na svojich jednovrstvových a štvorvrstvových článkoch. QuantumScape pritom oznámila úspech so štvorvrstvovými článkami vo februári 2021, takže vcelku rýchlo napreduje.

Zdroj | Gates Notes

Teraz bude treba dosiahnuť, aby 10-vrstvové články dokázali pracovať s väčšími formátmi buniek potrebnými pre sériovo vyrábané elektrické autá.

Pozrite si

Batérie od Factorial Energy – prielom, alebo marketing?

Okrem svojho vlastného vývoja batérií QuantumScape v spolupráci s Volkswagenom stavia linku na ich výrobu. Cieľom je spustenie výroby v roku 2024. Treba však povedať, že QuantumScape zďaleka nie je jediným výrobcom SSB, ktorý má spustenie komerčnej výroby na dosah, ako ukazuje nasledujúca videoprezentácia spoločnosti Solid Power:

https://www.youtube.com/watch?v=yRu8wrr8jxQ

Dobrou správou je, že roky výskumu a vývoja v oblasti lítiových batérií s pevným elektrolytom spejú do finále v mnohých spoločnostiach, takže sa zrejme v reálnych elektromobiloch a ďalších aplikáciách objavia už v najbližších rokoch.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.