Reklama

Huawei P40 Pro - čínska vlajková loď ohromuje hlavne fotoaparátom

Michal Spiegel
90 %
Huawei P40 Pro dokazuje, že smartfón dokáže vytvoriť profesionálne fotky, že dokáže ponúknuť nádherný a kvalitný obraz a že zvládne aj hranie náročných online hier. To však zďaleka nie je všetko.

Výhody

  • Najvýkonnejší smartfón od Huawei
  • Perfektný fotoaparát
  • Kvalitný displej

Nevýhody

  • Vysoká cena
  • Absencia Google Play

Do rúk sa nám dostala nová vlajková loď od Huawei a aj keď to táto čínska spoločnosť nemá posledné roky ľahké, nový smartfón prekonáva svojimi kvalitami takmer všetky ťažkosti spôsobené nedostupnosťou Google Play storu.

Po dizajnovej stránke ide o nádherný kúsok, pri ktorom si dali záležať na prémiovom vzhľade. Perleťovú farbu však oceníte iba dovtedy, kým sa jej prvýkrát nedotknete. Takmer zrkadlový povrch sa postará o to, že ak by bol smartfón vražednou zbraňou, odtlačky prstov by našli okamžite. Preto oceníte plastový priesvitný obal, ktorý je súčasťou balenia. Zadnú stranu okrem loga HUAWEI, tvorí aj masívny modul, ktorý ukrýva snímače fotoaparátov. O nich si povieme viac neskôr.

Pozrite si

Pripravení odstrihnúť sa?! – Huawei P40 Pro

Prenikavý displej

Oproti predchádzajúcemu modelu dostala novinka oblejšie tvary a spodný rámček bol minimalizovaný na najmenšiu možnú mieru, čím dostal „nekonečný“ displej ešte väčšie možnosti vyniknúť.

Prednú stranu smartfónu zdobí nádherný 90 Hz displej, ktorého jediným nedostatkom je malý výrez pre prednú webkameru. Výrez si môžete skryť pomocou funkcie, ktorá vám zmenší obrazovku. Na smartfóne oceníte kvalitný displej, ktorý viete využiť ako prenikavý šetrič obrazovky – stačí potiahnuť prstom do boku a zmeníte vizuálne pútavý wallpaper na nejaký iný – keď je smartfón zamknutý, viete ho tak využiť na prehliadanie vybranej galérie alebo rodinných fotiek, ktoré sa vždy podľa času menia.

Viete si tiež nastaviť kategóriu wallpaperov, ktoré sa vám budú zobrazovať ako napríklad téma cestovania či automobilizmu. Malé, ale príjemné nastavenie, ktoré ma potešilo ako používateľa iPhonu, kde takú možnosť nemáme. Nechýba tiež Always On displej, na ktorom si viete nastaviť alebo stiahnuť rôzne štýly hodiniek, zobrazovania dátumu a upozornení.

Kvalitný displej sa tiež ideálne hodí na hranie hier. Vďaka 90 Hz zobrazovacej frekvencii budú na ňom mobilné hry vyzerať až neuveriteľne dobre.

Predný displej tiež ukrýva skrytý snímač odtlačku prstu, ktorý podľa výrobcu funguje o 30 % rýchlejšie ako predchodca. Presne zmerať to neviem, ale odomknutie cez odtlačok prstu fungovalo bez spomalenia a vždy rýchlo, len sa musíte doň trafiť, keďže sa nachádza iba na jednom mieste. Okrem tohto spôsobu však môžete využívať aj bezpečné odomykanie pomocou 3D čítania tváre, ktoré je kvôli noseniu rúška momentálne sťažené. Nechýbajú ďalšie spôsoby ako kód či vzorec.

Pozrite si

Huawei predstavil namakaný tablet pre deti MatePad 10.4

Výkonné vnútro a 5G

Čo sa týka vnútorností, „pod kapotou“ smartfónu nájdeme výkonný procesor Kirin 990 5G, čo z neho robí jeden z najvýkonnejších 5G smartfónov na trhu aj keď pripojenie k 5G sieti stále nemáme. Vďaka takémuto výkonu a 90 Hz displeju je Huawei P40 Pro vhodný na online hranie hier ako Fortnite či iných náročnejších titulov.

Smartfón navyše disponuje portom pre dve SIM karty, z ktorých jednu môžete napríklad využívať na telefonovanie a druhú na internet. Samozrejmosťou je tiež podpora pre eSIM.

