Reklama

Huawei na čiernej listine, americký prezident varuje spojencov

Zdroj | Daily Excelsior
Juraj Procházka
Zdroj | Daily Excelsior
Zdroj | Daily Excelsior

Už prešli viac, ako 2 roky od začiatku kauzy, v ktorej americké úrady obvinili čínske telekomunikačné spoločnosti Huawei a ZTE z možnej spolupráce s čínskou vládou a potenciálneho špehovania amerických občanov.

Pre toto tvrdenie síce chýbajú dôkazy, a obe firmy obvinenia popierajú, ale obchodné sankcie a reštrikcie, ktoré odštartoval 13. februára 2018 riaditeľ FBI Chris Wray varovaním pred nakupovaním smartfónov Huawei a ZTE, neskončili, ale sa naopak stupňujú.

Kompletnú chronológiu vývoja vzostupov a pádov v kauze spochybňovania bezpečnosti produktov Huawei uverejnil magazín CNET.

Pozrite si

CIA a BND desaťročia špehovali vlády cez šifrovače Crypto

Ako sa hovorí, často ten, čo kričí „chyťte zlodeja“, má s nekalými praktikami vlastné skúsenosti a špeciálne americké agentúry ich zrejme majú neúrekom. Okrem zistení E. Snowdena to najnovšie ilustruje aj odhalený prípad dlhoročného špehovania väčšiny štátov sveta prostredníctvom zmanipulovaných šifrovacích strojov spoločnosti Crypto.

Zdroj | Nokia

Lenže v telekomunikačnom biznise nejde len o bezpečnosť, ale aj o obrovské investície, obchody, v ktorých sa nehrá o guľôčky. Obmedzenie predaja smartfónov je jedna vec, výstavba sieťovej infraštruktúry druhá.

A práve v oblasti 5G technológií, ktoré sa teraz vo veľkom začínajú rozvíjať po celom svete, je Huawei lídrom vo vývoji, aj výrobe sieťovej infraštruktúry. V USA dostala firma síce stopku, ale iné západné krajiny sa na zákaz spolupráce s technologickým gigantom pozerajú odlišným spôsobom.

Zaujímavú debatu o možných rizikách spolupráce s Huawei a motívoch amerických sankcií nájdete v nasledujúcom rozhovore ekonómky Ilony Švihlíkovej a sinológa Filipa Jirouša pre Český rozhlas Plus.

Spojené kráľovstvo a Francúzsko nedávno oznámili, že umožnia účasť Huawei na výstavbe infraštruktúry 5G sietí, aj keď s určitými limitmi. Podobne aj Nemecko sa vzoprelo odporúčaniam Bieleho domu a odmietlo bez dôkazov vylúčiť Huawei zo súťaže pri dodávkach technológií 5G.

Takýto prístup nie je po vôli americkej administratíve, ktorá by rada videla jednotný odmietavý postoj proti Huawei u všetkých partnerov. Donald Trump opakovane upozornil, že s krajinami, ktoré vybudujú telekomunikačnú infraštruktúru na báze technológie od „nedôveryhodného dodávateľa“ (čítaj Huawei), nebude USA zdieľať citlivé spravodajské informácie.

Zdroj | Erik S Lesser / EPA

Plán Spojeného kráľovstva je obmedziť Huawei na 35% objemu dodávok pre každého zo štyroch sieťových mobilných operátorov v krajine – Vodafone, O2, EE a Three.

USA sa však nepozdáva ani takáto obmedzená spolupráca a v stredu by mal rokovať šéf úradu Bieleho domu Mick Mulvaney s hlavným asistentom britského premiéra Johnsona Dominikom Cummingsom na Downing Street. Očakáva sa, že USA budú tlačiť, aby Spojené kráľovstvo prehodnotilo svoje rozhodnutie, o umožnení účasti spoločnosti Huawei na dodávkach technológie 5G.

Zdroj | NPR

Špekuluje sa, že Biely dom chce, aby sa Spojené kráľovstvo zaviazalo k odstráneniu čínskej spoločnosti z britských telekomunikačných sietí do troch až piatich rokov. Okamžité odstránenie Huawei by stálo stovky miliónov libier a oneskorilo by zavádzanie 5G o niekoľko rokov.

Pozrite si

EK schválila 5G Toolbox pre bezpečné mobilné siete

Podobný „šalamúnsky“ prístup zaviedla v súvislosti s budovaním sietí 5G aj Európska komisia prijatím januárového balíčka s názvom 5G Toolbox. V rámci týchto pravidiel nie je zo súťaže vylúčený žiadny dodávateľ, pokiaľ bude schopný preukázať dodržanie bezpečnostných kritérií. Šancu tak môže dostať aj Huawei a ZTE. Mimochodom, ZTE už dodala technológiu pre pilotný projekt 5G aj pre slovenského operátora Swan Mobile (4ka).

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.