Reklama

PRVÉ DOJMY Huawei P8 – Aký je najkrajší Huawei v histórii?

Marek Šimunek

V stredu spoločnosť Huawei v legendárnom Billingsgate v Londýne predstavila svoju novú vlajkovú loď pre tento rok, model Huawei P8. My sme mali možnosť novinku okamžite od jej uvedenia testovať a tak vám pred plnohodnotnou recenziou prinášame prvé dojmy. Aká teda „pé-osmička“ je?

Huawei P8

Na uvedenie novej vlajkovej lode od Huawei som sa veľmi tešil a to nielen preto, že som vďaka Huawei mohol byť priamo pri tom, ale aj preto, že sa mi páčili posledné produkty, ktoré táto čínska spoločnosť na trh priniesla. Spomeniem napríklad model Mate 7, či hodinky Huawei Watch, ktoré boli asi najväčším prekvapením MWC 2015.

Huawei P8

Pozrite si

Huawei P8 – nová vlajková loď s unikátnym fotoaparátom

Vráťme sa však späť k P8. Potom ako Huawei zahodil slovo Ascend v názve svojich smartfónov, sme sa dočkali novinky, ktorá si to bude chcieť rozdať a najväčšími hráčmi, ako je napríklad One M9 od HTC, alebo dvojica „šestiek“ od Samsungu.

Huawei P8

Huawei P8

Pozrite si

Huawei P8 max je dvojča P8 so 6,8-palcovým displejom!

Huawei preto nenechalo nič náhode a prekvapení budete ešte predtým, ako samotné zariadenie zapnete. Dostanete ho totiž vo veľmi elegantnom balení, ktorého rozbaľovanie s prižmúreným okom pripomína pocity pri prvom otváraní produktov Apple. Je vidieť, že Huawei sa skutočne snažilo a majitelia novej P8 to určite ocenia.

Huawei P8

Huawei P8

Osmička športovala a stratila bradu

Osobne mi na modeloch P6P7 prekážala brada, ktorá bola už akýmsi poznávacím znamením týchto modelov. Preto som v prípade „osmičky“ uvítal to, že ju na smartfóne nenájdete. P8 vďaka tomu pôsobí elegantnejšie a uhladenejšie. V prípade testovanej zlatej verzie si dovolím povedať, že až luxusne.

Huawei P8

Huawei P8

Pozrite si

MWC 2015 | EXKLUZÍVNE – Huawei Watch sú veľkým prekvapením

Hliníková unibody konštrukcia dáva pocit podstatne hodnotnejšieho zariadenia a zaoblenie bočných hrán vám naopak pridá na istote úchopu. Samotné spracovanie je na prvotriednej úrovni a celé telo smartfónu pôsobí solídnym dojmom. Po prvých dňoch môžem bez okolkov povedať, že P8 je najkrajším a najlepšie spracovaným smartfónom, aký Huawei doposiaľ predstavilo.

Huawei P8

Huawei P8

Displej pre funkčnosť a nie marketing

Potešením je, že Huawei v prípade P8 siahlo po Full HD displeji, namiesto v súčasnosti tak obľúbeného QHD rozlíšenia. To stále na podobne veľkej uhlopriečke považujem za zbytočnosť. Takto máte dostatočne jemný displej, ktorý zbytočne nezaťažuje hardvér a nečerpá energiu z batérie.

Huawei P8

Huawei P8

Huawei sa navyše podarilo zredukovať rámik na minimum a tak je 5,2“ displej osadený v kompaktnejšom tele. Pomer displeja k prednej strane zariadenia je vynikajúcich 78,3 %. Displej musím pochváliť aj za úroveň kontrastu, jasu a podanie farieb. Medzi jeho nedostatky však patrí určite slabšia viditeľnosť na priamom slnku a pohľad zboku. Aj napriek veľmi dobrým pozorovacím uhlom získa displej pri bočnom pohľade sivý nádych a stratí podanie farieb.

Huawei P8

Klop-klop, kto je tam

Huawei s P8 predstavil aj nový spôsob ovládania, ktorý nesie názov „knucke touch“, alebo dotyk kĺbom. V podstate sa jedná o poklepanie po displeji pomocou kĺbu vášho prsta. Dvojitým poklepaním tak viete rýchlo vytvoriť snímku obrazovky.

Huawei P8 Huawei P8

Pozrite si

ROZHOVOR: 8 otázok pre Huawei, nielen o novej P8

Akonáhle kĺbom nakreslíte po displeji obrazec, môžete veľmi jednoducho nasmímať iba vami vybranú časť displeja. Znie to možno zložitejšie, ako to v skutočnosti je, pravdou však ostáva, že sa jedná o pomerne návykovú funkciu, najmä ak podobne ako ja vytvárate niekoľko snímok obrazovky v priebehu dňa.

