Reklama

Powerbanka nielen do školy. Akú si vybrať a na čo si dávať pozor?

Zdroj | unsplash
Michal Sobek
Zdroj | unsplash
Zdroj | unsplash

Škola už je v plnom prúde a stále môže vášmu školákovi niečo chýbať. Smartfón? Máme. Smart hodinky na telesnú výchovu? Máme. Ale čo ak dôjde niečomu z toho „šťava“ a potrebujete to rýchlo nabiť v škole, ale zástrčka je nedostupná? Riešením sú práve powerbanky.

Typov je skutočne dosť a orientovať sa v tom je niekedy poriadny chaos. Musíte riešiť samotnú kapacitu powerbanky, jej konektory, rýchlosť nabíjania a aj to, či disponuje napríklad bezdrôtovým nabíjaním.

Základným parametrom je kapacita powerbanky. Ak chcete niečo kompaktné, tak kapacita sa bude pohybovať okolo 5 000 mAh, ale viete sa dostať až na zhruba 30 000 mAh. Treba tiež myslieť na to, že nie celú kapacitu vie powerbanka využiť, teda ak máte kapacitu 10 000 mAh a váš smartfón má batériu s kapacitou 5 000 mAh, tak powerbanka ho nenabije dvakrát, ale asi jeden a pól krát.

Obsah pokračuje pod reklamou

V takomto prípade by sme radšej volili kapacitu aspoň tých 10 000 mAh, veď školák ju bude predsa nosiť v taške, kde sa pri všetkých učebniciach a zošitoch táto hmotnosť aj tak stratí a nebude prekážať.

Pozrite si

Škola sa blíži. Vyberáme naj prvý smartfón pre začínajúceho školáka

A čo konektory? Väčšina powerbaniek má jeden, pripadne dva klasické USB-A konektory, cez ktoré sa bude smartfón nabíjať. Dôležitejším je skôr konektor, ktorým budete nabíjať samotnú powerbanku. V dnešnej dobe je to väčšinou USB-C, ktoré môže tiež slúžiť na nabíjanie, pokiaľ máte kábel USB-C na USB-C. Vyhli by sme sa však už modelom s obstarožným micro USB. Niektoré kúsky obsahujú dokonca aj Lightning konektor pre Apple zariadenia.

Ďalším parametrom je výkon nabíjania. Pri moderných powerbankách sa už málokedy stretnete s pomalým 5-wattovým nabíjaním. Väčšina dokáže ponúknuť minimálne 10 až 15 W, niektoré výkonné modely sa dajú použiť aj na nabíjanie moderných notebookov s USB-C konektorom, napríklad MacBook Air.

Vždy sa preto pozerajte, aký má powerbanka maximálny nabíjací výkon, inak môžete doplatiť na to, že sa smartfón bude nabíjať neskutočne pomaly. Treba myslieť na to, že pokiaľ chcete pre batériu len to najlepšie, tak vykonávať na smartfóne náročné úlohy počas nabíjania jej dá poriadne zabrať.

A nakoniec sme si nechali vychytávku v podobe cievky pre bezdrôtové nabíjanie. Je to určite praktická vec, ale stále treba mať na pamäti to, že nabíjanie takýmto spôsobom je pomalšie ako drôtovo a má veľké tepelné straty.

Nehovoriac o tom, že sa omylom netrafíte presne na samotnú cievku, odídete a pri návrate bude mať smartfón rovnako percent, ak nie menej. Ak sa predsa len rozhodnete nabíjať z powerbanky bezdrôtovo, tak myslite na to, že batérii najviac uškodíte vtedy, ak budete nabíjací proces neustále prerušovať a zdvíhať smartfón z cievky.

Naše tipy na powerbanky:

Malá powerbanka – Trust Primo Ultra-thin Powerband 5 000 mAh

Väčšia powerbanka – Xiaomi Mi Power Bank 3 Ultra Compact 10 000 mAh

Poriadna powerbanka – Xiaomi Mi 50W Power Bank 20 000 mAh

Obsah pokračuje pod reklamou

Powerbanka s bezdrôtovým nabíjaním – EPICO Wireless PD 10 000 mAh

Powerbanka s MagSafe – EPICO 9915111900070

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov slovenských e-shopov a porovnávačov cien.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.