Reklama

Ocean Cleanup vytiahol z oceánu 55 ton plastov, Kia ich využije pre automobily

Zdroj | Ocean Cleanup
Števo Porubský
Zdroj | Ocean Cleanup
Zdroj | Ocean Cleanup

Minulý rok v apríli automobilka Kia a holandský start-up (dnes už neziskovka) The Ocean Cleanup podpísalo dohodu o spolupráci, vďaka ktorej sa plasty z oceánov dostanú späť do obehu cez nové automobily Kia.

Dohoda teraz priniesla prvý úspech, z oceánu bolo vytiahnutých 55 ton plastového odpadu, ktoré automobilka využije pri svojich nových automobiloch.

Obsah pokračuje pod reklamou

Po roku priniesla zatiaľ 7-ročná zmluva prvý veľký úspech. The Ocean Cleanup so svojim systémom zberu odpadu System 002 vylovil a do kanadského mesta Victoria priviezol 55 ton plastového odpadu. Plasty boli vylovené z Tichého oceánu po plavbe cez tzv. Veľký pacifický kôš (GPGP).

Great Pacific Garbage Patch (Veľký pacifický kôš) je najväčšie miesto nahromadeného plávajúceho odpadu na svete, pričom jeho plocha sa odhaduje na 1,6 milióna kilometrov štvorcových. Inak povedané, trojnásobná rozloha Francúzska.

Pozrite si

Dnes je Svetový deň oceánov. Čo s nimi robí po 10 rokoch Ocean Cleanup?

Zachytené plasty sa zrecyklujú a Kia použije časť z tohto materiálu vo svojich budúcich automobiloch. Nie všetok plastový odpad je totiž možné recyklovať a ani z toho recyklovateľného nie je všetko vhodné pre automobilový priemysel.

Kia sa však pochválila aj tým, že úspešne zrealizovala už viac ako 30 udržateľných riešení v rôznych produktových oblastiach. Napríklad na látky a koberce používa recyklovaný polyetyléntereftalát (PET), biologickú alternatívu kože či lak bez obsahu BTX (Benzén, Toluén, Xylén).

V prípade plne elektrického modelu EV9 sa na výrobu podlahových rohoží vraj používa upcyklovaný odpad ako napríklad rybárske siete vylovené z oceánu. Komponenty použité pri konštrukcii modelu EV9 vyrobené z recyklovaných plastov a ekologických materiálov na biologickej báze vážia približne 34 kg.

„Rekordný úlovok plastov, ktoré organizácia The Ocean Cleanup priviezla na breh na recykláciu, je hmatateľným dôkazom toho, ako môžu technológie zabezpečovať udržateľné riešenia vo veľkom rozsahu,“ povedal Charles Ryu, hlavný viceprezident a riaditeľ divízie Global Brand & CX Division koncernu Kia Corp.

Pre automobilku Kia má toto predstavovať ďalšiu fázu sedemročného globálneho partnerstva v rámci transformácie značky Kia na popredného poskytovateľa riešení udržateľnej mobility. Kia, mimochodom, poskytuje The Ocean Cleanup financie na chod i budovanie zberačov nielen pre oceány, ale aj rieky, tzv. Interceptory.

The Ocean Cleanup po vylovení a dovezení úlovku na breh zároveň oznámil spustenie svojej novej technológie System 03. Tá má byť takmer trikrát väčšia ako technológia System 002 a dokáže zachytiť oveľa väčšie množstvo plastu pri nižších nákladoch na kilogram odstránených plastov počas celého roka.

System 03 má tiež obsahovať dômyselnejšie technológie monitorovania životného prostredia a bezpečnosti, ako je napríklad nový bezpečnostný prielez pre morské živočíchy, určený na ochranu morského života. Organizácie chce do roku 2040 odstrániť z oceánov 90 % plávajúcich plastov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.