Bývať vo vlastnom a platiť za energie čo najmenej je lákavé, no mnohým sa to môže zdať len ako nesplniteľný sen. Iní si naopak myslia, že stačí zatepliť steny, na strechu dať solárny panel z AliExpressu a ten zázračne urobí zo starého domu energeticky pasívny dom. Čo je pravda a čo mýtus?
Na Slovensku už niekoľko rokov pôsobí Inštitút pre energeticky pasívne domy (IEPD). Na jeho stránke nájdete zaujímavé informácie od kompetentných, zoznam rôznych seminárov na tému ale i odpovede na viacero otázok. Inštitút organizuje Dni pasívnych domov. Tento rok to bude 11. až 13. novembra.
Platí zásada, že čím je dom úspornejší, tým je aj drahší?
V energeticky pasívnom dome sa používajú kvalitnejšie materiály, ako pri štandardných. Tie sú, prirodzene, o niečo drahšie, ale rozdiel nie je taký veľký, ako by ste predpokladali. Zvyčajne je to 8 až 10 % oproti bežnej stavbe. Treba však pripočítať cenu okien, v tomto prípade sa budovy osadzujú oknami s trojitým zasklením.
Čím treba začať?
Každá stavba patrí do nejakej kategórie. Úsporné domy ich majú niekoľko, dôležitá je spotreba tepla na vykurovanie. Úsporný dom by mal mať najviac 70 kWh na m2 za rok, píšeme to 70 kWh/m2.a. Ďalej je to nízkoenergetický dom, tam môže byť spotreba tepla 50 kWh/m2.a. Potom sú tu pasívne domy, tie sú energeticky veľmi efektívne. V týchto domoch je potreba vykurovania od 5 do 15 kWh/m².a.
Ako pred každou inou stavbou, aj tu treba začať s architektom, ktorý vie, čo to obnáša. Ten by mal následne dať dokopy tím odborníkov, ktorí samotnú stavbu zrealizujú tak, aby spĺňala koncept pasívneho domu.
Ako si nájsť architekta, ktorý sa tejto problematike rozumie?
Na internete ich nájdete viacero, ale odporúčame začať webstránkou IEPD, kde sa nachádzajú architekti, alebo inžinieri, ktorí už zrealizovali stavby a vedia čo predstavuje postaviť pasívny dom a ako k nemu pristupovať.
Treba si uvedomiť, že ide o náročnejší projekt a preto je veľmi dôležitý jeho správny výber. Pri oslovovaní expertov sa nebojte požiadať o ukážku zrealizovaných projektov.
No čo treba dbať pri stavbe?
Veľmi dôležité sú elektrické rozvody, vzducho- a zdravotechnika. Samotná stavba musí byť kvalitná stavba s elimináciou tepelných mostov, veľmi dobrou tepelnou izoláciou a vzduchotesnosťou vonkajšieho obalu. Všetky objekty absolvujú Blower door test. Ide o skúšku vzduchovej priepustnosti energetickej obálky budovy, vďaka čomu sa môžu nájsť netesnosti a zníži sa celková tepelná strata budovy.
Ako je to v lete? Nie je tam veľká zima?
Typický energeticky pasívny dom je projektovaný na celoročné bývanie, interiér sa posudzuje komplexne, na celoročnú prevádzku, kde je zohľadnená aj možnosť prehrievania počas horúcich lentých dní.
Môžem vôbec otvárať okná?
Samozrejme, že áno. Ide o mýtus, že pri že pasívnych domoch s rekuperáciou nie je možné otvárať okná. Na rozdiel od bežných budov ich však nebudete otvárať preto, aby ste mali čerstvý vzduch, ale aby ste ostali v spojení s prírodou.
Aké plusy ponúka pasívny dom, okrem nízkych energetických nákladov?
Okrem úspory energie, a teda aj financií, získate vysokú kvalitu prostredia s čerstvým vzduchom.
Aké veľké kompromisy sa musia robiť v oblasti dizajnu?
Prakticky žiadne, ide skôr o mýtus, ako o realitu. Ak si pozriete postavené domy, zistíte, že sú zaujímavé aj architektonického hľadiska. Dôležité však je, aby sa architekt nezľakol výzvy. Okrem toho, energeticky pasívny dom nemá žiadne radiátory, vykurovanie sa rieši zvyčajne v podlahách či stenách a preto je oveľa štýlovejší.
Ale čo vzduchotechnika? Tá sa predsa nedá skryť.
Opäť záleží na fantázií architekta. Moderné technológie už nezaberajú toľko miesta, ako kedysi a práve staré rozvody sa postarali o tento mýtus.
Z akých materiálov môže byť postavený pasívny dom?
Dá postaviť ako murovaný, slamený, ale i ako drevostavba. Neexistuje obmedzenie z hľadiska materiálov. Dôležité je, aby boli použité materiály správne nakombinované, aby fungovali ako celok.
S akými mesačnými nákladmi môžem počítať?
Pred zdražením cien energií sa mesačné náklady pohybovali v priemere od 40 do 60 eur, teraz je to o niečo viac. Samozrejme, záleží aj od veľkosti domu, členov rodiny a celkových používateľských zvyklostí.
Dá sa postaviť takýto dom aj „na kľúč“?
Tento segment sa zatiaľ len rodí a ponuka nie je veľká, preto treba byť ostražitý.
Ako zistím, že mám dobrú ponuku?
Súčasťou návrhu sú parametre pasívneho domu. Tie sú veľmi dobre kvantifikovateľné, čo znamená, že v návrhu musia byť uvedené výpočty obálky a množstvo ďalších vecí, ktoré by mali byť súčasťou projektovej dokumentácie.
Aké technológie sa bežne používajú?
Na riadené vetranie si viete vybrať z celej palety technológií – slnečné kolektory, fotovoltaické panely, tepelné čerpadlá či rekuperáciu. Najčastejšie sa využíva kombinácia rekuperácie s tepelným čerpadlom.
Ďalšie zaujímavé články na tému „Pravda alebo mýtus“ nájdete v našej rubrike BÚRAME MÝTY.