Už prešli viac, ako 2 roky od začiatku kauzy, v ktorej americké úrady obvinili čínske telekomunikačné spoločnosti Huawei a ZTE z možnej spolupráce s čínskou vládou a potenciálneho špehovania amerických občanov.
Pre toto tvrdenie síce chýbajú dôkazy, a obe firmy obvinenia popierajú, ale obchodné sankcie a reštrikcie, ktoré odštartoval 13. februára 2018 riaditeľ FBI Chris Wray varovaním pred nakupovaním smartfónov Huawei a ZTE, neskončili, ale sa naopak stupňujú.
Kompletnú chronológiu vývoja vzostupov a pádov v kauze spochybňovania bezpečnosti produktov Huawei uverejnil magazín CNET.
Ako sa hovorí, často ten, čo kričí „chyťte zlodeja“, má s nekalými praktikami vlastné skúsenosti a špeciálne americké agentúry ich zrejme majú neúrekom. Okrem zistení E. Snowdena to najnovšie ilustruje aj odhalený prípad dlhoročného špehovania väčšiny štátov sveta prostredníctvom zmanipulovaných šifrovacích strojov spoločnosti Crypto.
Lenže v telekomunikačnom biznise nejde len o bezpečnosť, ale aj o obrovské investície, obchody, v ktorých sa nehrá o guľôčky. Obmedzenie predaja smartfónov je jedna vec, výstavba sieťovej infraštruktúry druhá.
A práve v oblasti 5G technológií, ktoré sa teraz vo veľkom začínajú rozvíjať po celom svete, je Huawei lídrom vo vývoji, aj výrobe sieťovej infraštruktúry. V USA dostala firma síce stopku, ale iné západné krajiny sa na zákaz spolupráce s technologickým gigantom pozerajú odlišným spôsobom.
Zaujímavú debatu o možných rizikách spolupráce s Huawei a motívoch amerických sankcií nájdete v nasledujúcom rozhovore ekonómky Ilony Švihlíkovej a sinológa Filipa Jirouša pre Český rozhlas Plus.
Spojené kráľovstvo a Francúzsko nedávno oznámili, že umožnia účasť Huawei na výstavbe infraštruktúry 5G sietí, aj keď s určitými limitmi. Podobne aj Nemecko sa vzoprelo odporúčaniam Bieleho domu a odmietlo bez dôkazov vylúčiť Huawei zo súťaže pri dodávkach technológií 5G.
Takýto prístup nie je po vôli americkej administratíve, ktorá by rada videla jednotný odmietavý postoj proti Huawei u všetkých partnerov. Donald Trump opakovane upozornil, že s krajinami, ktoré vybudujú telekomunikačnú infraštruktúru na báze technológie od „nedôveryhodného dodávateľa“ (čítaj Huawei), nebude USA zdieľať citlivé spravodajské informácie.
Plán Spojeného kráľovstva je obmedziť Huawei na 35% objemu dodávok pre každého zo štyroch sieťových mobilných operátorov v krajine – Vodafone, O2, EE a Three.
USA sa však nepozdáva ani takáto obmedzená spolupráca a v stredu by mal rokovať šéf úradu Bieleho domu Mick Mulvaney s hlavným asistentom britského premiéra Johnsona Dominikom Cummingsom na Downing Street. Očakáva sa, že USA budú tlačiť, aby Spojené kráľovstvo prehodnotilo svoje rozhodnutie, o umožnení účasti spoločnosti Huawei na dodávkach technológie 5G.
Špekuluje sa, že Biely dom chce, aby sa Spojené kráľovstvo zaviazalo k odstráneniu čínskej spoločnosti z britských telekomunikačných sietí do troch až piatich rokov. Okamžité odstránenie Huawei by stálo stovky miliónov libier a oneskorilo by zavádzanie 5G o niekoľko rokov.
Podobný „šalamúnsky“ prístup zaviedla v súvislosti s budovaním sietí 5G aj Európska komisia prijatím januárového balíčka s názvom 5G Toolbox. V rámci týchto pravidiel nie je zo súťaže vylúčený žiadny dodávateľ, pokiaľ bude schopný preukázať dodržanie bezpečnostných kritérií. Šancu tak môže dostať aj Huawei a ZTE. Mimochodom, ZTE už dodala technológiu pre pilotný projekt 5G aj pre slovenského operátora Swan Mobile (4ka).