Reklama

Pripravte sa na máj 2024, na Slovensko ESET prinesie svetový festival STARMUS

Roman Calík

Zaujímate sa o vedu, umenie a hudbu? Zapíšte si do kalendára termín 12. až 17. máj 2024. Slovensko totiž ožije svetovým festivalom STARMUS Earth.

Pripravte sa na osobnosti ako Sir Brian May zo skupiny Queen, známu biologičku Jane Goodall či nositeľa nobelovej ceny Kip Thorna. Bude to veľké a bude to nielen v Bratislave!

Musíme priznať, že keď sme sa tento týždeň zúčastnili unikátnej tlačovej konferencie na rieke Dunaj, ktorá bola telemostom prepojená s Londýnom, nedýchali sme. Boli sme nadšení, že už takto o rok sa Bratislava zapíše na mapu významného a unikátneho festivalu vedy, umenia a hudby. Totiž STARMUS, aj vďaka slovenskému ESET-u, dorazí do Bratislavy a vybraných miest Slovenska. Témou siedmeho ročníka festivalu na Slovensku bude „Starmus Earth: Budúcnosť našej domovskej planéty“. Dôležitá téma, o ktorej treba hovoriť, a diskutovať o nej budú významné osobnosti vrátane desiatok laureátov Nobelovej ceny, astronautov programu Apollo a svetoznámych hudobníkov.

Obsah pokračuje pod reklamou

„Cieľom festivalu je inšpirovať mladú generáciu a vzbudiť v nej nadšenie pre vedu a umenie. Po viac ako 10 rokoch zameraných na vesmír obracia Starmus svoj pohľad od hviezd k budúcnosti našej planéty a sme nadšení, že siedmy ročník sa uskutoční v takom úžasnom hlavnom meste, akým je Bratislava. Veríme, že prostredníctvom nášho neobyčajného programu s desiatkami podujatí s nositeľmi Nobelovej ceny, umelcami a ďalšími svetovými lídrami podporíme záujem o vedu u mnohých ľudí nielen na Slovensku, ale aj v susedných krajinách vďaka jeho strategickej polohe v srdci Európy,“ vysvetľuje Garik Israelian, zakladajúci riaditeľ festivalu STARMUS.

Na Slovensku sa bude rozprávať o budúcnosti našej planéty. Festival STARMUS Earth bude analyzovať, ako môžeme riešiť výzvy, ktoré najviac ohrozujú budúcnosť Zeme, od hrozieb, ktorým čelí naše životné prostredie a klíma, až po technológie, ako sú umelá inteligencia, genetické inžinierstvo a kybernetická bezpečnosť. A práve umelá inteligencia, ktorá je v súčasnosti veľkou témou, bola i veľkou témou uvedenia festivalu na Slovensku.

Tony Fadell, známy inžinier, dizajnér, podnikateľ a investor sa vyjadril, že umelá inteligencia nie je žiadnou novinkou. Vo svete technológií je tu s nami už roky, v rôznych oblastiach sa s ňou stretol každý z nás. ChatGPT však mení hru, ukazuje umelú inteligenciu vo forme, s akou sme sa ešte nestretli. A teraz je ten najvyšší čas vytvoriť hranice, rozhodnúť o tom, kam ju pustíme a čo všetko sa naučí. Závisí od toho budúcnosť našej planéty a ľudstva.

Medzi najvýznamnejšie osobnosti budúcoročného festivalového programu patria Bill Nye, americký popularizátor vedy a moderátor známeho programu Bill Nye The Science Guy, americký astrofyzik a nositeľ Nobelovej ceny profesor Kip Thorne, Brian May a mnohí ďalší. Cýbať nebude ani uznávaná profesorka Jane Goodall, biologička zaoberajúca sa výskumom primátov, najmä šimpanzov.

Festival bude pozostávať z prednášok a panelových diskusií nobelistov, vedcov, astronautov, technológov a umelcov, festivalu vedy v uliciach Bratislavy, ktorý bude určený širokej verejnosti, prednášok na vybraných slovenských univerzitách či dokonca ceremoniálu Stephen Hawking Medal for Science Communication, na ktorom získa ocenenie svetová osobnosť, ktorá prispela k popularizácii vedy. Súčasťou festivalu budú aj koncerty a vystúpenia svetových umelcov.

Starmus, ktorý vytvorili Garik Israelian, astrofyzik z Inštitútu astrofyziky Kanárskych ostrovov (IAC), a Brian May, astrofyzik a gitarista kultovej rockovej skupiny Queen, je festival vedy, umenia a hudby, na ktorom už vystúpili astronauti, kozmonauti, nositelia Nobelovej ceny a významné osobnosti z rôznych vedných odborov a hudobného prostredia.

Stephen Hawking a Alexej Leonov spolu s Brianom Mayom sa dokonca v roku 2015 podieľali na vytvorení Medaily Stephena Hawkinga za vedeckú komunikáciu, ktorá sa udeľuje jednotlivcom a tímom, ktorí významne prispeli k vedeckej komunikácii. Medzi predchádzajúcich držiteľov medaily Stephena Hawkinga patria Jane Goodall, Elon Musk, Neil deGrasse Tyson, Brian Eno, Hans Zimmer a dokumentárny film Apollo 11. Starmus jednoducho spája laureátov Nobelovej ceny, významných výskumníkov, astronautov, lídrov a umelcov, aby sa podelili o svoje vedomosti a skúsenosti pri hľadaní odpovedí na zložité otázky ľudstva. Na Slovensku budú hľadať odpoveď na to, ako zachrániť to najcennejšie čo máme – našu planétu Zem.

A komu vďačíme za to, že takto významný festival dorazí na Slovensku? Spoločnosti, ktorá ktorá dlhodobo podporuje vedu a výskum na Slovensku i vo svete. Áno, je to ESET, jedna z najvýznamnejších slovenských spoločností, ktorú pozná celý svet najmä vďaka výskum a vývoja softvéru v oblasti bezpečnosti informačných technológií.

„Som presvedčený, že úlohou spoločnosti ESET je viac ako len vývoj technológií a inovácií. Chránime pokrok, ktorý ako ľudstvo dosahujeme. A veríme, že práve veda tento pokrok prináša. Ponúka riešenia mnohých výziev ľudstva. Naša práca, ktorou chránime ľudí pred kybernetickými hrozbami, je len jedným z príkladov toho, čo vedecká komunita robí pre ochranu nášho zdravia, rozvoj technologického pokroku alebo pre vzdelávanie ľudí na celom svete. Tento význam vedy pre spoločnosť chceme priblížiť slovenskému publiku. Festival STARMUS je ukážkou toho, ako sa celá verejnosť môže zapojiť do riešenia naliehavých výziev pre celú spoločnosť,“ vysvetľuje dôvody spojenia s festivalom Richard Marko, generálny riaditeľ spoločnosti ESET.

Obsah pokračuje pod reklamou

„Sme radi, že siedmy ročník festivalu bude mať po prvýkrát významného globálneho partnera. ESET vnímame ako úspešnú spoločnosť v oblasti kybernetickej bezpečnosti, ktorej úspech je postavený na aplikovanom výskume a technologických inováciách. Nadšenie spoločnosti ESET pre vedu a jej význam pre rozvoj spoločnosti veľmi dobre zapadá do vízie a hodnôt nášho festivalu,“ dodal Garik Israelian.

Vstupenky na festival Starmus Earth, ktorý sa uskutoční od 12. do 17. mája 2024, budú v predaji od októbra 2023.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.