Reklama

Po Huawei a TikToku nakoniec čínske autá? USA ich chce na svojom území zakázať!

Zdroj | BYD
Michal Sobek
Zdroj | BYD
Zdroj | BYD

USA na čele s prezidentom Joeom Bidenom chcú podniknúť také extrémne opatrenia, aby zabránil masívnemu dovozu čínskych áut. V hre je aj ich absolútny zákaz.

Týka sa to hlavne v súvislosti s vyšetrovaním, ktoré Bidenova administratíva začala vo februári. To sa zaoberá tým, či dovoz čínskych áut predstavuje riziko pre národnú bezpečnosť USA.

Dôvodom na začatie vyšetrovania bolo to, že podľa Bieleho domu čínske vozidlá pravidelne zbierali veľké množstvo citlivých údajov o vodičoch a pasažieroch, pričom pravidelne používali vstavané kamery a senzory na zaznamenávanie podrobných informácií o infraštruktúre USA.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | BYD

Alliance for Automotive Innovation, obchodná skupina zastupujúca General Motors, Toyota, Volkswagen a takmer všetky veľké automobilky, uviedla, že automobilky sú odhodlané vyvinúť technológie a systémy, ktoré primerane zmiernia riziká spojené s čínskymi systémami.

Zhodli sa však na tom, že systémy čínskych áut vozidiel prechádzajú rozsiahlymi procesmi a nedajú sa tak ľahko vymeniť za systémy alebo komponenty od iných dodávateľov.

Senátny bankový výbor uviedol, že bude naliehať na obchod, aby zakázal všetky čínske autá s pripojením na internet, ktoré boli navrhnuté, vyvinuté, vyrobené alebo dodávané z Číny.

Pozrite si

TikTok na jednom z najväčších trhov definitívne skončí

Na tejto strane je aj samotný prezident Joe Biden. Ten už skôr uviedol, že podnikne také kroky, aby zabránil záplave dovozu čínskych vozidiel. Bidenova administratíva zvažuje uvalenie nových ciel na vozidlá vyrobené v Číne. Aj napriek tomu, že podľa dát sa do USA dováža relatívne málo áut vyrobených v Číne.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí ešte v marci uviedlo, že čínske autá sú celosvetovo obľúbené nie kvôli nekalým praktikám, ale preto, že vznikli z tvrdej trhovej konkurencie a boli technologicky inovatívne.

Uvidíme, ako sa tento spor nakoniec vyvinie. Je však jasné, že USA si našlo nového nepriateľa z Číny, s ktorým sa bude chcieť vysporiadať čo najskôr. Už sme boli svedkami toho, ako USA takmer pochovalo čínsku spoločnosť Huawei, teraz rieši aj čínsku sociálnu sieť TikTok, ktorej sa taktiež vyhráža zákazom.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.