Huawei P8

Osem jadier v srdci

Ako vlajková loď, musí sa aj P8 spoliehať na poriadne výkonný hardvér. O pohon Androidu 5.0 s grafickou nadstavbou EMUI 3.1 sa stará osemjadro vlastnej výroby, Hisilicon Kirin 930. To je postavené na architektúre big.LITTLE, takže v prípade menšej záťaže prácu vykonáva štvorica jadier Cortex-A53 s taktom 1,5 GHz a tie ťažšie činnosti dostanú za úlohu jadrá s taktom 2 GHz.

Huawei P8 Huawei P8

Pomáha im aj grafická karta Mali-T628 MP4 a 3 GB operačnej pamäte. Spočítané a podčiarknuté, to znamená, že P8 má výkonu na rozdávanie a môžete sa tešiť na skutočne rýchle reakcie. Jasným dôkazom je aj bodové hodnotenie 49 777 bodov v benchmarku AnTuTu.

Huawei P8

Huawei bude predávať dve verzie P8, jedna bude disponovať 16 GB integrovanej pamäte a druhá 64 GB pamäte. Obe však disponujú slotom na microSD karty. Na ázijských trhoch bude v predaji aj model s duálnym slotom pre umiestnenie microSD karty, alebo druhej micro SIM karty. Škoda, že k nám sa asi nedostane.

Huawei P8

Bežec na dlhé trate asi nebudem

Iba niekoľko dní s novým modelom od Huawei je ešte pomerne skoro na to, aby som vyslovil verdikt v otázke výdrže, isté však je, že Mate 7, alebo iných borcov v kategórii výdrž, novinka pravdepodobne neohrozí.

Huawei P8

Môžem však povedať, že jeden pracovný deň by pre jeho batériu s kapacitou 2 600 mAh nemal byť problém, ani v prípade silnejšej záťaže. V najhoršom prípade využijete ultra úsporný režim, ktorý vám zo súčasného smartfónu urobí telefón z roku 2005.

Huawei P8

Fotíš, fotím, fotíme

To by ani nebol nový smartfón, ak by sa jeho výrobca nevenoval fotoaparátu. Huawei našťastie nešiel cestou zbytočne vysokého rozlíšenia, ale radšej siahol po osvedčenom rozlíšení 13 Mpx, ktoré bohato postačuje na väčšinu činností.

Huawei P8

Huawei P8

Senzor v prípade P8 navyše disponuje optickou stabilizáciou a RGBW maticou, či dokonca samostatným obrazovým čipom! Znie to viac ako presvedčivo, čo poviete? Po prvých skúšobných fotografiách musím uznať, že P8 má na to, aby sa stala jedným z najlepších foto smartfónov. Podrobnejšie sa mu však povenujem až v kompletnej recenzii.

Huawei P8

Huawei P8

Huawei však okrem hardvéru vybavil P8 aj poriadnou dávkou softvérovej výbavy, pomocou ktorej môžete uvoľniť svoju kreativitu. Tešiť sa môžete napríklad na režim režiséra, ktorý spojí trojicu smartfónov a vy priamo na svojej P8 môžete ovládať strih z troch kamier naraz. Okrem toho však nechýba ani časozberné snímanie, alebo režim nazvaný Light Painting, pomocou ktorého môžete vytvoriť skutočne vydarené zábery.

Huawei P8

Huawei P8

Okrem hlavného fotoaparátu nájdete na P8 aj 8 Mpx webkameru, ktorá tiež nepostráda množstvo vlastných nastavení a možností. Spomeniem aspoň Group Selfie, čo je v podstate selfie panoráma, alebo Perfect Selfie, čo je snímka z rôznych uhlov pre dosiahnutie čo najlepšieho výsledku.

Huawei P8

Po niekoľkých dňoch sú prvé dojmy z novinky veľmi dobré. Je to skutočne ten najkrajší smartfón, aký Huawei kedy vyrobilo. Možno sa vám to nezdá, ale v skutočnosti je tento smartfón ešte oveľa krajší, ako na fotografiách. Navyše je výkonný a spoločnosti sa podarilo popracovať aj na množstve iných drobností. Sklamaním môže byť displej, ktorý má pri bočnom pohľade sivý nádych a výdrž batérie, ktorá by mohla byť ešte o niečo lepšia lepšia. Problémom P8 môže byť na Huawei aj pomerne odvážna cena. Predsa len 499 € nie je málo.

Huawei P8

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.