Reklama

Panasonic je prvý, ktorý má Blu-ray prehrávač s Dolby Vision aj HDR10+

Zdroj | Panasonic
Števo Porubský
Zdroj | Panasonic
Zdroj | Panasonic

Panasonic včera na CESe prekvapil fanúšikov filmov novým OLED televízorom GZ2000, ktorý ako prvý na svete podporuje nielen Dolby Vision, ale aj HDR10+. Výrobcovia totiž akosi odmietajú podporovať všetky známe HDR štandardy a vyberajú si vždy iba jeden z najvyspelejších. Niekto vsadí na najnovší HDR10+, niekto zas na Dolby Vision, za ktorý ale výrobcovia musia platiť.

Pozrite si

Panasonic GZ2000 – dokonalý televízor pre milovníka filmov?

Zdroj | Panasonic

Práve Panasonic sa stal v roku 2017 súčasťou skupiny okolo štandardu HDR10+, ktorú vytvorili Samsung a Amazon. Aj preto na CES 2018 predstavil Blu-ray prehrávače s podporou HDR10+, ale aj Dolby Atmos zvukom. Na tohtoročnom CESe ale japonský výrobca ukazuje Blu-ray prehrávač, ktorý zvláda aj Dolby Vision HDR štandard. Samozrejmosťou je aj HDR10 či HLG.

HDR10+ sa sústreďuje na využívanie dynamických metadát obrazu pre priebežnú optimalizáciu jasu v každom frame v každej scéne. Maximum pre HDR10+ je 10-bit farebná hĺbka. Dolby Vision pracuje taktiež s dynamickými metadátami, ale navyše dokáže využívať 12-bitovú farebnú hĺbku. Televízory s 12-bit panelmi ale zatiaľ neexistujú.

Zdroj | Panasonic

Ide o model Panasonic DP-UB450 (predstavený bol aj model DP-UB150, ktorý ale nepodporuje Dolby Vision, ale iba HDR10+). Nový Blu-ray prehrávač podporuje aj MP4 a JPEG formáty z kamier a fotoaparátov vrátane HDR.

Samozrejmosťou je aj podpora zvuku Dolby Atmos či DTS:X. Okrem bežných súborov MP3, AAC alebo WMA novinka nemá problém ani s formátmi ako DSD (11,2MHz/5,6MHz/2,8MHz) ALAC, FLAC, WAV, alebo AIFF.

Už zo starších modelov je známe oddeľovanie HDMI portov – Twin HDMI Pure AV. To je aj v tomto prípade. Jeden HDMI slúži na prenos obrazu 4K Ultra HD, druhý zas na prenos zvuku. Tým vraj dochádza k eliminácii nežiaduceho šumu a výsledkom má byť čistý zvuk v najvyššej možnej kvalite.

Zdroj | Panasonic

Na tele novinky je aj jeden USB port, žiaľ iba USB 2.0. Blu-ray prehrávač dokáže aj upscalovať formáty menšie ako 4K UHD. Výstupom je maximálne 4K UHD 60 fps / 4:4:4 obraz. Panasonic DP-UB450 podporuje aj Amazon Alexa či Google Assistant.

Cena novinky zatiaľ nie je známa.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.