Reklama

Volvo a NVIDIA: umelá inteligencia je v autonómnych autách základom

Zdroj | NVIDIA
Juraj Procházka
Zdroj | NVIDIA
Zdroj | NVIDIA

Spoločnosti Volvo Cars a Autoliv nadviazali spoluprácu s firmou NVIDIA na vývoji vyspelých systémov umelej inteligencie a softvéru pre autonómne autá. Tieto tri spoločnosti budú spolupracovať s firmou Zenuity. Tá je novovytvoreným spoločným podnikom v oblasti vývoja automobilového softvéru, ktorý je takisto vlastnený spoločnosťami Volvo Cars a Autoliv.

Pozrite si

Superpočítač NVIDIA pre autonómne autá má výkon ako 150 MacBookov

Cieľom je vývoj technológií ďalšej generácie samojazdiacich automobilov. Výroba vozidiel postavených na počítačovej platforme NVIDIA DRIVE™ PX pre komerčný trh sa má rozbehnúť do roku 2021.

Autonómne auto je všetko možné len nie mechanický systém, fungujúci na základe presne definovaných nemenných pravidiel. Tak ako z autoškoly nevychádza „hotový“ profesionálny, alebo aspoň skúsený vodič, aj autonómne autá sa budú musieť v istých situáciách vedieť rozhodovať akoby intuitívne. Budú musieť rozmýšľať.

Zdroj | CLEPA

„Umelá inteligencia je základným nástrojom na riešenie neuveriteľne náročnej úlohy autonómnej jazdy,“ povedal Jensen Huang, zakladateľ a CEO spoločnosti NVIDIA na úvod podujatia Automobil Elektronik Kongress.

Pozrite si

Bosch a TomTom tvoria radarové mapy pre robotické autá

Huang tiež uviedol, že NVIDIA nadviaže na svoju doterajšiu spoluprácu s Volvom. Spoločne vyvíjané komerčné autonómne vozidlá zvýšia bezpečnosť jazdy a prispejú k zníženiu dopravných zápch a k zelenším mestám.

Zdroj | Innovation Product Design

Volvo, Autoliv, Zenuity a NVIDIA budú spolupracovať na vytvorení systémov, ktoré dokážu využiť hlboké vzdelávanie, čo je forma umelej inteligencie, rozpoznať objekty vo svojom prostredí, predvídať potenciálne hrozby a bezpečne navigovať. Do cieľa však vedie strmá a kľukatá cesta.

Pozrite si

NVIDIA naplno vstupuje na trh autonómnych automobilov aj vďaka Boschu

Systém NVIDIA DRIVE PX umožňuje plnú informovanosť o situácii v reálnom čase v 360-stupňovom zábere. Používa známu mapu s vysokým rozlíšením na plánovanie bezpečnej trasy. Dokáže sa riadiť presne podľa nej, ale zároveň sa aj prispôsobovať stále sa meniacim okolnostiam.Systém tiež vykonáva ďalšie kritické funkcie, ako napríklad spájanie kamerových streamov pre vytvorenie úplného priestorového pohľadu na okolie vozidla.

Pozrite si

Chytré autá potrebujú inteligentné mestá

Volvo Cars, Autoliv a Zenuity budú využívať platformu umelej inteligencie pre automobily NVIDIA ako základ pre vlastný vývoj softvéru.

Zenuity poskytne spoločnosti Volvo softvér pre samostatnú jazdu a Autoliv bude tento softvér predávať tretím stranám, aj OEM výrobcom, použijúc svoju zavedenú, širokú predajnú, marketingovú a distribučnú sieť.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.