Žijeme dobu, ktorá by pred cca 30-timi rokmi bola čisté sci-fi. Len si to predstavte – v obchode platíte priložením hodiniek, navigácia vás odvezie na určené miesto, dokonca vám ukáže, kde ste nechali zaparkované auto. A to je len začiatok.
Len Hollywood by vymyslel skladacie obrazovky na notebookoch, hlasových asistentov, smart domácnosť, či inteligentné displeje. Hollywood však predbehli technologické firmy a vývoj ide tak rýchlo dopredu, že niektoré segmenty už odchádzajú na dôchodok – dokonca skôr, ako sa stihli udomácniť.
Presne to je osud smart displejov. Ide o akýsi hybrid medzi tabletom, inteligentným reproduktorom a hlasovým asistentom. Práve jeho nejednoznačnosť zrejme prispela k nízkemu záujmu o tento druh výrobkov. Keď si totiž dáte tablet na stojan, máte v podstate všetko, čo ponúka smart displej.
Ak máte rozum a používate iPad, vydrží vám pokojne aj desať rokov bez výrazného spomalenia a straty podpory používaných aplikácií a služieb. Ak nepotrebujete displej a ovládate svetový jazyk, využiť môžete služby inteligentných reproduktorov. Smart displej je prežitok.
Uvedomuje si to aj Google, ktorý len pred pár rokmi tlačil na pílu a mal veľké plány. Google Nest Hub mal byť azda v každej domácnosti a (teoreticky) tomu nič nebránilo. Všetko vyzeralo veľmi prakticky a užitočne. Žiaľ, nestalo sa tak. Používatelia zistili, že takýto druh zariadení nepotrebujú. Určite nie v takom masovom meradle, ako smartfóny.
Dnes Google odstraňuje podporu aplikácií tretích strán, napríklad podporuje Google Meet na úkor funkcie Zoom. Ani hlasový asistent sa za posledné roky výrazne nezlepšil
Zdá sa, že o niečo lepšie je na tom Amazon, ktorý len pred 4 dňami predstavil Echo Show 8. Ponúka vycentrovanú kameru, lepší zvuk, prívetivejšie používateľské rozhranie a vylepšenú podporu hlasového asistenta Alexa. Opäť však neponúka nič, čo nenájdete prakticky v každom smartfóne. Zvlášť, ak ten váš podporuje funkciu DeX (Samsung), alebo Ready For (Motorola) a viete ho pripojiť k TV, či k monitoru.
Okrem toho, množstvo domácností má tablet a nemá ho ako poriadne využiť – takže načo by sa kupovalo ďalšie (ne)užitočné zariadenie? Ďalším mínusom je, ak má smart displej bežať na Androide, čo je, priznajme si, iná káva oproti iPadOS.
Smart displeje sa javili ako budúcnosť, teraz tieto zariadenia postupne odchádzajú do zabudnutia. Tam sa pripoja napríklad k 3D technológii, ktorá taktiež nesplnila očakávania. A ktovie, možno o pár rokov tam pribudne AR/VR headset, či metaverzum – ambiciózne projekty, pre ktoré niet využitia.