Reklama

Pohon ako žiadny iný! Švajčiari vymysleli dvojitý motor pre e-biky

Zdroj | Villiger Dynamic
Michal Sobek
Zdroj | Villiger Dynamic
Zdroj | Villiger Dynamic

Švajčiarsky start-up Villiger Dynamic prišiel s niečím skutočne prelomovým. Predstavil totiž pohon pre e-biky, ktorý v sebe kombinuje dva motory. Je toto skutočne to, čo potrebujeme?

Zatiaľ čo väčšina pohonných jednotiek má rozsah prevodov medzi 400 a 500 %, pohon Dynamic Drive sa môže pochváliť viac ako 1 000 %. Dokonca je tu aj vymoženosť v podobe spiatočky.

Zdroj | Villiger Dynamic
Obsah pokračuje pod reklamou

Pokiaľ by vás zaujímal výkon tohto pohonu, tak ten je nominálnych 250 W, ale v prípade potreby je schopný dosiahnuť až 850 W, pričom krútiaci moment je slušných 100 Nm.

A to všetko pri hmotnosti len 3,8 kilogramu a rozmeroch 19 x 16 x 11 cm. Pohonná jednotka Dynamic Drive by mala poskytovať bezkonkurenčnú úroveň pohodlia pri jazde v akomkoľvek teréne. Dokonca je k dispozícii aj rekuperácia energie pri brzdení a jazde z kopca.

Zatiaľ nie je jasné, kedy sa tohto pohonu na trhu skutočne dočkáme. Spoločnosť ho chce do testovacích prototypov nasadiť neskôr v tomto roku, aby ich naplno otestovala a vyladila ešte predtým, ako prídu do reálnej prevádzky.

Zdroj | Villiger Dynamic

Aj spoločnosť Bosch nedávno všetkých prekvapila, keď predstavila systém automatického radenia eShift. To v jednoduchosti znamená, že počas jazdy bude e-bike s týmto systémom prehadzovať prevodové stupne automaticky, to ale neznamená, že mu do toho nemôžete zasiahnuť.

Táto funkcia je dostupná zatiaľ s motormi Bosch Performance CX a SX, pričom kompatibilita je zaručená s 12-rýchlostným prevodovým systémom Shimano CUES Di2.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.