Reklama

DOCSIS 4.0 otvára dvere k 10-gigabitovým rýchlostiam

Zdroj | Teleste
Juraj Procházka
Zdroj | Teleste
Zdroj | Teleste

Siete tradičnej káblovej televízie (CaTV) nie sú postavené len na koaxiálnych kábloch, ktoré končia vo vašej obývačke. Využívajú hybridnú infraštruktúru optických a koaxiálnych káblov HFC (Hybrid Fiber Coax) a pomocou technológie DOCSIS prenášajú aj dáta – v súčasnosti vrátane digitálnej televízie v štandarde DVB-C.

Pozrite si

V Nokii Bell Labs ukázali extrémne rýchly internet po káblovke

Aktuálne používaná verzia tejto technológie DOCSIS 3.0 ponúka pri maximálnom spriahnutí 32 kanálov pre sťahovanie (DL) a 8 kanálov pre odosielanie (UL) dát maximálne rýchlosti (DL/UL) až 1600 / 216 Mbit/s. To sú parametre, ktoré sú inak dostupné len na optike, prípadne v mobilných sieťach 5G.

Zdroj | Teleste

Štandardy DOCSIS sú schvaľované štandardizačnou autoritou CableLabs. Novší (DOCSIS 3.1) a najnovší – DOCSIS 4.0 ESD (Extended Spectrum DOCSIS) s rozšíreným spektrom – je základom, na ktorom čoskoro vyrastie 10G realita. Vďaka tejto technológii budú môcť kábloví operátori budovať multigigabitové siete – upstream aj downstream – bez náročných investícii do optiky do domu (FTTH), s maximálnymi rýchlosťami až 10 Gbit/s / 6 Gbit/s (DL/UL).

Dostupnosť novej technológie je na dosah. Štandard bol síce špecifikovaný už v roku 2019, ale teraz je dostupný aj hardvér. Fínska spoločnosť Teleste demonštrovala na predvádzacej akcii CableLabs 10G 1,8 GHz sieť s kaskádou zosilňovačov DOCSIS 4.0 ESD na výstavisku 10G Showcase CableLabs v americkom Colorade.

Zdroj | CableLabs

V demonštrácii bol vytvorený komplexný systém na prezentáciu výkonnosti technológie DOCSIS 4.0, zahŕňajúci štyri 1,8 GHz ICON zosilňovače Teleste zapojené v kaskáde. Výsledná sieť podporovala rýchlosti 8,9 Gbit/s pre downstream a 6,2 Gbit/s pre upstream. Širokopásmová 1,8 GHz technológia umožňuje budovať aj dlhšie kaskády na infraštruktúre, aká sa dnes bežne používa v sieťach CaTV.

Pozrite si

Najrýchlejšie rastúci internet pre domácnosti? 5G FWA

Podujatie spojilo popredných káblových operátorov a dodávateľov technológií pri spolupráci na multigigabitovej budúcnosti sietí CaTV na báze koaxiálne-optických sietí HFC. Takémuto multi-gigabitovému dátovému pripojeniu budú rýchlosťou len s ťažkosťami konkurovať mobilné siete 5G (aj to len v pásme mmWave) a satelitné siete typu Starlink a podobne môžu o takejto prenosovej kapacite k jednotlivým užívateľom len snívať.

Otázkou je, načo nám 10-gigabitové rýchlosti budú? Ich využitie si vyžiada nielen adekvátny hardvér, ale aj 10G Ethernet, prípadne zodpovedajúcu technológiu WLAN, pričom momentálne nemáme aplikácie, ktoré by takýto dátový tok vyžadovali. Ale, ako hovoria orientálni mystici, keď je žiak pripravený, učiteľ sa nájde. Možno v tomto prípade príde jeho 3D hologram, zobrazovaný v reálnom čase.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.