Reklama

Padol rekord 1 petabit za sekundu po optike

Zdroj | IEEE
Juraj Procházka
Zdroj | IEEE
Zdroj | IEEE

Podľa štúdie Bell Labs predstavuje kumulatívny medziročný nárast sieťovej prevádzky až 100%. S príchodom sietí 5G Bell Labs odhadujú, že do desiatich rokov vznikne akútna potreba komerčných optických prenosových systémov s kapacitou petabit za sekundu (1000 Tbit/s, alebo 1 000 000 Gbit/s). Prognóza bola publikovaná v roku 2015 a začína sa napĺňať. Našťastie, technológie, schopné preniesť 1 petabit dát za sekundu, prichádzajú.

Výskumníci z japonského Národného inštitútu informačných a komunikačných technológií (NICT) dosiahli nový rýchlostný rekord pre prenos dát – neuveriteľných 1,02 petabitov za sekundu (Pbit/s). Podobnú rýchlosť sa už podarilo dosiahnuť aj skôr, ale s pomocou špeciálnych optických káblov a prijímačov/vysielačov, takže išlo čisto o laboratórne bádanie.

Pozrite si

Alcatel-Lucent: revolúcia v optike prenesie Petabit/s

Tentoraz sa rekord dosiahol pomocou káblov z optických vlákien, ktoré sú kompatibilné s existujúcou infraštruktúrou. Prelomovú rýchlosť prezentovali v optickom vlákne so štyrmi jadrami, pričom šírka prenosového pásma dosiahla rekordných 20 THz vďaka technológii vlnovo deleného multiplexu (WDM).

Zdroj | NICT

Nový rekord je asi 100 000-krát rýchlejší ako najvyššie rýchlosti domáceho internetu (1 Gbit/s) dostupné pre spotrebiteľov. Pravda, takéto rýchlosti by pre koncových používateľov ani nedávali zmysel a určené budú pre telekomunikačných operátorov v chrbticových sieťach a v diaľkových tranzitných kábloch. Podľa výskumníkov by prenosová kapacita 1 Pbit/s umožnila teoreticky prenášať 10 miliónov kanálov videa v rozlíšení Ultra HD/8K súčasne.

Napríklad NASA získa po uvedení 6. generácie Energy Sciences Network (ESnet6) v roku 2023 „iba“ 400 Gbit/s.

Zdroj | NICT

Pásmo 20 THz pri novom experimente tvorí celkovo 801 kanálov rozmiestnených v troch pásmach – bežne používaných pásmach C a L, ako aj v experimentálnom pásme S. S pomocou ďalších nových technológií optického zosilnenia a modulácie signálu tím dosiahol rekordnú rýchlosť 1,02 Pbit/s, pričom dáta posielal po optike na vzdialenosť 51,7 km.

Pozrite si

DOCSIS 4.0 otvára dvere k 10-gigabitovým rýchlostiam

Nie je to prvýkrát, čo vedci z NICT prelomili hranicu 1 petabit za sekundu. V decembri 2020 vytvorili rekord 1,01 Pbit/s na optickom kábli s jedným jadrom a dátami kódovanými v 15-tich módoch. Takýto prenos však vyžadoval zložité spracovanie signálu na dekódovanie údajov, aké sa v komerčných systémoch nepoužíva. Zavedenie takejto technológie by si preto vyžiadalo vývoj a použitie nových elektronických obvodov pre prenosové systémy.

Zdroj | NICT

Aktuálny rekord je nielen o čosi rýchlejší, ale používa v každom jadre optického vlákna (spolu sa tam nachádzajú štyri) len jeden prenosový mód, takže ich dokáže prečítať bežne používaná technológia. Navyše štvoržilový optokábel použitý v experimente má rovnaký priemer 0,125 mm ako štandardný kábel. Mal by byť preto kompatibilný s existujúcou infraštruktúrou a výrobnými technológiami.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.