Požiar Tesla Megapack vydesil blízku komunitu toxickým dymom

ZDROJ | Nine News

Počas úvodného testovania začal horieť batériový systém Tesla Megapack. Stalo sa to v priemyslovom parku vo Viktórii (Austrália). K žiadnym zraneniam, ani k narušeniu miestnej distribúcie elektriny našťastie nedošlo.

Agentúra Bloomberg uviedla, že požiar nepredstavoval riziko šírenia sa do okolia. Obyvatelia v blízkych oblastiach (Batesford, Bell Post Hill, Lovely Banks a Moorabool) však boli varovaní pred toxickým dymom a mali sa zdržiavať vo vnútri. Príčina incidentu je stále nejasná.

Požiar zasiahol jeden Megapack na batériovej farme Victorian Big Battery, ktorá zaberá plochu veľkú zhruba ako futbalové ihrisko. Prevádzka sa plánuje spustiť do konca tohto roka, bude mať kapacitu 300 MW a 450 MWh, čo je dostatok energie pre viac ako 500 000 domácností vo Viktórii počas polhodiny. Aj keď sa zdá 30 minút málo, úplne to postačí predchádzať výpadkom prúdu, ktoré v posledných mesiacoch často postihovali státisíce domácností.

Pozrite siTesla Megapack dokáže pomáhať elektrárniam počas špičky

Victorian Big Battery je tiež kľúčový pre splnenie cieľov v oblasti životného prostredia a obnoviteľnej energie. Cieľom štátu Viktória je získať polovicu elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov, akými sú veterná a slnečná energia, do roku 2030. Batérie dokážu vyplniť výpadky v dodávkach energie, ak nesvieti slnko alebo nefúka vietor.

Victorian Big Battery vo výsavbe.ZDROJ | Victorian Big Battery

Victorian Big Battery je jedným z niekoľkých projektov, ktoré boli ohlásené v posledných mesiacoch. Origin Energy má ambiciózne plány na výstavbu 700 MW batérie vo svojej uhoľnej elektrárni Eraring v NSW, ktorá by bola najväčšou v krajine, zatiaľ čo AGL sa snaží rozmiestniť batérie s výkonom 1 000 MW na viacerých lokalitách.

Batériovú farmu bude vlastniť a prevádzkovať francúzska spoločnosť pre obnoviteľné zdroje energie Neoen. Tá investuje do batérií a bude platiť za údržbu, odberatelia zaplatia za používanie z účtov za elektrickú energiu.

ZdrojSydney Morning Herald,Victorian Big Battery

Komentáre k článku