K štandardu HDR10+ od Samsungu a Amazonu sa pridáva aj Panasonic

ZDROJ | Panasonic

Koncom apríla tohto roku Amazon a Samsung predstavili vylepšený HDR (High Dynamic Range) štandard, HDR10+. Ten vychádza priamo zo štandardu HDR10, no vylepšuje spracovanie dynamických metadát obsahu. Najnovšie sa k tomuto štandardu a jeho ďalšiemu vývoju a využitiu prihlásil na IFA 2017 aj Panasonic.

Pozrite siSamsung a Amazon vytvorili nový štandard HDR10+

Okrem Panasonicu sa ale k spoločnostiam pridáva aj známe holywoodske štúdio 20th Century Fox. Spoločnosti majú v pláne vytvoriť nový subjekt, ktorý bude na platformu HDR10+ udeľovať licencie od januára 2018.

ZDROJ | Samsung

Licencia bude určené pre poskytovateľov obsahu, výrobcov televízorov s Ultra HD rozlíšením, výrobcov Blu-ray prehrávačov a set-top boxov, významných predajcov elektroniky apod.

HDR10+ má byť pritom flexibilná technológia, takže ju budú môcť využiť partneri zo všetkých odvetví – tvorcovia obsahu, distribútori, výrobcovia televízorov a ďalších zariadení. Cieľ je vždy rovnaký – vylepšiť divácky zážitok. Platformu HDR10+ bude možné využiť aj v budúcnosti.

Zaujímavé je, že udelenie licencie nebude spojené so žiadnymi finančnými záväzkami do budúcnosti, držitelia uhradia len jednorazový administratívny poplatok. Jeho výška ale nie je známa.

ZDROJ | Samsung

„Naším cieľom je, aby naše televízory ponúkali vždy tie najnovšie technológie, a sme presvedčení, že platforma HDR10+ divákom poskytne prvotriednu kvalitu obrazu a vynikajúci zážitok zo sledovania filmov a televíznych relácií,“ uviedol Jongsuk Chu, Senior Vice President divízie Visual Display Business spoločnosti Samsung Electronics.

„Technológia HDR10+ umožňuje dynamické spracovanie obrazu v každej scéne zvlášť, výsledkom je potom obraz doteraz nevídaných kvalít. Spolupráca nášho laboratória Fox Innovation so spoločnosťami Panasonic a Samsung nám umožňuje dostať novú technológiu aj k domácim divákom a ponúknuť im obrazovú kvalitu, ktorá oveľa vernejšie vystihuje umeleckú zámery našich filmárov,“ vysvetľuje Danny Kaye, Executive Vice President spoločnosti 20th Century Fox a zároveň riaditeľ laboratória Fox Innovation Lab.

ZDROJ | Panasonic

„Úroveň kvality obrazu s vysokým dynamickým rozsahom výrazne stúpne a bude sa to týkať širokého spektra televízorov. Zároveň tým dostane nový impulz tvorba obrazového obsahu v HDR kvalite. Očakávame, že sa z HDR10+ rýchlo stane štandardný obrazový formát novej generácie.,“ uviedol Yuki Kusumi, Executive Officer spoločnosti Panasonic.

https://www.youtube.com/watch?v=fLuTLGuyTN4

ZdrojPanasonic TS

Komentáre k článku