Reklama

Preferujete výdrž, či výkon? Pri novej sérii Xiaomi 13T si netreba vyberať

TECHBOX

Počet jadier, frekvencia procesora alebo kapacita batérie, to všetko sú pre nadšencov technológií papierovo zaujímavé informácie. Radosť zo skvelých parametrov však opadne rýchlo, ak neobstoja v praxi slabou výdržou batérie, prehrievaním či softvérom, s ktorým si tento hardvér takpovediac nerozumie.

Všetky komponenty a na nich postavený softvér, musia spoločne ladiť tak, aby pre vás pri používaní smartfónu neboli prekážkou, ale naopak, aby ste vlastne úplne zabudli, že existujú. Xiaomi má takéto ladenie veľkého-malého orchestra zjavne v malíčku, o čom sme sa v redakcii presvedčili prostredníctvom novej série smartfónov Xiaomi 13T.

Obsah pokračuje pod reklamou

Pri mikročipoch sa výrobcom z roka na rok darí dosahovať pokrok nielen v oblasti výkonu, ale aj miniaturizácie. Postupné znižovanie nanometrov (nm) môže na prvý pohľad pôsobiť ako ďalší z bezduchých konkurenčných bojov, ale v skutočnosti je za tým oveľa viac.

Zmenšovanie komponentov v smartfónoch na nanometrovej úrovni so sebou prináša kontinuálny nárast výkonu pri súbežnom zlepšovaní ich energetickej efektivity. V praxi tak môže výkon našich smartfónov z roka na rok rásť aj bez toho, aby sa znižovala ich výdrž na jedno nabitie, skôr naopak. V prípade tých správnych smartfónov sa tak môžeme spoľahnúť na celodennú výdrž batérie aj pri plnom využívaní všetkých ich funkcií.

Nová séria Xiaomi 13T je postavená na 2. generácii 4nm architektúry TSMC, ktorej súčasťou sú desiatky miliárd tranzistorov v podaní 8-jadrového procesora a výkonného grafického jadra. V prípade modelu Xiaomi 13T sa konkrétne jedná o čipset MediaTek Dimensity 8200 Ultra, zatiaľ čo Xiaomi 13T Pro posúva latku výkonu ešte o kúsok vyššie s čipsetom MediaTek Dimensity 9200+. V oboch prípadoch sa však jedná o vlajkové duo, ktoré vás v praxi nesklame.

Ak sledujete náš seriál venovaný tejto dvojici smartfónov, potom už určite viete, že vybavené sú 6,67″ CrystalRes displejom s obnovovacou frekvenciou 144 Hz. Pri tejto úrovni obnovovacej frekvencie už hovoríme o prakticky bezchybnej plynulosti obrazu, avšak za touto plynulosťou okrem samotného displeja stojí práve aj vyššie menovaný hardvér. Ten dokáže zabezpečiť vysoké snímkovanie obsahu na obrazovke nielen v aplikáciách, ale aj pri hraní graficky náročných titulov.

Ako sme to už naznačili v úvode, nasadiť do smartfónu výkonný hardvér a očakávať zázraky, nie je tá pravá cesta k úspechu. K dosiahnutiu dobrého výsledku je potrebné myslieť aj na softvér, ktorý bude mať tento hardvér pod palcom, skrotí jeho výkon v záujme lepšej výdrže batérie a naopak rozpozná, kedy je naopak čas na optimalizáciu radšej zabudnúť.

Zatiaľ čo ten prvý prípad Xiaomi 13T/13T Pro robia na pozadí, ten druhý uvidíte hneď, ako si zapnete nejakú hru. Režim Game Turbo vám hneď ponúkne možnosť vyčistenia pamäte, uvoľnenia miesta na disku a navýšenia výkonu tak, aby ste si mohli užiť čo najvyššie možné snímkovanie na ich 144 Hz displeji. V rýchlom menu vám však ponúkne aj také šikovné funkcie, ako je napr. nahrávanie obrazovky či rýchla aktivácia režimu „Nerušiť“.

Je samozrejme prirodzené, ak sa aj ten najmodernejší čipset smartfónu pri veľkej záťaži zahreje. Dôležité však je, aby ho chladenie udržalo v optimálnych teplotách, nielen pre vaše fyzické pohodlie, ale aj pre elimináciu spomalenia a sekania, ktoré po prehriatí hardvéru v záujme jeho ochrany zvyčajne nastáva.

Aby k tomu v prípade dvojice nových smartfónov nedochádzalo, Xiaomi ich vybavilo rozmerným chladiacim plátom z nerezovej ocele s teplovodivým grafénovým filmom, ktorá efektívne odvádza teplo od všetkých kľúčových komponentov do okolitého prostredia. Hardvér smartfónov tak zostáva v optimálnych teplotách a na rukách to vďaka veľkému rozptylu plátu ani nepocítite.

Xiaomi 13T a 13T Pro vám vďaka šetrnej architektúre čipsetu a batérii s kapacitou 5 000 mAh poskytnú celodennú výdrž batérie. Skôr či neskôr však šťava dôjde aj tomu najšetrnejšiemu hardvéru. Xiaomi 13T je preto vybavený 67 W nabíjaním, ktoré dostane jeho batériu na 21 % už v priebehu 5 minút, pričom plné nabitie mu zaberie 42 minút. Xiaomi 13T Pro vám už toľko priestoru na oddych nedá, so 120 W nabíjaním sa v priebehu 5 minút dostane na 36 % a na plné nabitie mu vystačí iba 19 minút.

V závere nášho špeciálneho seriálu o sérii Xiaomi 13T už túto dvojicu smartfónov poznáte rovnako detailne ako my. Ak vás jeden z týchto modelov zaujal a reálne uvažujete o jeho kúpe, máme pre vás dobrú správu. Aktuálne totiž namiesto pôvodných 599 € v prípade modelu Xiaomi 13T a 899 € v prípade modelu Xiaomi 13T Pro, môžete mať aktuálne tieto novinky už za 739, resp. 479 €.

Stačí, ak si jeden z týchto modelov kúpite u niektorého z oficiálnych partnerov a váš nákup zaregistrujete na stránke xiaomipromo.sk/xiaomi/sk/cashback. Ak chcete využiť tento bonus vo výške 120, resp. 160 €, mali by ste sa poponáhľať. Akcia totiž platí iba do 5. novembra 2023 alebo do vypredania zásob.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.