Reklama

NVIDIA chce stvoriť Metropolis, bude vedieť o nás všetko

Zdroj | NVIDIA
Števo Porubský
Zdroj | NVIDIA
Zdroj | NVIDIA

Americká NVIDIA predstavila platformu Metropolis, ako ďalšiu etapu vývoja a integrácie umelej inteligencie s hĺbkovým učením do bežného života. Kým v automobiloch, smartfónoch či zariadeniach v domácnosti to môže byť pre mnohých z nás ako-tak prípustné, Metropolis bude o nás vedieť ešte o čosi viac.

Zdroj | NVIDIA

Myšlienka spoločnosti NVIDIA nie je na prvý pohľad vôbec zlá. Chce vybudovať múdrejšie a bezpečnejšie mestá. Na osoh nám, ľudom. Platforma Metropolis je tak postavená na základoch vyššej bezpečnosti a efektívnejšieho využívania času.

NVIDIA Metropolis má byť sieť už existujúcich bezpečnostných kamier, ktoré sú už teraz takmer všade, hlavne vo veľkých mestách. Kým v súčasnosti je ich počet odhadovaný zo strany NVIDIE na niekoľko miliónov, do roku 2020 ich má byť viac ako miliarda.

Zdroj | NVIDIA

Záznamy z kamier sú prevažne využívané na účely spoločností alebo orgánov, ktoré ich inštalovali. To by chcela NVIDIA zmeniť pomocou umelej inteligencie, ktorá vie rozpoznávať objekty a ľudí v reálnom čase. Už teraz má NVIDIA viac ako 50 partnerov (Avigilon, Dahua, Hanwha Techwin, Hikvision či Milestone), ktorí využívajú jej AI.

Metropilis by mal využívať nielen AI kamery vybavené technológiami NVIDIA, ale aj bežné kamery, ktoré by boli schopné odosielať obraz do zariadení postavených na superpočítačoch NVIDIA Jetson s NVIDIA Tesla.

AI kamery by zas mali byť schopné vyhodnocovať situáciu v reálnom čase a do cloudu posielať len metadáta pre šetrenie siete. Dáta v cloude by mala automaticky vyhodnocovať umelá inteligencia s hĺbkovým učením, pričom výstupom majú byť informácie o voľných parkovacích miestach, doprave či davoch chodcov.

Okrem toho ale v systéme Metropolis má fungovať aj rozpoznávanie tvárí, detegovaní anomálií či rýchlej forenzii.

Zdroj | NVIDIA

A tu sa dostávame práve k tomu najhoršiemu. Pamätáte si na film Minority Report s Tomom Cruisom od Stevena Spielberga? Vznikol pred zhruba 15 rokmi. Hoci Metropolis stále nie je o predpovedaní zločinov, ďaleko od toho nemá. Umelá inteligencia s hĺbkovým učením by niečo také mohla časom určite zvládnuť.

Na druhej strane sa tomu nevyhýbame už v súčasnosti. Aplikáciám bezhlavo dovoľujeme, aby sledovali „naše kroky“ nech sme kdekoľvek, na „sociálnych sieťach“ zdieľame naše každodenné zážitky a na internete hľadáme cez Google akékoľvek drobnosti.

Už teraz tak o nás vybrané spoločnosti vedia viac, ako by sme si mysleli. Nie, nechcem byť paranoidný, skôr realistický. Sfi-fi filmy už vôbec nie sú také sci-fi ako pred pár rokmi.

Zdroj | NVIDIA

Ale späť k tomu pozitívnemu. Metropolis by mohol vedieť pomerne rýchlo a jednoducho vyhodnocovať situácie v doprave a verejných miestach, vďaka čomu by sme so správnymi aplikáciami vedeli lepšie využívať čas – vyhýbať sa zápcham, rýchlejšie nájsť parkovanie či nakupovať. Systém má dokonca byť schopný aj pri hľadaní stratených osôb či domácich miláčikov. Biznis klienti by mali mať tiež lepší prehľad o skladoch.

Zdroj | NVIDIA
Zdroj | NVIDIA
Zdroj | NVIDIA
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.