Reklama

Porsche zainvestuje na Slovensku viac ako miliardu eur, chystá výrobu batérií

Zdroj | Clément ROY
Stanislav Vinc
Zdroj | Clément ROY
Zdroj | Clément ROY

Po rozšírení bratislavského závodu automobilky Volkswagen a vstupe automobilky Volvo na východ, získava Slovensko podľa informácií Denníka N už tretiu miliardovú investíciu v poradí. Nemecké Porsche bude na našom území vyrábať aj batériové moduly pre elektromobily.

Plán investovať do nového závodu v Hornej Strede prišiel oficiálne ešte v lete roku 2022, kedy sa ešte hovorilo iba o stavbe výrobnej linky na výrobu karosérií za zhruba štvrť miliardy eur. Automobilka však svoje plány napokon zmenila a na závodu napokon investuje ešte vyššiu sumu.

Stavebné práce začali podľa Denníka N už v januári, pričom napokon bude celý závod stáť vyše miliardy eur. Na Považí sa totiž napokon namiesto karosérií budú vyrábať batériové moduly pre elektromobily. Samotné batériové články určené na kompletizíáciu budú na Slovensko podľa denníka dodávať ázijskí partneri, ktorí sa už etablovali aj na európskom trhu.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Volkswagen má nový biznis plán, investuje do bane na vzácne kovy

Batériové moduly vyrábané v novom závode majú byť výhradne určené pre prémiové elektromobily Porsche. Okrem modelu Taycan majú byť montované aj do plne elektrickej verzie SUV modelu Porsche Cayenne a to priamo v nie veľmi vzdialenom bratislavskom závode.

Prvá hala nového závodu už stojí a spustenie sériovej výroby, ktorá vytvorí zhruba 300 pracovných miest, je v nej naplánované na koniec budúceho roka. Spustenie batériových modulov pre elektromobily Porsche má byť v závode napokon spustené v roku 2026, no nemecká automobilka údajne bojuje s pomalým získavaním potrebných povolení od našich úradov. V závode má napokon pracovať zhruba 600 ľudí.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.