Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Pripravení odstrihnúť sa?! – Huawei P40 Pro

Pripravení odstrihnúť sa?! – Huawei P40 Pro
Marek Šimunek
Pripravení odstrihnúť sa?! – Huawei P40 Pro

Huawei dnes oficiálne, aj keď vzhľadom na aktuálne dianie len vo virtuálnom priestore predstavil dvojicu nových smartfónov Huawei P40 a Huawei P40 Pro. Tešiť sa môžete na prepracovaný dizajn, výkonný hardvér a samozrejme ešte lepší fotoaparát. Pripraviť sa však musíte aj na niekoľko kompromisov.

Pozrite si

Huawei P40 Pro – čínska vlajková loď ohromuje hlavne fotoaparátom

Najprv sa poďme pozrieť na nový Huawei P40 Pro z pohľadu parametrov. Keďže už niekoľko dní mám možnosť ho používať, pokúsim sa vám zhrnúť aj rôzne moje poznatky, ktoré som počas týchto prvých chvíľ objavil. Po stránke dizajnu Huawei P40 Pro vychádza z minuloročného modelu Huawei P30, pričom displej v jeho prípade zaberá ešte viac z prednej plochy.

Jeho uhlopriečka je 6,58”. Rámiky sú skutočne minimalistické a takmer ich nie je vidieť. Privítal som aj jemnejšie zakrivenie displeja, vďaka čomu sa pri držaní smartfónu tak často nestávalo, že by som náhodne stlačil okrajové časti displeja. Zmenami prešla aj predná kamera, ktorá už nie je v tvare kvapky, ale podobne ako v prípade konkurenčného modelu Samsung Galaxy S10+nájdete v ľavej hornej časti dvojicu snímačov.

Ich úlohou nie je len lepšie vytvorenie selfie fotografií, na ktoré slúži najmä 32 Mpx (f/1,9, OIS) predná kamera, ale aj vyššia bezpečnosť pri odomykaní smartfónu. Okrem kamery je tu totiž aj snímač hĺbky, ktorý bude mať za úlohu zvýšenie bezpečnosti najmä v prípade, ak použijete odomykanie smartfónu prostredníctvom tváre.

Pozrite si

Huawei P30 Pro vidí aj to, čo ja nevidím!

Okrem neho môžete využiť aj snímač odtlačkov, ktorý je integrovaný priamo v displeji. Jeho poloha je oproti minulému modelu o niečo vyššie, čo priaznivo vplýva najmä na pohodlie odomykania. Okrem toho Huawei sľubuje aj rýchlejšie a presnejšie fungovanie, čo môžem už po prvých pár dňoch potvrdiť.

Displej ponúka rozlíšenie 1 200 x 2 640 px a technológiu OLED. Oproti predchádzajúcim modelom má však v rukáve ešte jeden tromf a tým je obnovovacia frekvencia 90 Hz. Pohyby na displeji sú tak plynulejšie, ako ste boli doposiaľ zvyknutí. Reálne môžem povedať, že displej nového Huawei P40 Pro je najlepším displejom, aký ste doposiaľ mohli v smartfóne Huawei mať.

Samozrejme dizajn sa mierne zmenil aj v zadnej časti, kde aktuálne nájdete štvoricu fotoaparátov v rámčeku, ktorý mi osobne pripomína najmä nový model Samsungu. Snímače však papierovo poskytujú veľmi zaujímavé hodnoty.

Pozrite si

Huawei predstavil Mate 30, Mate 30 Pro a Mate 30 RS

Hlavným snímačom je totiž v prípade modelu Huawei P40 Pro 50 Mpx snímač (f/1,9, OIS), ktorý je doplnený o špeciálny snímač pre videá s rozlíšením 40 Mpx a širokouhlou optikou. Okrem neho nájdete na zadnej strane ešte 12 Mpx teleobjektív (f/3,4, OIS), ktorý ponúka opätovne 5 násobné optické priblíženie a až 50 násobný kombinovaný zoom.

Posledným objektívom na zadnej strane je snímač hĺbky, ktorý sa bude starať o rozmazanie pozadia. Inak je zadná strana opätovne vyhotovená v skle, pričom nechýba podpora bezdrôtového nabíjania a to aj jeho reverznej verzie. Zo smartfónu tak môžete nabiť iné zariadenie. Novinkou je podpora až 27 W bezdrôtového nabíjania.

