Reklama

Huawei P8 – nová vlajková loď s unikátnym fotoaparátom

Števo Porubský

Huawei na svojej dnešnej londýnskej tlačovke v legendárnom Billingsgate predstavuje svoju novú vlajkovú loď. Sme pri tom, takže si prvé živé fotografie a kompletnú špecifikáciu môžete pozrieť už teraz. Ani nie po roku tak môžeme vidieť novú vlajkovú loď spoločnosti, ktorá čoskoro na trhu nahradí model Ascend P7.

Pozrite si

Huawei Ascend P7 – vlajková loď z Číny len za 370 € už v máji!

Huawei P8

Novinka z dielne čínskeho výrobcu sa určite objaví aj u nás. A je sa na čo tešiť. Celohliníkový Huawei P8 s jemne zaoblenými hranami a hrúbkou len 6,4 mm totiž ponúkne 5,2“ IPS LCD displej s rozlíšením 1 080 x 1 920 pixlov, čo je zhruba 424 PPI. Na vlajkovú loď to stále stačí a aspoň čo-to ušetrí z drahocennej energie batérie.

https://www.youtube.com/watch?v=ftz_kpaLefg

Nová P8-čka pobeží vďaka novému a vlastnému 64-bitovému procesoru HiSilicon Kirin 930/935 (podľa konkrétnej verzie) s 8 bigLITTLE jadrami a takom 2 GHz (4x) + 1,5 GHz (4x). Podobný sme mohli vidieť už ja v tablete MediaPad X2 ešte počas veľtrhu MWC 2015. Sekundovať mu bude grafika Mali-T628 a 3 GB pamäť RAM. Slušná výbava, čo poviete?

Huawei P8

Okrem toho novinke nebude chýbať ani plná dátová podpora vrátane GPRS-LTE (Cat6 – 300/100 Mbit/s), Wi-Fi Dual-Band či Bluetooth s NFC čipom pre rýchle párovanie. Potešujúce je, že novinka príde aj ako Dual SIM, na našom trhu bude v úvode dostupná len klasická, Single SIM verzia. Vnútorná pamäť ponúkne 16 alebo 64 GB, no bude ju možné rozšíriť microSDXC kartou až do kapacity 128 GB.

Huawei P8

Z multimediálnej oblasti asi každého zaujíma fotoaparát. Hlavný bude mať 13 Mpx rozlíšenie, optickú stabilizáciu, duálny LED blesk a množstvo vylepšovacieho softvéru (režim Kreslenie svetlom, Režisér, Selfie…). Zaujímavým bude ale určite CMOS snímač s RGBW maticou (pravdepodobne od Sony), čím by sa mal obraz výrazne zlepšiť hlavne v horších svetelných podmienkach. RGBW matica na CMOS čipe zatiaľ v mobilných telefónoch použitá nikdy nebola, dokonca ani veľkí výrobcovia fotoaparátov sa jej nevenujú.

Huawei P8

Chýbať nebude ani Full HD (1 920 x 1 080 px) video, o Ultra HD (3 840 x 2 160 px) videu ale nepadla ani zmienka, hoci sa to predsa vo vlajkových lodiach súčasnosti „nosí“, aj keď málokto si ho niekde aj niekedy prehrá. Veľkým plusom Full HD videa má byť nový režim Režisér, v ktorom budete môcť doslova poskladať 4 videá zo 4 rôznych P8-čiek, aby ste vytvorili profesionálne vyzerajúce video.

Nad displejom je 8 Mpx webkamera vraj pre perfektné selfies. Blesk však nemá.

https://www.youtube.com/watch?v=WTmPGdmz4gM

https://www.youtube.com/watch?v=t0EJAnbUJbU

„Cieľom modelu Huawei P8 je stať sa používateľsky najprístupnejším smartfónom pre spotrebiteľov na celom svete,“ uviedol Richard Yu, generálny riaditeľ spotrebiteľskej divízie spoločnosti Huawei Consumer Business Group.

Huawei P8 vraj ponúka inovatívne a veľmi užitočné funkcie pre hlas i zvuk. V hlučnom prostredí môžete zvýšiť hlasitosť nad bežnú úroveň. Vo veternom prostredí dokáže smartfón pri použití slúchadiel alebo slúchadla s jedným mikrofónom eliminovať až do 90% hluku vetra. Potešujúca je tiež 2 600 mAh batéria, ktorá by vďaka rôznym softvérom a zladenému hardvéru mohla vydržať aj dva dni.

Huawei P8

Operačným systémom je samozrejme Android 5.0, časom by mal prísť aj novší Android 5.1. Android nebude úplne čistý, ale s nadstavbou Emotion UI, ktorú Huawei používa už niekoľko rokov. Nová verzia Emotion UI ale ponúkne napríklad funkcie ako zobrazenie celej obrazovky dvojitým poklepaním bruškom prsta alebo hánkou. Nakreslením kruhu na displej zas rýchlo zosnímate zobrazený obsah.

Zariadenie ponúka aj funkciu „hľadať telefón hlasom“, ktorá umožňuje používateľom zavolať svoj stratený telefón – ten sa ozve prostredníctvom svojho reproduktora a identifikuje sa. Ako to presne (za akých podmienok) funguje zatiaľ nevieme.

Huawei P8

Huawei P8

Huawei P8 by mal prísť na slovenský trh v štyroch farebných verziách – Mystic Champagne, Prestige Gold, Titanium Gray a Carbon Black. Zaujímavosťou je, že P8-čky budú predávané v priehľadnom obale vraj pre ešte väčší zážitok z rozbaľovania. Ceny pre náš trh zatiaľ oznámené neboli.

Huawei P8

Oficiálne ceny pre svetové trhy sú stanovené na 499 € za 16 GB verziu v Titanium Gray alebo Mystic Champagne a 599 € za 64 GB Premium verziu v Carbon Black alebo Prestige Gold farbe. Podobné ceny však môžeme očakávať aj na našom trhu. V predaji bude aj niekoľko puzdier a obalov, dokonca aj jeden s 4,3″ E-Ink displejom.

Pozrite si

Huawei P8 max je dvojča P8 so 6,8-palcovým displejom!

https://www.youtube.com/watch?v=t-7RJUBnRbw

Huawei P8

Huawei P8

Huawei P8

Huawei P8

Huawei P8

Foto: TECHBOX, Huawei

Huawei P8

Huawei P8

Huawei P8

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.