Reklama

Online ochrana odstráni nebezpečenstvo už v zárodku

TECHBOX

Kyber hrozby už dávno nie sú zaujímavým námetom v akčných filmoch, ale smutná súčasť bežného života aj u nás na Slovensku. V ohrození sú nielen veľké firmy, ale aj obyčajní používatelia, ktorí internet využívajú na nakupovanie, trávenie voľného času, či bankové operácie. Ako sa chránite?

Niekedy sa zdá, že experti zbytočne často hovoria o tom istom – ako si máme vybrať dobré heslo, ako nedôverovať neznámym ponukám na internete, ako nenaletieť podvodníkom. Ale to už predsa všetci vieme. Tak čo ešte treba urobiť, aby sme sa zďaleka vyhli problémom?

Máme pre vás príjemnú správu, o ďalší krok sa nemusíte starať vy, ale postará sa váš operátor. Orange totiž prináša revolučnú Online ochranu. Jej výnimočnosť spočíva v tom, že neprebieha vo vašom zariadení, na vašej sieti, všetko sa odohrá v online prostredí ešte skôr, ako sa stihne nebezpečenstvo priblížiť k vám. Orange teda postaví okolo vás zábranu a vy ostanete v digitálnom bezpečí.

Zdroj | Samsung

O čo ide?

Online ochrana je novinka, slúži ako antivírusová ochrana, ktorej úlohou je vaše bezpečie. Bez toho, aby ste si museli čokoľvek inštalovať, budete môcť surfovať a využívať internet bez strachu zo zneužitia. Nemusíte sa báť vziať do rúk mobil, alebo iné zariadenie a používať ho.

Ochrana sa nachádza priamo v sieti Orange a zablokuje škodlivý obsah skôr, ako sa dostane k vám a spôsobí škody. Tie môžu byť značné, ak vám zlodeji ukradnú údaje o platobných kartách, zneužijú citlivé údaje, či nebodaj odcudzia identitu. Ani si to radšej nepredstavujme, je dobré, ak sme chránení.

Ak napríklad budete chcieť otvoriť v prehliadači stránku, ktorá kradne osobné dáta, Orange vás ešte predtým, ako sa konkrétna stránka načíta, upozorní na existujúcu hrozbu. Vy sa budete musieť rozhodnúť, či vám to stojí za riziko, alebo zvolíte rozumnú voľbu a na vybranú webstránku nepôjdete.

Služba dokonca priebežne kontroluje, či sa váš e-mail nestal súčasťou dátového úniku niektorej z on-line služieb. Ak áno, znamená to pre vás veľké riziko, v tom prípade po svete kolujú vaše prihlasovacie údaje, resp. vaše citlivé informácie. V takom prípade je riziko zneužitia veľmi veľké, heker sa vo vašom mene môže prihlásiť prakticky do ľubovoľnej služby a z vášho e-mailu autentifikovať prihlásenie. Práve vďaka tejto službe od Orangeu budete chránení aj v takýchto prípadoch.

Online ochrana umožňuje dokonca blokovať rôzne kategórie webstránok. Čo to znamená? Takto si viete zablokovať napríklad všetky sociálne siete. Z webu sa k nim potom nedostanete. Samozrejme, cez aplikáciu to bude možné.

Sieťová ochrana je príjemnejšou náhradou za bezpečnostné softvéry tretích strán, ktoré určite mnohí z vás poznáte a máte nainštalované. Ich úlohou je chrániť zariadenie pred vírusmi, spamom, trójskymi koňmi či malvérom. Online ochrana funguje automaticky, vaše pripojenie do mobilnej, alebo pevnej internetovej siete od Orangeu bude bezpečné bez akejkoľvek inštalácie.

Ako môžem získať Online ochranu?

A teraz to najdôležitejšie. Ochrana v mobilnej sieti vás chráni počas prístupu na internet cez mobilné dáta od Orangeu. Služba Online ochrana Basic vám ochráni jedno mobilné zariadenie. Bežná cena je 2 eurá mesačne, no do 5. marca 2022 ju môžete vyskúšať bezplatne. Rozhodne to odporúčame.

V prípade nových paušálov Go Safe je už táto služba zahrnutá do ich ceny, službu si stačí bezplatne aktivovať v sekcii Môj Orange. Pripomíname, že Online ochrana funguje aj pre majiteľov iPhonov, na rozdiel od appiek tretích strán, ktoré zvyčajne iOS zariadenia nepodporujú. Aktivovať si ju môžete tu.

Ak sa pripájate cez kábel, využijete Online ochranu Doma. Postará sa o ochranu Wi-Fi smerovača a najmä všetkých pripojených zariadení. Ako sme už spomínali, aj tu budete chránení bez nutnosti akýchkoľvek inštalácií aplikácií tretích strán pred kyber hrozbami. Veľkou vecou je blokovanie škodlivého obsahu ešte skôr, ako sa dostane do vášho zariadenia. Koľko vás to vyjde? Bežná cena je 4 eurá mesačne, bezplatne si ju viete vyskúšať opäť do 5. marca 2022. Aj v tomto prípade sa však stane bezplatnou súčasťou nových internetových služieb. Aktivovať si ju môžete tu.

Online ochrana ponúka bezpečnostné riešenie pre všetky zariadenia – bez ohľadu na ich typ a počet.

Pre koho je určená Online ochrana?

Služba je určená doslova pre každého – pre bežných zákazníkov Orangeu, ale i biznis zákazníkov. Využívať je teda môžu všetci, ktorí sa pripájajú na mobilný, alebo pevný internet do siete Orange. Online ochrana Biznis Fix môže ochrániť maximálne 50 zariadení pripojených na Wi-Fi router v pevnej sieti a nie je to vôbec drahé, vyjde vás to na 4,99 eur.

Služba Online ochrana Biznis sa postará o bezpečie zariadení na mobilnej sieti Orange. Zaplatíte za ňu 1 euro mesačne za jedno zariadenie. V oboch prípadoch platí možnosť bezplatného vyskúšania do 5. marca 2022.

Viete, že

Online ochrana bude súčasťou nového portfólia mobilných i pevných služieb Orangeu už od 5. marca 2022? S nimi vás zoznámime v ďalších dieloch nášho seriálu.

Ak už máte Online ochranu, môžete sa prihlásiť do portálu. Nájdete v ňom informácie o službe, notifikačné centrum s detekciou vírusov, úpravy nastavenia profilu či obsahu stránok a najmä reporty navštívených stránok.

„Hekerská“ kampaň pre dobro veci

Prednedávnom sa na Slovensku rozpútala hystéria okolo útokov na naše celebrity. Našťastie nešlo o realitu, pre dobro veci sa do kampane Orangeu zapojilo viacero známych slovenských mien, ktoré vydierali neznámi hekeri. Takouto netradičnou formou chcel Orange upozorniť na skutočnosť, že podobnú nepríjemnosť môže zažiť ktokoľvek z vás.

Hrozby v digitálnom prostredí sú totiž reálne, aj keď si to mnohí nepripúšťajú. Operátor takto vtipne prepojil internetový priestor s reálnymi následkami. Pritom stačí tak málo, byť obozretným, mať dvojfaktorovú autentifikáciu a využiť revolučné riešenie od Orangeu. Online ochrana vás ochráni pred najčastejšími hrozbami priamo na sieti a určite sa vám nestane to, čo „zažívali“ v kampani slovenské celebrity.

Článok sme pripravili v spolupráci s Orange Slovensko.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.