Reklama

Prečo je jazda s Renault Austral E-Tech full hybrid tak bezpečná?

TECHBOX

Hľadáte ideálne moderné auto do rodiny? My sme jedného kandidáta našli, nový Renault Austral E-Tech full hybrid je kompaktné SUV, do ktorého sa zamilujete na prvý pohľad a od prvej jazdy.

Toto sú naše 3 dôvody, prečo si to myslíme. Najskôr sme sa pozreli na inovatívny full hybridný pohon, pozvali sme vás aj dovnútra a ukázali vám multimediálny systém openR link, teraz prišiel čas pozrieť sa na bezpečnosť jazdy.

Ak uvažujete o modernom a úspornom aute, bezpečnosť by mala hrať prím. Viete, že nový Renault Austral E-Tech full hybrid je v rámci programu human first vybavený až 32 modernými a inovatívnymi asistenčnými systémami? My sme mali možnosť vyskúšať si ich. Poďme sa na niektoré z nich spoločne pozrieť.

Obsah pokračuje pod reklamou

Jedným z najpraktickejších asistentov, ktorý oceníte najmä v tme, je automatické prispôsobenie tvaru svetelného kužeľa Matrix LED vision svetiel dopravným a poveternostným podmienkam. Jednoducho systém dokonale optimalizuje viditeľnosť v tme, pričom vám dokáže zabezpečiť čo najlepšie podmienky jazdy bez toho, aby ste oslňovali vodičov. Samozrejmosťou je automatické prepínanie diaľkových a denných svetiel. Jazda v noci tak nebude prekážkou, naopak, užijete si ju naplno a v maximálnej bezpečnosti.

Pri jazde zostaňme, mimoriadne praktickým asistentom je systém, ktorý vás varuje pred opustením jazdného pruhu. V spolupráci s inteligentným adaptívnym tempomatom či systémom Stop & Go si ho môžete naplno užiť aj v rámci mimoriadne praktického asistenta active driver assist. Tu sa tešte na jazdu, kedy Renault Austral automaticky prispôsobuje rýchlosť nielen automobilom pred vami, ale drží a centruje jazdu v jazdnom pruhu či dokonca vie aj zastaviť a pohnúť sa napríklad v kolóne. Pridajte k tomu prispôsobenie sa povahe vozovky, teda automatické spomalenie napríklad pri prejazde zákrutou či pri prejazde kruhovým objazdom. A aby toho nebolo málo, viete si nastaviť i to, že Renault Austral E-Tech full hybrid bude preberať načítané rýchlosti a prispôsobí sa im plne automaticky. Je to návykové a mimoriadne bezpečné, najmä keď to všetko funguje tak, ako má.

Poviete si, ako mám Australu dôverovať a ako budem vedieť, že preberie napríklad aktuálnu rýchlosť? O všetkom ste informovaní na plne grafickom prístrojovom panely, prípadne head-up displeji. Keď sú systémy aktívne, vidíte zelenou farbou vyznačené napríklad jazdné pruhy, to znamená, že ich auto „vidí“. Ak systém bude prispôsobovať rýchlosť, napríklad na prejazd kruhového objazdu, opäť ste o tom informovaní ikonkou. Počas active driver assist vidíte aktuálne nastavenú rýchlosť, vzdialenosť od vozidiel, dokonca vozidlá okolo vás a ak systém napríklad zaregistruje zmenu rýchlostnej značky, opäť vás o tom informuje priamo na displeji. Jednoducho všetko máte pod kontrolou. Je navyše na vás, či si necháte informácie asistenčných systémov zobrazovať na prístrojovom digitálnom displeji v malej časti, alebo im dáte prioritu cez celú 12,3-palcovú obrazovku.

Samozrejmosťou je maximálne prispôsobenie asistenčných systémov tak, ako vám ich fungovanie bude najviac vyhovovať. Všetko si prehľadne nastavíte v menu dotykového systému openR link. Výhodou je okrem textových informácií aj grafické znázornenie toho, na čo jednotlivé asistenty slúžia.

Pochvalu si zaslúži i ovládanie ingeligentného adaptívneho tempomatu priamo na volante. Vy si tak jednoducho prepínate medzi režimami systémov a priamo na volante máte k dispozícii aj podrobnejšie nastavenie, ako napríklad nastavenie vzdialenosti od vozidiel či aktuálnej rýchlosti. Mimochodom je dobré vedieť, že tu máte k dispozícii aj asistenta na ekologickú jazdu s predvídaním či prediktívnu hybridnú jazdu, čím výrazne znižujte spotrebu. Hybridnému systému sme sa pritom venovali v samostatnej časti nášho seriálu.

Aká by to bola bezpečná jazda bez systému sledovania mŕtveho uhla? Aj ten tu máte k dispozícii, dokonca ho môžete mať aktívny, to znamená, že v prípade hroziaceho nebezpečenstva v mŕtvom uhle vám systém skoriguje vašu jazdnú dráhu. O vašu bezpečnosť sa starajú aj asistenty pre prejazd križovatkou, kedy Renault Austral dokáže zastaviť v prípade hroziacej sa kolízie. Rovnako nechýba aktívny systém núdzového brzdenia, ktorý dokáže detekovať okrem chodcov aj cyklistov. To sa hodí najmä v meste alebo v horšom počasí, kedy práve takýto systém môže doslova zachraňovať životy.

Obsah pokračuje pod reklamou

Renault Austral E-Tech full hybrid vás bude chrániť aj pri parkovaní. K dispozícii máte viacero parkovacích asistentov, pričom nechýba 360° kamerový sysstém s 3D pohľadom na vaše SUV. To sa vám rozhodne bude páčiť, rovnako ako praktické núdzové brzdenie pri cúvaní. Ak sa za vami totiž objaví prekážka, Renault Austral na ňu dokáže reagovať automatickým brzdením. Mimoriadne praktický je aj systém, ktorý vám umožní bezpečné vystúpenie. Pri otváraní dverí totiž systém sleduje okolie a v prípade nebezpečenstva vás naň upozorní.

Jazda s novým Renault Austral E-Tech full hybrid je tak nielen mimoriadne komfortná, úsporná, ale i bezpečná. Pridajte k tomu multimediálnu nádielku vrátane možnosti inštalovania aplikácií a máte ideálne rodinné SUV, s ktorým bude radosť vyraziť i na dovolenku. Tento full hybrid si viete kúpiť už od 36 100 €, pričom za nami testovanú výbavu ICONIC zaplatíte od 39 600 €. Beriete?

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.