Aby smartfón zvládol zvýšený výkon, disponuje grafénovou chladiacou vrstvou. Benchmark AnTuTu udelil smartfónu slušné skóre 459943 bodov, čím porazil 79 % používateľov.

Pri smartfóne Huawei P40 Pro oceníte super rýchle nabíjanie vďaka funkcii 40W Huawei SuperCharge. Nechýba ani možnosť bezdrôtového nabíjania, ktoré podporuje možnosť 27W nabíjania pri správnej bezdrôtovej nabíjačke. Pri nabíjaní sa mi veľmi páčilo zobrazovanie stotín z každého nabitého percenta. Počas super-nabíjania tak môžete sledovať ako sa jednotlivé 0,01 percentá rýchlo pribúdajú. Z 3 % na 100 % sa Huawei P40 Pro nabil presne za 60 minút.

Samotná 4 200 mAh batéria vám bez problémov vydrží dlhšie ako jeden deň a vďaka optimalizácii či výberu režimu výkonu pokojne aj dlhšie. V rámci Ultra úsporného režimu môžete tiež dosiahnuť výdrž viac ako 180 hodín. Nechýba populárna funkcia reverzného nabíjania do 27W, s ktorou som si často po dobu testovania dobíjal iPhone.

Pozrite si

Huawei P30 lite prináša prelomové fotoschopnosti do strednej triedy

Dovidenia Google Play

Operačný systém tvorí EMUI 10.1, čo je nadstavba klasického Androidu. Aj keď sa systém tvári, že ide o plnohodnotnú alternatívu k bežným Android smartfónom, po čase zistíte, že vám na ňom niečo chýba.

Miesto Google Play Store na smartfóne nájdete Huawei AppGallery, store, ktorý síce ponúkne množstvo aplikácií a hier, no YouTube, Instagram či Facebook na ňom budete hľadať márne. Na YouTube sa tak dostanete iba cez oficiálnu webovú stránku.

Ostatné chýbajúce aplikácie si budete musieť stiahnuť cez neoficiálnu aplikáciu akou je napríklad Aurora Store, ktorý funguje ako alternatíva ku klasickému Google Play. Napriek tomu však ani cez túto aplikáciu nenainštalujete všetky appky, príkladom je spomínaný YouTube. Postupne však niektorí výrobcovia uvoľňujú verzie aj pre Huawei, takže môže byť iba otázkou času, kedy sa objavia aj ostatné.

V Huawei AppGallery nájdete veľa aplikácií pre čínsky trh, ktoré sú našincovi zbytočné a preto je absencia podpory Google aplikácií najväčšou nevýhodou smartfónu za tisíc euro.

Z drobností oceníte funkciu rozdelenia obrazovky či jednoduchého multiplatformového ovládača, s ktorým môžete ovládať väčšinu zariadení v domácnosti vrátane televízie či klimatizácie bez potreby spárovania či dodatočných nastavení. Doma som tak vedel vypínať/zapínať všetky televízie aj klimatizáciu cez smartfón v priebehu pár sekúnd. Takáto funkcia sa dá samozrejme aj zneužiť.

Ako používateľ iPhonu boli pre mňa perfektnou funkciou niektoré gestá. Ako príklad uvediem snímku obrazovky, ktorú môžete urobiť pomocou poklepania na obrazovku ako na dvere. Taktiež môžete zachytiť celý článok alebo chat pomocou napísania „S“ na obrazovke. Ďalšou maličkosťou, ktorá ma na smartfóne potešila, je funkcia ponechania zapnutej obrazovky pri pozeraní na ňu – to sú presne tie drobné originálne možnosti, ktoré oceníte.

Po stránke zvuku si nový Huawei P40 Pro ponechal iba jeden spodný reproduktor a rezonančný reproduktor ukrytý pod displejom určený na telefonovanie. 3,5 jack naďalej chýba a ostáva tak iba pripojenie cez USB-C.

Pozrite si

Huawei P30 Pro vidí aj to, čo ja nevidím!

Fotoaparát, ktorý stále ohromuje

Hlavnou devízou vlajkovej lode od Huawei je systém Ultra Vision Leica, ktorým je tvorený fotoaparát smartfónu a ktorý je základom pre všetky smartfóny zo série P40. Ide o najväčší senzor fotoaparátu, aký Huawei do smartfónu zabudoval.

Huawei tak nadväzuje na tradíciu predchádzajúceho modelu Huawei P30 Pro, ktorý nás v minulom roku odrovnal svojim neprekonateľným zoomom.

