Reklama

NVIDIA a Komatsu pracujú na stavbách s umelou inteligenciou

Zdroj | NVIDIA
Juraj Procházka
Zdroj | NVIDIA
Zdroj | NVIDIA

Stavby a zemné práce patria všeobecne k najnebezpečnejším pracoviskám, pretože sú náročné, realizujú sa často v nerovnom teréne a neraz v nepretržitej prevádzke.

Podľa Japonskej asociácie pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci zaznamenali v tejto oblasti v Japonsku len za minulý rok asi 300 smrteľných úrazov a viac ako 15 000 zranení.

Nedostatok stavbárov pomôžu riešiť inteligentné stroje

Navyše sú takéto druhy stavebných prác pomerne nepopulárne. Prejavuje sa to v odlive pracovníkov do iných odvetví. Podľa japonskej federácie stavebných dodávateľov trpí japonský stavebný priemysel vážnym nedostatkom pracovnej sily aj v dôsledku starnúcej populácie. Očakáva sa, že z 3,4 milióna kvalifikovaných pracovníkov v domácom priemysle až jedna tretina v nasledujúcom desaťročí odíde.

Pozrite si

Volvo a NVIDIA: umelá inteligencia je v autonómnych autách základom

K mechanizácii sa tak automatizácia pridáva ako budúca nevyhnutnosť. Vývoj nebude len o tom, že roboty a autonómne stroje zoberú ľuďom prácu, ale v mnohých prípadoch nahradia práve deficit pracovnej sily.

Zdroj | NVIDIA

S cieľom pomôcť pri riešení týchto problémov spustila spoločnosť Komatsu v roku 2015 iniciatívu „inteligentná výstavba“, ktorá spája údaje týkajúce sa pracovníkov a objektov na mieste, aby dosiahla bezpečnejšie a produktívnejšie pracoviská. Táto iniciatíva bola zavedená na viac ako 4 000 miestach v celom Japonsku. Zároveň firma plánuje jej rozširovanie doma, aj v zahraničí.

Pozrite si

NVIDIA používa umelú inteligenciu na „výcvik“ videnia autonómnych áut

K ďalšiemu zlepšovanie tejto iniciatívy má pomôcť podľa vyhlásenia výkonného riaditeľa Komatsu Yuichiho Iwamotu spolupráca so spoločnosťou NVIDIA.

Zdroj | SlashGear

Pôjde o využitie skúseností NVIDIA v oblasti spracovania obrazu, virtualizácie a umelej inteligencie (UI). Komatsu použije technológiu NVIDIA na vytvorenie 3D vizualizácií stavieb, ktoré ukazujú interakciu ľudí, strojov a objektov v reálnom čase. Stavebné stroje na mieste sa môžu starostlivo monitorovať, aby sa zabezpečilo ich optimálne využitie.

Veľký brat na stavenisku

Takáto technológia by bola umieráčikom aj pre takú typickú súčasť (zrejme nielen slovenského) folklóru, akou sú krádeže nafty zo stavebných strojov a skresľovanie motohodín. Aj keď možnosti monitoringu v kombinácii s použitím GPS a merania spotreby existujú aj bez umelej inteligencie už dnes.

Na podujatí GTC Japan uviedol CEO NVIDIA Jensen Huang, že ich grafické procesory nasadené pre systémy umelej inteligencie zabezpečia posilnenie vizualizácie a analýzy stavebných priestorov pre zvýšenie efektivity a bezpečnosti. Platforma umelej inteligencie NVIDIA Jetson o veľkosti kreditnej karty bude riadiť roboty a drony, ktoré poslúžia ako mozog a zmyslové orgány ťažkých strojov.

Pozrite si

NVIDIA chce stvoriť Metropolis, bude vedieť o nás všetko

Drony na zhromažďovanie a mapovanie 3D obrázkov na vizualizáciu terénu poskytne spoločnosť SkyCatch a projektu sa zúčastňuje aj softvérová spoločnosť Optim. Tá sa špecializuje na internet vecí a poskytne aplikáciu na identifikáciu jednotlivcov a strojov monitorovaných kamerami. Obaja z týchto partnerov spoločnosti Komatsu sú tiež členmi programu NVIDIA Inception program pre startupy v oblasti UI.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.