Reklama

Prečo sa bavlna zbehne v práčke alebo v sušičke a ako to napraviť?

Zdroj | Kateryna Hliznitsova/Unsplash
Lissett Pliešovská
Zdroj | Kateryna Hliznitsova/Unsplash
Zdroj | Kateryna Hliznitsova/Unsplash

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo sa vaše bavlnené prádlo zbehlo? Zrejme ani nie, našťastie tu máme vedecké tímy, ktoré bádajú a hľadajú odpovede za nás.

Ukazuje sa, že na zničení vašej obľúbenej košele, alebo blúzky sa dá postaviť celé vedecké odvetvie. Oproti syntetike je bavlna oveľa viac zraniteľnejšia, môžu za to jednotlivé vlákna bavlneného oblečenia.

Látka z bavlny sa vyrába z vlákien bavlníka, ktoré pochádzajú z veľkej časti prírodného biopolyméru, teda z celulózy. Preto je oveľa viac citlivejšia na zrážanie – jej vlákna napučia a keď schnú, stiahnu sa. Celuóza sa stará o to, aby bavlna dobre absolvovala vlhkosť a pot. Syntetika (napr. polyester, nylon, spandex) má iné výhody, sú odolnejšie voči potu a nezrážajú sa. Ich husté vlákna totiž nenapučia.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

3 najzaujímavejšie smart práčky na našom trhu

Prečo sa však niektoré oblečenie scvrkne a iné nie, alebo nie tak extrémne? Dôvodom je to, že citlivosť na zrážanie ovplyvňuje veľa faktorov. Najviac však to, ako sú vlákna zostavené do látky. To súvisí aj s ďalším neduhom, pokrčením. Tkaná bavlna sa pokročí menej, ako pletená bavlna.

Miera toho, ako sa prádlo scvrkne závisí aj od toho, či oblečenie periete v samotnej vode, alebo pridáte prací prostriedok. Ten totiž ešte viac narúša vodíkové väzby. Ďalším faktorom scvrknutia oblečenia je to, či ho sušíte pri vysokej, či nízkej teplote, alebo ho zavesíte, aby vyschlo.

Dá sa niečo urobiť, keď sa prádlo zbehne?

Zvyčajne je neskoro, ale… Jeden tip pre vás predsa máme, aj keď na prvý pohľad znie divne. Scvrknuté oblečenie opäť namočte, nechajte napučať vlákna. Tie sa vo vode roztiahnu. Potom ich nechajte vyschnúť pod napätím, teda napnuté, natiahnuté. Niektoré typy bavlny by ste takto mohli zachrániť.

Overeným spôsobom, ako to urobiť je použiť naparovaciu žehličku. Tá zvlhčuje oblečenie, vlákna sa aplikovaním mechanickej sily roztiahnu. Treba si však dať pozor, aby sa látka neroztiahla opačným smerom, ako potrebujete.

V budúcnosti hľadajte taký druh oblečenia, ktoré sa vám počas prania a sušenia nezbehne.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.