Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Škola sa blíži. Vyberáme naj prvý smartfón pre začínajúceho školáka

Škola sa blíži. Vyberáme naj prvý smartfón pre začínajúceho školáka
Zdroj | unsplash
Michal Sobek
Škola sa blíži. Vyberáme naj prvý smartfón pre začínajúceho školáka
Zdroj | unsplash
Zdroj | unsplash

September sa blíži a tým pádom aj otvorenie nového školského roka. Ako rodič určite riešite, ako sa s dieťaťom spojíte aj počas pobytu v škole, najmä ak by sa stalo niečo neočakávané.

Počítame s tým, že pôjde o prvý smartfón školáka, ktorý nastupuje do prvého ročníka. Aj keď by sa smartfón v škole používať nemal, tak predsa ide hlavne o komunikačné spojenie s rodičom, čo sa niekedy rozhodne zíde.

Určite by sme v prípade školáka už nevyberali tlačidlový mobil, ktorý síce má funkciu spojenia s rodičom, ale jeho možnosti sú značne obmedzené. Preto by sme volili smartfón s vlastným operačným systémom. 6-ročné deti sú už natoľko uvedomelé, že takéto zariadenie budú vedieť ovládať a časom dokonca lepšie ako ich rodičia.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ak by malo ísť o prvé takéto zariadenie pre školáka, tak asi doňho ešte nechcete investovať úplne veľa peňazí. Predsa v škole sa môže hocičo stať a smartfón sa môže poškodiť, preto sme si zvolili dolnú hranicu od 250 eur. To je dostatočná štartovacia suma za smartfón, ktorý bude školák spokojne používať napríklad aj dva roky. V takomto veku ešte nie sú nároky také, ako v prípade dospelých osôb alebo tínedžerov.

Motorola Moto G71 5G

Zdroj | Motorola

Zaujímavý model má Motorola. Moto G71 5G má vpredu 6,4-palcový OLED panel, ktorý disponuje vyššou obnovovacou frekvenciou na úrovni 90 Hz. Čipset taktiež patrí k tým lepším a je to Qualcomm Snapdragon 695 spolu so 6 GB RAM.

Taktiež ako výhodu považujeme 50-megapixelový hlavný fotoaparát, ktorému sekunduje širokouhlý senzor aj makro, batériu s kapacitou 5 000 mAh aj rýchle 30-wattové nabíjanie. Poteší aj čistý Android s minimálnou nadstavbou My UX.

OnePlus Nord 2 5G

Veľmi dobrou voľbou je aj model Nord 2 5G od spoločnosti OnePlus. Má 6,4-palcový AMOLED displej s 90-hertzovou obnovovacou frekvenciou a vstavanou čítačkou odtlačkov prstov, procesor MediaTek Dimensity 1200 spolu s 8 GB RAM aj podarenú nadstavbu OxygenOS.

Tam to ale nekončí a Nord 2 5G láka aj trojicou senzorov na zadnej strane v zložení 50-megapixelový hlavný snímač, 8-megapixelový ultraširokouhlý snímač a hĺbkový senzor. V balení sa nachádza až 65-wattový adaptér, ktorý dobije batériu s kapacitou 4 500 mAh.

Realme 9 Pro

Zdroj | Realme

Aj model od Realme má čo pre školáka ponúknuť. V prvom rade je to veľký 6,6-palcový IPS displej so 120-hertzovou obnovovacou frekvenciou. Opäť sa tu stretávame s overeným procesorom strednej triedy, Snapdragonom 695 spolu so 6 GB RAM.

Hlavný fotoaparát ponúkne 64 Mpx, druhým je 8-megapixelový „širokáč“ a do tretice nepodstatný makro senzor. Poteší aj 5 000 mAh batéria spolu s 33-wattovým nabíjaním. To je všetko zabalené v elegantnom spracovaní.

Obsah pokračuje pod reklamou

Redmi Note 11 Pro 5G

Zdroj | Redmi

Redmi je podznačka Xiaomi, ktoré stále v strednej triede kraľovalo. Dokazuje to aj model Note 11 Pro 5G, ktorý disponuje 6,67-palcovým AMOLED displejom so 120-hertzovou obnovovacou frekvenciou. Po stránke výkonu tu opäť nachádzame procesor Qualcomm Snapdragon 695 spolu so 6 GB RAM.

Ani po stránke fotovýbavy sa nemá za čo hanbiť. Láka na hlavný 108-megapixelový senzor, tomu sekunduje 8-megapixelový širokouhlý snímač a makro senzor. 5 000 mAh batéria sa dokáže nabiť maximálnym výkonom až 67 W, čo je najviac z týchto kúskov. Taktiež sa môžete tešiť na rôzne vychytávky nadstavby MIUI 13, ktorá aktuálne beží na Androide 11, ale čoskoro na dočká aktualizácie na dvanástku.

Samsung Galaxy A33 5G

Zdroj | Samsung

Samsung je už overená značka, ktorá má na Slovensku veľa priaznivcov. Model Galaxy A33 5G zaujme 6,4-palcovým AMOLED panelom s 90-hertzovou obnovovacou frekvenciou, ale ponúkne len HD+ rozlíšenie. Vzadu ale už kraľuje 48-megapixelovým fotoaparátom, ktorému sekunduje aj „širokáč“.

O výkon sa stará procesor priamo z dielne Samsungu, a to Exynos 1280 spolu so 6 GB RAM a 128-gigabajtovým úložiskom. Vysokú výdrž zabezpečí 5 000 mAh batéria a poteší aj 25-wattové nabíjanie. Nechýba Android 12 spolu s nadstavbou One UI.

Možným riešením pre menších, resp. ešte deti v škôlke, môžu byť aj detské smart hodinky, na ktoré sme sa pozreli v samostatnom článku. Komunikačná funkcia je zachovaná, pričom dieťa vybaví hovory zo zápästia a rodič má presnú polohu, kde sa jeho dieťa nachádza.