Reklama

Elektrické lietadlo Alice - zmení regionálne lety?

Zdroj | Eviation
Juraj Procházka
Zdroj | Eviation
Zdroj | Eviation

Médiá aktuálne recyklujú informáciu o tom, ako jediná flotila veľkých výletných lodí vypustí viac znečisťujúcich emisií, ako celá autodoprava v Európe. Podobná správa v súvislosti s desiatkou najväčších nákladných lodí rezonovala už v minulosti.

Pozrite si

Boeing prinesie prvé lietadlo s hybridným pohonom už čoskoro

Hoci sa často zabúda upresniť, že v prípade lodnej dopravy hovoríme hlavne o emisiách oxidov síry a dusíka (SOx a NOx), faktom je, že ide o veľkého znečisťovateľa ovzdušia, aj vody. O nič lepšie, aj keď v tomto prípade kvôli oxidu uhličitému, nie je na tom ani letecká doprava.

Zdroj | Evation

Lenže alternatívne elektrické pohony sa v lietajúcich strojoch presadzujú len ťažko a veľmi pomaly. Najperspektívnejšími kandidátmi sú malé stroje s vertikálnym štartom a pristávaním, ktoré pre veľké mestá a okolie vyvíja viacero spoločností, vrátane firiem ako Uber, Airbus, alebo Lilium.

Bez „hanby z lietania“

Dôvodom, prečo sa elektrický pohon zatiaľ nepresadil vo veľkých lietadlách určených aj na diaľkové linky, je energetická hustota batérií. Aj tie najlepšie Li-ion batérie majú mnohonásobne nižšiu gravimetrickú (na jednotku váhy) energetickú hustotu ako letecký benzín. Batéria s dostatočnou kapacitou na dlhé lety by bola jednoducho príliš veľká a ťažká, čo tento typ dopravy neumožňuje efektívne rozvinúť. Aspoň zatiaľ.

Zdroj | Eviation

Iná situácia je však pri ľahkých lietadlách, dopravujúcich na krátke, prípadne stredné vzdialenosti menší počet cestujúcich. Tento segment dopravného biznisu sa označuje ako „chuťovka“ pre elektrické lietadlá.

Pozrite si

Wright Electric chystá elektrické lietadlo pre 150 pasažierov

Na aktuálnej výstave Paris Air Show predstavil izraelský startup Eviation práve takýto stroj. Alice je ľahké deväťmiestne plne elektrické lietadlo určené na poskytovanie dopravných služieb v regionálnych a vnútroštátnych oblastiach.

Lietadlo okrem dvojčlennej posádky odvezie deväť pasažierov na vzdialenosť 1046 km (650 míľ), čo zas nie je tak málo. V našich podmienkach by napríklad dokázalo zabezpečiť lety na trase Praha-Košice. Maximálny dolet (zrejme nie plne vyťaženého) lietadla udáva Eviation až na 1 600 km.

Zdroj | Eviation

Lietadlo dosiahne letovú výšku 10 km a maximálnu rýchlosť 445 km/h. Pohon zabezpečia tri motory, každý s výkonom 260 kW s tlačnými vrtuľami. Hlavný motor je umiestnený vzadu na chvoste a ďalšie dva na koncoch krídel. Takáto konfigurácia znižuje odpor, vytvára redundanciu a zvyšuje efektivitu. Energiu pre elektromotory dodá Li-ion batéria s kapacitou 900 kWh.

Dodávky do troch rokov

Eviation pre pohonné systémy Alice uzavrel dohody s firmami Siemens a magniX. Na leteckej výstave v Paríži Eviation predviedol operačný prototyp elegantnej Alice. Návštevníci sa tak mohli pokochať dizajnom štíhleho stroja s rozpätím krídiel 16,12 m a dĺžkou 12,2 m.

Zdroj | Eviation
Pozrite si

NASA pripravuje elektrické lietadlo – prekvapí množstvom motorov

Výrobca plánuje spustenie testovacích letov už v tomto roku s cieľom získať certifikáciu v roku 2021. Následne v roku 2022 by mali nasledovať komerčné dodávky elektrického lietadla pre zákazníkov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.