Už v roku 2013 istý 19-ročný študent vytvoril start-up Ocean Cleanup, ktorého cieľom bolo vyčistiť oceány a moria od plastového odpadu, ktorý sa v nich hromadí viac a viac.
Boyan Slat, študent leteckého inžinierstva na Delft University of Technology, v tom mal jasno už pred 10 rokmi. Kam sa projekt posunul za tých 10 rokov? Funguje vôbec?
Nie všetky start-upy totiž dokážu prežiť a po pár rokoch s väčším či menším úspechom skončia. Ocean Cleanup je našťastie ten šťastnejší projekt a funguje dodnes. Po 5 rokoch od spustenia projektu sa spoločnosti podarilo vypustiť prvé „čistiace“ plavidlo k oblasti Great Pacific Garbage Patch, ktorá leží medzi hawajskými ostrovmi a Kaliforniou.
„Tvorí ho 600-metrová plávajúca bariéra v tvare písmena U so zaoblenou spodnou časťou, ktorá bude poháňaná vetrom, morskými prúdmi a vlnami pri plavbe cez odpadkovú škvrnu. Počas nej bude zberať plastový odpad,“ písal kolega v roku 2018.
Žiaľ, pre technické problémy však musel byť test prerušený a poškodená bariéra bola odtiahnutá do prístavu. V roku 2019 ale „tím Ocean Cleanup ohlásil prekonanie významného míľnika pomocou nového mechanizmu kotvenia, ktorý má odstrániť problémy súvisiace s rýchlosťou pohybu plávajúcej bariéry.
Tie trápili predchádzajúcu verziu zberača oceánskeho odpadu. Nové riešenie bude používať padák v podobe obrovskej kotvy, ktorá bariéru zbrzdí, aby bola pomalšia, ako plastový odpad. Tento rýchlostný rozdiel je kľúčový, pretože je potrebné plastový odpad v rámci obrovskej bariéry nielen zhromažďovať, ale ho tam aj dlhodobo udržať bez ľudského zásahu,“ písal o novom systéme Ocean Cleanup kolega.
V tom istom roku Ocean Cleanup predstavil aj celkom iné zariadenie, Interceptor. Lapač plastov určený pre rieky. Plastový odpad totiž nepochádza iba z morí, z lodí a lodiek, resp. pobrežných obcí a miest, ale hlavne z riek, ktoré sa vlievajú do morí a oceánov.
Až 90 percent objemu plastového odpadu v oceánoch pochádza z desiatich veľtokov. Ide o osem ázijských riek – Mekong, Amur, Perlovú rieku, Gangu, Hai, Žltú rieku, Indus, Jang-c‘-ťiang a dve africké – Niger a Níl, tvrdia vo svojich zisteniach vedci z Helmholtz Centre for Environmental Research – UFZ.
Ako to vyzerá v súčasnosti?
Iba včera spoločnosť zverejnila video z májového vypúšťania momentálne najväčšieho zberného systému, System 002/C a pripravuje sa vypustenie System 003. Odpad sa zbiera do obrej siete, ktorú sa pravidelne vysýpa a odpad z nej sa recykluje.
Ocean Cleanup sa začiatkom apríla pochválil, že z oceánov vytiahol už 200 000 kilogramov plastov. Všetok odpad bol pritom vytriedený a väčšina aj zrecyklovaná.
Mimochodom, Ocean Cleanup za rok 2022 dokázal z vody vytiahnuť takmer 1 000 000 kilogramov odpadu! 86 % tvoril odpad z riek, takže do morí a oceánov sa dostalo o stovky tisíc ton odpadu menej! Celkovo z vody vytiahli už 2 000 000 kg odpadu.
Ocean Cleanup teda funguje a naplno plní svoje ciele. Samozrejme, mohlo by to byť aj rýchlejšie, ale rozpočet neziskovky nie je neobmedzený. Ak jej chcete pomôcť, môžete jej na fungovanie pokojne prispieť.
Mimochodom, svetové oceány sú najteplejšie a najkyslejšie za posledných 26 000 rokov. Naväzujú na seba až 90 % nakumulovaného tepla na Zemi a 23 % emisií oxidu uhličitého. Za posledných 20 rokov sa zohrievajú rýchlejšie ako kedykoľvek predtým a zvrátiť túto situáciu bude trvať storočia až tisícročia. Rýchlejšie sa dvíha aj ich hladina z pôvodných približne 2 cm ročne na 4,5 cm ročne, informovala agentúra Reuters pred rokom.