Huawei v prípade novinky nezabudol ani na poriadne vylepšenie hardvéru. Základom je úplne nový čipset Kirin 990 5G. Áno, je to ten prvý 7 nm čipset s podporou 5G priamo integrovanou do svojho tela. Huawei P40 Pro je tak pripravený na moderné siete už dnes. Okrem toho sa však jedná o Dual SIM smartfón, ktorý podporuje aj novy štandard eSIM.

Operačná pamäť nového Huawei P40 Pro je 8 GB a integrovanú pamäť s kapacitou 256 GB, môžete ešte rozšíriť prostredníctvom pamäťových kariet formátu Huawei NM.

Pozrite si

Toto ma na Huawei P30 Pro až naplašilo! 50x zoom

Integrovaná batéria má v Huawei P40 Pro kapacitu 4 200 mAh, pričom podporuje aj rýchle 40 W nabíjanie. Obrovskú 40 W nabíjačku, tak nájdete priamo v balení. Okrem spomínaného sa budúci majitelia môžu tešiť aj na ochranu voči prachu a vode na úrovni IP68, podporu NFC, či Bluetooth 5.1. Podstatnejšou otázkou, na ktorú chcete asi vedieť odpoveď je softvér nového Huawei P40 Pro.

Základom je nový Android 10, vrátane všetkých noviniek, ako je napríklad ovládanie smartfónu prostredníctvom gest. Jedná sa však o Open Source verziu systému, čo znamená, že zariadenie nemá integrované Google služby. Je to dôsledok obchodnej vojny medzi USA a Čínou, vďaka ktorej sa Huawei dostal na čiernu listinu a nemôže obchodovať s americkými spoločnosťami.

Huawei už niekoľko rokov pracuje na vlastnom ekosystéme, v ktorom ponúka alternatívne služby k tým od Google. Výsledkom je to, že Huawei P40 Pro je síce Android smartfónom, ale odlišným, na aké sme boli doposiaľ zvyknutí.

Ak ste niekedy v posledných rokoch používali zariadenie Huawei budete v jeho prostredí, ktoré je označované ako EMUI hneď doma. P40 Pro prináša verziu EMUI 10, ktorá, ako som už spomínal stavia na Androide 10.

Keďže priamo v smartfóne nenájdete obchod Google Play, Huawei ponúka vlastný obchod s aplikáciami, ktorý sa volá Huawei AppGallery. Tu nájdete množstvo aplikácii podobne, ako v obchode od Google. Rovnako sa samotný obchod s aplikáciami aj používa.

Problémom však môžu byť niektoré špecifické aplikácie, ktoré používate denne a v AppGallery sa nenachádzajú. Huawei totiž usilovne pracuje na tom, aby v AppGallery postupne pribúdali aplikácie, ktoré sú najpoužívanejšie a rôznymi spôsobmi sa snaží vývojárov motivovať k tomu, aby svoje aplikácie uverejnili aj v tomto obchode.

Pozrite si

Huawei na čiernej listine, americký prezident varuje spojencov

Aktuálne je však situácia taká, že niektoré aplikácie tu nájdete, ale je pomerne veľké množstvo aplikácií, ktoré v tomto obchode nenájdete. Ak patríte medzi skúsenejších používateľov, môžete pre inštaláciu iných aplikácií, ako je napríklad Facebook, Instagram, Viber, WhatsApp a iné použiť alternatívne zdroje. Sem patrí napríklad obchod Aurora Store, ktorý čerpá svoje údaje priamo z obchodu Google Play.

Keďže Huawei P40 Pro nepodporuje Google Mobile Services (GMS), čo sú všetky služby Google, výrobca ponúka alternatívu v podobe Huawei Mobile Services (HMS). Jedná sa o vlastný ekosystém služieb podobne, ako je tomu v prípade Google, alebo Apple.

HMS pritom v sebe združuje služby, ako je už spomínaný obchod AppGallery, Huawei Cloud, do ktorého si môžete zálohovať fotografie a celé zariadenie, vlastný internetový prehliadač, e-mailového klienta, hudobný prehrávač, či dokonca hlasového asistenta.

Zdroj | Huawei

 

Celkovo sa tak jedná o naozaj prepracovaný ekosystém, ktorý ponúkne všetko, čo bežný používateľ bude potrebovať. Teda minimálne za predpokladu, že sa mu bude aspoň v týchto začiatkoch chcieť hľadať alternatívy a robiť mierne kompromisy.

Za niekoľko dní s novým Huawei P40 Pro som totiž našiel alternatívu takmer ku každej aplikácii, ktorú sa mi nepodarilo nájsť v AppGallery, alebo ktorá sa nepreniesla prostredníctvom prenosu údajov. Problematickým je len YouTube, kde je niekoľko klientov, ale ani jeden neumožňuje prihlásenie sa do vášho konta, Fotky Google, ktoré jednoducho na HMS zariadení nepôjdu, Google Drive a ešte niektoré bankové aplikácie.

