Reklama

OMV eMotion - unikátna sieť nabíjačiek akú nemá nikto na Slovensku

TECHBOX

Rakúsky gigant OMV už pred pár rokmi oznámil, že sa chystá na Slovensku vybudovať sieť rýchlonabíjačiek pre elektrické automobily.

Riešením bolo postaviť výkonné nabíjačky najmä pri vlastných čerpacích staniciach, ktoré ponúkajú nielen základné hygienické zázemie, ale aj možnosť občerstviť sa a dať si napríklad dobrú kávu. Rovnako nechýbajú nabíjacie stanice aj na parkoviskách siete BILLA.

Mimochodom, vedeli ste že OMV má dnes na Slovensku až 125 čerpacích staníc? Do roku 2025 pribudne pod značkou OMV eMotion na Slovensku až 60 ultra rýchlych nabíjačiek pre elektromobily.

Obsah pokračuje pod reklamou

Zároveň chce OMV pod značkou eMotion do roku 2030 v Rakúsku, Rumunsku, na Slovensku a v Maďarsku postaviť celkovo až 2 000 nabíjačiek! Väčšina z nich má mať kapacitu 300 kW. Kde to však nebude technicky možné budú osadené 150 kW nabíjačky. Toto je lepšia ako výborná správa.

Ultra rýchle nabíjačky (UFC) v sieti OMV eMotion patria k aktuálnej špičke na trhu. Ponúkajú totiž CCS2 konektory s výkonom do 300 kW, 500 A a 1 000 V! Čerešničkou na torte sú otočné ramená pre nabíjacie káble, ktoré výrazne uľahčujú narábanie s hrubým a ťažkým káblom.

Na Slovensku je snahou spoločnosti vybudovať na vybraných čerpacích staniciach aspoň dve nabíjačky s výkonom 300 kW. No nie všade, kde sa ich budovanie plánuje, je to možné, hlavne kvôli priestoru či elektrickej sieti, resp. prípojkám. Na tých menších staniciach tak nájdeme spomínané 150 kW nabíjačky, na väčších aj dve 300 kW nabíjačky, teda 4 CCS2 konektory.

Sieť neustále rastie, väčšina má 300 kW

Prvé UFC nabíjačky už vyrástli pri diaľnici D1, a to konkrétne v na čerpacích staniciach pri Žiline v Dolnom Hričove a v Poprade-Matejovciach. Zároveň sme sa dočkali rovnakých nabíjačiek už aj na čerpacích staniciach OMV na Trnavskej, BrnianskejEinsteinovej ulici, ale aj v Mlynskej Doline v Bratislave.

Rýchle nabíjačky sú aj novej čerpačke pred Ivankou pri Dunaji, pred napojením na diaľnicu D4. Ďalšie rýchlonabíjačky nájdete aj na čerpacích staniciach OMV pri výjazde z Liptovského Mikuláša do Demänovskej doliny, ale aj na stanici OMV v nákupnej zóne v Trnave a na Hospodárskej ulici rovnako v Trnave.

Viaceré ďalšie nabíjačky nájdete pod značkou eMotion aj v spolupráci s inými partnermi, napríklad rakúskou sieťou BILLA, napríklad pri predajniach na Bajkalskej ulici v Bratislave, ale aj na Muchovom námestí či v Záhorskej Bystrici.

Aktuálny zoznam všetkých nabíjacích staníc pre elektromobily nájdete na webe OMV eMotion, ale už aj v mobilnej aplikácii OMV eMotion. Mimochodom, nabíjačky na čerpacích staniciach OMV spoznáte už z diaľky vďaka výrazným vlajkám eMotion.

300 kW má svoj dôvod a vyšší zmysel

Nespornou výhodou OMV eMotion je to, že sa firma sústredí na nabíjačky pre budúcnosť. Namiesto bežných 50 či 100 kW DC nabíjačiek v sieti inštaluje minimálne 150 kW, ak nie rovno 300 kW nabíjačky. Nabiť batériu na 300 kW nabíjačke na dojazd niekoľko stoviek kilometrov tak nebude trvať dlhšie ako natankovať klasické pohonné hmoty do nádrže bežného automobilu. Niekoľko minút.

Ak aj budete potrebovať nabiť batériu na dlhší dojazd, napríklad aspoň na 80 % kapacity batérie, a teda pokojne 500 km a viac kilometrov, nebude vám to na 300 kW nabíjačke trvať viac ako 20 minút. Samozrejme, všetko závisí od typu elektromobilu aký používate a jeho maximálneho podporovaného nabíjacieho výkonu.

Obsah pokračuje pod reklamou

OMV sa chce zmeniť z ešte zelenšej spoločnosti

Spoločnosť sa nechala počuť, že podstupuje transformáciu na nízkouhlíkový obchodný model. Cieľom je stať sa lídrom na trhu s udržateľnými palivami, chemikáliami a materiálmi, so silným dôrazom na cirkulárne riešenia. OMV sa najneskôr do roku 2050 plánuje stať net-zero spoločnosťou. Nový strategický plán pre podporu elektromobility je tak len začiatkom.

Tento nový plán má obsahovať niekoľko fáz. V tej prvej, ešte do konca tohto roka, OMV postaví na Slovensku toľko nabíjačiek, aby bolo možné prejsť z jedného konca republiky na druhý bez toho, aby ste museli stresovať či sa ešte niekde pred cieľom nabijete.

„Naším cieľom je v rámci transformácie spoločnosti a rozvoja elektromobility vybudovať širokú sieť nabíjacích staníc. Sústredíme sa na rýchle a ultrarýchle nabíjanie na cestách. Už teraz máme k dispozícii širokú sieť čerpacích staníc, takže je len prirodzené, že sa chceme stať partnerom aj pre tých zákazníkov, ktorí ich navštívia na elektrických vozidlách,“ povedala ešte minulý rok Miriam Fellingerová, Retail Manager OMV Slovensko.

Ak vás práve elektromobilita a OMV eMotion nabíjacia sieť zaujíma, tak sa vráťte o týždeň, ukážeme vám, aké je nabíjnie jednoduché a rýchle.

Advertisement

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.