Reklama

Čo je energeticky pasívny dom?

Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Bývanie budúcnosti, utópia, alebo marketing? Čo to vlastne je, energeticky pasívny dom? Donedávna bolo takéto označenie témou najmä pre ekologických aktivistov, teraz sa začína čoraz častejšie skloňovať aj medzi pospolitým ľudom pod Tatrami.

Nikto z nás nie je nadšený, ak má platiť veľké poplatky týkajúce sa vlastného bývania. Inflácia a niekoľkonásobné zvýšenie cien za energiu a kúrenie prináša pochmúrne myšlienky na stav domácich financií. V dnešnej dobe sa jednoducho treba naučiť šetriť, čo je prijateľnejšie, ako si začať uťahovať opasok a dopriať si naozaj len to nevyhnutné.

Energeticky pasívny dom predstavuje stavbu, ktorej na prevádzku stačí len minimálne množstvo energie s tým, že ostane zachovaný tepelný komfort počas letných aj zimných mesiacov. Najväčšou finančnou záťažou je v našich končinách teplo. Energetické nároky pasívneho domu sa dajú znížiť využitím zdrojov tepla pomocou tepelných čerpadiel, využitím slnečných kolektorov a fotovoltických článkov, ale aj využitím vnútorných zdrojov tepla – toho, ktoré produkujú samotní obyvatelia domu a elektrické spotrebiče.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Kedy sa oplatí tepelné čerpadlo? Aké sú jeho nevýhody?

Energetické nároky pasívneho domu by sa počas celoročnej prevádzky mali pohybovať od 5 do 15 kWh/m².a (kWh za rok) pri vykurovaní (resp. dokurovaní). V prípade spotreby primárnej energie na vykurovanie, prevádzku vzduchotechniky a prípravu teplej vody to má byť do 42 kWh/m².a. Celková spotreba (primárne energie + domáce spotrebiče) by nemala prekročiť 120 kWh/m².a.

Okrem pasívnych domov tiež poznáme nízkoenergetické domy (spotrebujú menej ako 50 kWh/m².a energie na zaistenie tepelného komfortu), nulové (menej ako 5 kWh/m².a) a plusové (vytvoria viac energie, ako spotrebujú).

Označiť stavbu za pasívny, resp. nízkoenergetický dom je možné len na základe použitého stavebného materiálu, meraní vzduchotesnosti a s tým súvisiacej spotreby energie. Novostavby sa následne delia do viacerých tried podľa energetického certifikátu. Ten hovorí nielen o tom, koľko energie sa spotrebuje za rok na vykurovanie, ale i na prípravu teplej vody, vetranie, osvetlenie a klimatizáciu. Berie do úvahy všetku energiu, ktorú budova na svoju plnohodnotnú prevádzku spotrebuje.

Možno budete prekvapení, ale energeticky pasívny dom nemusí byť len hypermoderná stavba. Napriek tomu je dôležitý jeho tvar, platí totiž zásada, že čím je dom jednoduchší, má menej priestoru, cez ktorý môže unikať teplo. Väčšie teplotné straty má prízemný dom, menšie poschodový. Dôležitá je aj strecha, ideálne je ak má mierny sklon a tiež zateplenie.

Pasívny dom by mal mať vzduchotesný obal, tepelnoizolačný obal, rekuperáciu tepla a solárne kolektory. Tie znižujú spotrebu energie na výrobu tepla určeného na kúrenie a ohrev vody, no energiu môžete využiť aj na pohon rekuperačných zariadení.

Pre tých, ktorých zaujímajú energeticky efektívne stavby, sa každoročne pripravujú Dni pasívnych domov. Vtedy sa môžete zoznámiť so zaujímavými príkladmi a porozprávať s odborníkmi. Pomôže tiež databáza, kde si môžete pozrieť už zrealizované stavby. Databáza nemá komerčný charakter, samozrejme okrem nepriamej propagácie projektantov, dodávateľov či investorov úspešných stavieb.

V prípade, že rekonštruujete dom, nemusí sa vám podariť dosiahnuť štandard pasívneho domu. Významné úspory energie medzi 75 a 90 % možno dosiahnuť aj v existujúcich budovách, pri ktorých sú mimoriadne účinné niektoré opatrenia podľa certifikátu EnerPHit.

Ak uvažujete práve nad takýmto typom domu, musíte sa pripraviť na to, že vás vyjde drahšie, ako klasická stavba. Vyššie investície sa však vrátia ušetrenými nákladmi na energie, pasívny dom je svojou úspornosťou a kvalitou vnútorného prostredia najlepšia investícia do budúcnosti.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.