Najmä v prípade väčšiny Google aplikácií sa tak musíte spoliehať na ich verzie v internetovom prehliadači. Práve toto môže byť pre používateľov obmedzujúce, najmä ak používajú aplikácie ako je Google Drive, alebo dokumenty a tabuľky. S určitými obmedzeniami však aj tieto fungujú v prehliadači.

Dokonca sa mi podarilo nahrať fotky do Google Fotiek len prostredníctvom integrovaného prehliadača. Rovnakým spôsobom som si mohol zobraziť svoje vytvorené albumy v Google Fotkách. Treba však povedať, že to nie je práve ideálne riešenie, ale v prípade, že sa odhodláte vyskúšať nový ekosystém, predstavuje aspoň čiastočnú náhradu.

Na rozdiel od iných Android zariadení nevyužijete ani možnosť platby prostredníctvom Google Pay, keďže nie je na HMS zariadeniach podporované a platobná služba Huawei Pay nie je na našom trhu dostupná. Postupne však v AppGallery pribúdajú nové bankové aplikácie, takže by ste tam mali čoskoro objaviť možno aj tú svoju banku.

Otázne bude ako prijmú používatelia zariadenia Huawei bez podpory Google služieb? To ukáže až čas. Určite sa nájdu používatelia, ktorí hľadajú zariadenie menej sledujúce všetky údaje, ktoré používateľ poskytuje používaním aplikácií gigantom ako Google. Huawei smartfón s HMS môže byť zaujímavou alternatívou.

Rovnako menej náročný používatelia, ktorí požadujú základné funkcie plne pokryté funkcionalitami HMS smartfónov budú pravdepodobne spokojní. Mnohí totiž ani netušia, aký systém beží v ich zariadení a vystačia si so základnými funkciami, niektorými aplikáciami, ktoré nájdu v App Gallery a samozrejme kvalitným fotoaparátom.

Pozrite si

Huawei MatePad Pro – prepracovaný konkurent pre iPad Pro s podporou 5G

Okrem Huawei P40 Pro predstavil výrobca aj model Huawei P40. Ten sa odlišuje najmä vo veľkosti displeja. Okrem toho, že je menší a poskytuje uhlopriečku 6,1” (1 080 x 2 340 px), nepodporuje ani rýchlejšiu obnovovaniu frekvenciu. Zachováva si však nový procesor Kirin 990 aj s podporou 5G, ako aj rovnakú verziu operačného systému a grafickej nadstavby.

Kombinácia fotoaparátov v prípade Huawei P40 predstavuje základný snímač s rozlíšením 50 Mpx, ktorý je doplnený o 16 Mpx širouhlý objektív a 8 Mpx teleobjektív s optickou stabilizáciou. Predný fotoaparát pritom ponúkne rozlíšenie 32 Mpx.

Integrovaná batéria s kapacitou 3 800 mAh ponúkne namiesto 40 W rýchlonabíjanie „len” 22,5 W nabíjanie Huawei QuickCharge. Menšia je v prípade modelu Huawei P40 aj odolnosť voči vode a prachu a smartfón podporuje odolnosť na úrovni IP53.

Potešením je, že aj P40 disponuje operačnou pamäťou s kapacitou 8 GB, pričom jeho integrovaná pamäť má polovičnú hodnotu, teda 128 GB. Samozrejme ju v prípade potreby môžete rozšíriť prostredníctvom pamäťových kariet Huawei NM.

Oba HMS Android smartfóny sa budú predávať aj na Slovensku, pričom cena základného modelu Huawei P40 je stanovená na 799,00 € a vybavenejší model Huawei P40 Pro sa bude predávať za 999,00 €.

Ak máte otázky k novému Huawei P40 Pro prípadne k fungovaniu smartfónu s HMS namiesto služieb od Google, kľudne ich napíšte do komentára pod článkom. Posnažím sa na je v maximálnej miere odpovedať, prípadne ich zahrnieme v recenzii, ktorú pripravujeme.

Tak ako? Ste pripravení odstrihnúť sa od služieb Google a dať priestor novému ekosystému? Mnoho výrobcov doposiaľ skúšalo priniesť vlastný systém a ekosystém a Huawei má na to, aby to dotiahol do konca. Sami budeme zvedaví, ako sa bude novým smartfónom na našom trhu dariť aj bez Google služieb.