Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Android 5.0 Lollipop priniesol viac než sľuboval!

Android 5.0 Lollipop priniesol viac než sľuboval!
Dominik Fúsek
Android 5.0 Lollipop priniesol viac než sľuboval!

Bez štyroch dní presne po troch rokoch od prevratného Androidu 4.0 prichádza ďalšia veľká generácia. O novom Androide 5.0 Lollipop sme toho vedeli pomerne veľa už od júna, kedy Google verziu L poodhalil a ukázal množstvo noviniek. Dnes dostali finálnu podobu a pribudlo dokonca viacero doteraz neohlásených zmien.

Android 5.0 Lollipop

Napriek tomu však začnime od známeho. Najviditeľnejšou novinkou bude úplne nové rozhranie Material, ktoré stavia na fyzikálnom správaní objektov, efektných animáciách a uhladenosti. Najväčšou zmenou skôr z hľadiska fungovania celého ekosystému je zjednotenie všetkých možných koncových zariadení (smartfónov, tabletov, hodiniek, automobilov, televízorov a ďalších smart vecí) pod jednu strechu. To znamená nielen rovnaké jadro systému a podobné dizajnové spracovanie (i keď samozrejme v optimalizovanej forme pre rôzne typy ovládania a najmä veľkosti displejov), ale aj možnosť neustálej synchronizácie údajov medzi prístrojmi a pokračovanie v práci na ktoromkoľvek z nich. To vysvetľuje nový slogan „be together. not the same“. Z hľadiska bezpečnosti pribudla možnosť autorizácie dôveryhodným Bluetooth prístrojom – hodinkami, ale aj systémom v aute. V Androide 5.0 už nebude pre zlodejov také jednoduché ukradnúť smartfón a resetom do továrenských nastavení ho premeniť na ako nový – budú potrebovať heslo. Notifikácie vás nebudú rušiť, pokiaľ si to neželáte – môžete si nastaviť stupeň ich blokovania (nepustiť žiadne správy, len prioritné alebo všetky), zoznam dôležitých osôb aj dĺžku trvania takéhoto režimu.

Android 5.0 Lollipop

Zmenou, ktorá podstatne zvýši efektivitu a teda rýchlosť systému, je náhrada pôvodnej virtual machine Dalvik za nové prostredie Art. Ľudskou rečou – kód aplikácií sa bude vykonávať rýchlejšie, s menšou réžiou. Nový Android už je plne 64-bitový. Nechýba nový úsporný režim, ktorý má predĺžiť výdrž o 90 minút, aj keď nevedno, za akých okolností. S výdržou súvisí zobrazovanie predpokladaného času do vybitia aj do úplného nabitia batérie. Nových je aj 5 000 tzv. API, teda drobných funkcií využiteľných v aplikáciách. Na nový Android sa v najbližších týždňoch (konkrétne začiatkom novembra) môžu tešiť majitelia zariadení Nexus (4, 5, 7 (2013) a 10), Google Play edícií rôznych smartfónov a viacero modelov značky Motorola. Google samozrejme predstavil okrem softvéru aj nejaký ten ukážkový hardvér – phablet Nexus 6 (vyrába ho Motorola) a 9“ tablet v spolupráci s HTC.

Android 5.0 Lollipop

Zdroj a foto: Android (Google), Engadget, Gizmodo, The Verge