Reklama

Oculus Quest – konečne poriadna sloboda vo VR

Zdroj | Oculus
Stanislav Vinc
Zdroj | Oculus
Zdroj | Oculus

Samostatný headset je podľa spoločnosti Oculus kľúčom k masovej adaptácii virtuálnej reality. Oculus teraz môže tento predpoklad splniť so svojim prvým samostatným headsetom Oculus Quest, na ktorom budú fungovať plnohodnotné VR hry.

Spoločnosť Oculus v máji uviedla do predaja samostatný headset Oculus Go, ktorý je postavený na mobilnej platforme. Oculus Go teda dokáže fungovať aj bez použitia smartfónu. Tento headset však podporoval iba jednoduché aplikácie a mobilné VR hry, ktoré sa na plnohodnotné VR zážitky skrátka nedoťahovali. To sa zmení s celkom novým headsetom Oculus Quest, ktorý poskytne VR zážitky na úrovni hlavného headsetu Oculus Rift.

Oculus Quest bude stáť 399 dolárov a na jar 2019, kedy sa dostane do predaja, ponúkne zhruba 50 herných titulov, medzi ktorými budú aj obľúbené hry The Climb, Moss a Robo Recall. Headset funguje úplne samostatne, bez počítača, káblov a externých senzorov.

Pozrite si

Oculus spúšťa unikátnu funkciu virtuálnej obývačky Oculus TV

O sledovanie 6-smerového pohybu sa namiesto externých senzorov postará nová technológia Oculus Insight, ktorá využíva štyri širokouhlé senzory a algoritmy pre výpočet aktuálnej polohy.

Zdroj | Oculus

Súčasťou balenia Oculus Quest budú aj pohybové ovládače Touch. Samotný headset bude v základnej verzii predávaný s 64-GB interným úložiskom. O zobrazovanie sa postará dvojica displejov s rozlíšením 1 600 x 1 440 pixelov na jedno oko. Celkový zážitok má dotvárať integrovaný zvukový systém, vďaka ktorému používateľ nemusí používať slúchadlá.

Zdroj | Oculus

Oculus Quest má poskytovať slobodu, aká tu na úrovni takýchto VR hier ešte nebola. Používateľ sa môže voľne pohybovať po 371 metroch štvorcových a headset nestratí prehľad o tom, kde sa používateľ nachádza. To by mohlo znamenať značný posun v hraní VR hier v arénach.

Zdroj | Oculus

Zatiaľ je však záhadou, aký výkon skutočne Oculus Quest poskytne. Ide stále o prenosný hardvér, ktorý sa nemôže rovnať výkonným grafickým kartám a už vôbec nie pri cene 399 dolárov. Oculus však sľubuje, že portovanie hier z Riftu na Quest je jednoduché. Ak tieto slová potvrdia aj vývojári, mohli by sme konečne vidieť poriadny „boom“ vo virtuálnej realite.

Zdroj | Oculus

Oficiálna cena v dolároch je uvádzaná bez dane, pretože jej výška nie je rovnaká v každom americkom štáte.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.