Reklama

Pipistrel Velis Electro - certifikované e-lietadlo príliš neoslní

Zdroj | Pipistrel
Juraj Procházka
Zdroj | Pipistrel
Zdroj | Pipistrel

Prvá lastovička leto nerobí a rozhodne to platí aj o stroji Velis Electro od spoločnosti Pipistrel, ktorý sa stal prvým elektrickým lietadlom na svete s udelenou typovou certifikáciou Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva (EASA).

Certifikácia potvrdzuje, že Velis Electro je spôsobilé na lety vo svojej konkrétnej kategórii lietadiel, čo je dôležitým míľnikom na ceste k jeho komerčnému využitiu.

Pozrite si

Cessna 208B je momentálne najväčšie plne elektrické lietadlo na svete

Velis Electro je cvičné lietadlo postavené na báze trupu lietadla Pipistrel Velis s klasickým pohonom. Dvojmiestny stroj je pomerne kompaktný, s rozpätím krídiel 11 metrov a celkovou hmotnosťou 600 kg. Poháňaný je jediným elektrickým leteckým motorom Pipistrel E-811, ktorý napájajú dve kvapalinou chladené lítiové batérie s kapacitou 11 kWh.

Zdroj | Pipistrel

Velis Electro dosiahne maximálnu cestovnú rýchlosť 181 km/h a výškovú dostupnosť 3 700 m. Zlou správou je nízky dolet, pretože pomerne malé batérie umožnia výdrž len pre 50 minút letu. Pri rutinnej preprave by to určite predstavovalo problém, ale keďže lietadlo je určené len na tréningové lety, krátky akčný rádius by sa mohol tolerovať.

Zároveň to ukazuje na jeden podstatný problém všetkých elektrických lietadiel napájaných z batérií. Energetická gravimetrická hustota Li-ion batérií je totiž v porovnaní s leteckým benzínom niekoľkonásobne nižšia. Napriek tomu už dnes existujú riešenia, ktoré sľubujú lepšie parametre aj pri čisto elektrických strojoch.

Zdroj | Pipistrel

Nedávno sme písali napríklad o pokroku pri vývoji e-VTOL stroja Lilium Jet, ktorý má okrem pilota odviezť štyroch pasažierov s doletom 300 km a maximálnou rýchlosťou 300 km/h.

Schodnou cestou na presadzovanie elektropohonov nielen do leteckej, ale aj do lodnej dopravy, sú vodíkové palivové články. Takýmto spôsobom sa dá zaistiť dostatok energie aj pre ťažšie stroje a lety, alebo plavbu na dlhšie vzdialenosti.

Pozrite si

Elektrické lietadlo Alice – zmení regionálne lety?

Pipistrel Vertical Solutions, výskumno-vývojová divízia spoločnosti Pipistrel, pracuje tiež na vývoji 19-sedadlováho dopravného lietadla s pohonom na vodíkové palivové články. Okrem toho vyvíja elektrické a hybridné eVTOL letecké taxíky a bezpilotné dopravné prostriedky.

Zdroj | Pipistrel

Pipistrel je však zároveň unikátnou firmou, ponúkajúcou v súčasnosti štyri rôzne modely elektrických lietadiel; Taurus Electro, Alpha Electro a Alpha electro LC teraz doplnilo elektrické lietadlo Velis Electro s certifikátom EASA.

Elektrický pohon Velis Electro dosahuje podľa výrobcu dvojnásobnú životnosť oproti konvenčným leteckým motorom. Keďže má menej pohyblivých častí, aj údržba je jednoduchšia a lacnejšia. Okrem toho zabudovaný systém na monitorovanie prevádzky znižuje pravdepodobnosť poruchy.

Motor, ktorý má Pipistrel osobitne certifikovaný, je k dispozícii aj pre ďalších OEM výrobcov lietadiel. Prvú sériu 31 lietadiel Velis Electro plánuje výrobca dodať  zákazníkom v siedmich krajinách ešte tento rok.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.