Reklama

Superpočítač NVIDIA pre autonómne autá má výkon ako 150 MacBookov

Zdroj | NVIDIA
Juraj Procházka
Zdroj | NVIDIA
Zdroj | NVIDIA

Tesla Motors z pochopiteľných dôvodov tvrdí, že jej autopilot, ktorý sa nachádza vo vozidlách Model S a Model X, je len beta verziou, a varuje pred jazdou bez držania volantu. Nejde pritom len o riziko, ktoré akoby potvrdzovala aj tragická nehoda jedného z vozidiel.

Pozrite si

Tesla s autopilotom nezabránila tragickej nehode

Inej nehode, ktorej účastníkom sa stala Tesla Model X začiatkom júla, mohol naopak autopilot zabrániť. Dokazujú to elektronické denníky v aute. Autopilot bol ale vypnutý.

Veľké veci sa obvykle nerodia ľahko a vývoj autonómneho riadenia pre autá patrí k najväčším výzvam modernej techniky. Samoučiace sa stroje s umelou inteligenciou a veľká výpočtová mohutnosť budú nevyhnutnou podmienkou funkčného hardvéru.

Zdroj | NVIDIA

Taký NVIDIA predstavila už na januárovej výstave CES v Las Vegas v podobe svojho superpočítača pre autonómne autá Drive PX 2.

Pozrite si

NVIDIA má superpočítač pre autonómne autá s výkonom 24 biliónov operácií/s

Najnovšie odhalila aj detaily o systémovom čipe Parker, ktorý je „motorom“ superpočítača. SoC Parker obsahuje CPU 2x Denver 2.0, 4x ARM Cortex A57 a GPU s 256 CUDA jadrami.

Jeho 256-jadrový procesor  vygeneruje až 1,5 teraflop operácií hlbokého učenia za sekundu. Pritom zvládne enkódovať (alebo dekódovať) 4K video streamy pri 60 fps.

Zdroj | NVIDIA

To je príspevok k 8 teraflop/s výkonu samotného superpočítača, ktorý zodpovedá 24 biliónom DL operácií (deep learning, operácií strojového učenia) za sekundu, alebo aj výkonu 150 počítačov MacBook Pro. V Drive PX 2 sa o výkon postarajú dva procesory Parker a dve grafické jednotky Pascal.

Zdroj | NVIDIA
Pozrite si

Umelá inteligencia sa zaobíde aj bez internetu

Parker však zďaleka nie je najvýkonnejší systém, ktorý má NVIDIA pod palcom. Platforma DGX-1 pre iniciatívu Elona Muska OpenAI má dosiahnuť výkon až 170 teraflop/s.

Tento systém bude riadiť digitálne palubné dosky a inteligenciu budúcich skutočne autonómnych áut bez najmenšieho zaváhania.

Pozrite si

Matrix je všade, tvrdí Elon Musk

Zdroj | NVIDIA

NVIDIA už naznačila, že chce superpočítač Drive PX 2 poskytnúť na testovanie pri vývoji autonómnych áut  viacerým automobilkám. Medzi jej najbližších partnerov dnes patrí Volvo, ktoré nasadilo Drive PX 2 v SUV XC90, no NVIDIA odhalila, že v súčasnosti spolupracuje s viac ako 80 partnermi. Okrem automobiliek sú medzi nimi aj univerzitné výskumné pracoviská.

Zdroj | Volvo
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.