Zadný fotoaparát je tak tvorený 40 Mpx Ultra Wide Cine fotoaparátom (18mm) f/1,8), hlavným 50 Mpx RYYB Ultra Vision Wide fotoaparátom (23mm) f/1,9, OIS), 12 Mpx RYYB telefoto fotoaparátom s 5-násobným optickým priblížením (125mm) f/3,4, OIS) a laserovým ToF snímačom.

Najväčším lákadlom pri P40 Pro je spomínaný 50-násobný zoom, známy z predchádzajúcej série P30 Pro ktorý dokáže odfotiť objekty v relatívne dobrom detaile, ktoré voľným okom nevidíte.

Napriek vylepšenej stabilizácii je naďalej problém odfotiť vzdialené objekty, keďže obraz sa kvôli priblíženiu značne trasie. Stále však ide o perfektnú funkciu, ktorá neprestáva udivovať. Prémiovejší model Huawei P40 Pro+ navyše disponuje funkciou 100-násobného priblíženia podobne ako posledná vlajková loď od Samsungu. Rovnako oceníte možnosť širokého snímania, ktoré sa hodí, keď napríklad chcete odfotiť celý priestor miestnosti.

 
 

Nechýbajú vizuálne efekty, ktorými môžete napríklad odstrániť ľudí z fotografie či vytvoriť efektívne rozmazanie svetiel ako cez deň, tak v noci. Fotiť tiež môžete napríklad cez režim dvojitého zobrazenia či cez monochromatický režim. Nechýbajú funkcie umelej inteligencie vrátane skrášľovania fotografií či meranie cez rozšírenú realitu, aké môžeme nájsť aj u iných konkurenčných smartfónov.

Pozrite si

10 tipov ako vyťažiť fotoaparát Huawei P30 Pro na maximum

Pri fotoaparáte sa nedá opomenúť režim Pro, v ktorom si viete nastaviť všetky vlastnosti fotoaparátu. Majitelia smartfónov od Apple (vrátane mňa) môžu takúto funkciu iba ticho závidieť.

Pre nádherné fotky s rozostreným pozadím nechýba režim portrétu a tiež režim clona, kde si viete rozostrenie intuitívne nastaviť.

Už pri minulom modeli sme nemohli nespomenúť výborný nočný režim. Pri modeli Huawei P40 Pro je stále táto funkcia dokonalá. Aj pri veľmi malom zdroji svetla dokáže telefón odfotiť vizuálne pôsobivú fotografiu. Večerné exteriérové fotografie tak ešte viac vyniknú a v interiéri budete prekvapený, že smartfón odfotí v tmavej miestnosti aj to, čo vy už voľným okom nevidíte. Takéto večerné fotografie môže konkurencia zatiaľ iba závidieť.

Hanbiť sa samozrejme nemusí ani predná 32 Mpx webkamera a už vôbec nie možnosti videa. Huawei P40 Pro napríklad dokáže natočiť ultra spomalené videá. Od 4-násobného spomalenia si viete nastaviť až neuveriteľné 256-násobné spomalenie, ktorým zachytíte praskajúci balón.

Video tiež podporuje natáčanie v 4K Ultra HD pri 60 fps (16:9), 1080p natáčanie na celú obrazovku. Pri natáčaní videa tiež môžete využiť novú funkciu, v rámci ktorej môžete zamerať a zosilniť zdroj zvuku. Zlepšené zachytenie zvuku zníži rezonanciu a iné rušivé ruchy v okolí, ktoré vo videu nechcete mať.

Pozrite si

Huawei na čiernej listine, americký prezident varuje spojencov

Verdikt

Huawei P40 Pro je perfektným smartfónom, ktorý ma oslovil po všetkých stránkach. Ak by mal podporu pre Google aplikácie, nemal by žiadnu chybu, no takto sme museli znížiť hodnotenie, keďže za cenu, za ktorú sa predávajú bežné vlajkové lode od Apple a Samsungu tak dostanete iba z časti plnohodnotný nástroj určený na prácu a zábavu. Na druhej strane, pokiaľ na smartfóne nesledujete YouTube a nerobí vám problém si ostatné Google aplikácie stiahnuť cez neoficiálne obchody, prípadne počkať, kým sa objavia na AppGallery, potom vám môžeme Huawei P40 Pro jednoznačne odporučiť. Zároveň mu udeľujeme ocenenie tip redakcie.

Huawei P40 Pro si môžete zakúpiť aj v sieti NAY s pohodlným doručením priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.