Reklama

Nový macOS Monterey prinesie vylepšenú kontinuitu medzi Apple zariadeniami

Zdroj | Apple
Stanislav Vinc
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Včerajšia vývojárska konferencia WWDC nám síce napriek zaručeným informáciám nepriniesla nový hardvér, no na nový softvér chudobná rozhodne nebola. Okrem nových operačných systémov iOS 15, iPadOS 15 a ďalších si na nej odbil svoju premiéru aj pripravovaný macOS Monterey.

Konferencia WWDC 2021 sa nesie v znamení väčšieho prepojenia, či už zariadení alebo samotných používateľov. Viaceré novinky predstavené primárne pre iOS 15, sa prirodzene stanú súčasťou aj ostatných operačných systémov od Apple vrátane nového macOS Monterey.

Safari dostane v novej aktualizácii úplne nový dizajn, ktorý má používateľom poskytnúť viac priestoru na prehliadanie webu. Vynovený adresný riadok zaberá menej miesta a aby lepšie opticky zapadol, celý sa zafarbí do primárnej farby aktuálne otvorenej webovej stránky. Novinkou sú aj tzv. skupiny tabov, ktoré potešia tých, ktorí pracujú na viacerých veľkých projektoch naraz.

Zdroj | Apple

Do macOS s verziou Monterey zavíta aj aplikácia Skratky pôvodne vytvorená pre iOS. Eventuálne má nahradiť legendárny Automator, k čomu však dôjde až v horizonte niekoľkých rokov.

Zdroj | Apple

Spomínaný FaceTime dostane priestorové ozvučenie, ktoré má navodiť dojem, že hlasy účastníkov vychádzajú priamo z priestoru obrazovky. Funkcia Voice Isolation zabezpečí potlačenie okolitých ruchov, naopak Wide Spectrum zosilní všetky zvuky v miestnosti, čo sa hodí napríklad pri skupinových hovoroch.

Zdroj | Apple

Snáď najzaujímavejšou novinkou pre FaceTime je ale funkcia SharePlay, ktorá vám umožní sledovať filmy, počúvať hudbu alebo zdieľať obrazovku s ostatnými účastníkmi videohovoru. Zdieľané konzumovanie obsahu budú musieť podporovať jednotlivé streamingové aplikácie. Škoda len, že Apple s touto funkciou prišiel až tento rok.

Zdroj | Apple

Zlatým klincom večera pre macOS Monterey je ale nepochybne nové previazanie Macu a iPadu pod záštitou funkcie Universal Control. Ide o automatické prepojenie týchto platforiem, ktoré vám umožní presúvať medzi ich obrazovkami kurzor myši, ako aj akýkoľvek obsah.

Pozrite si

Vďaka iPadOS 15 sa z vášho iPadu stane ešte lepší tablet

Prepojenie zariadení by malo fungovať kompletne automaticky, nevyžaduje si žiadne nastavenia. Po položení zariadení vedľa seba už môžete obsah vytvorený na iPade potiahnuť priamo na Mac tak, akoby šlo o externú obrazovku. Toto prepojenie dokonca funguje aj naprieč viacerými zariadeniami.

Po dlhom čakaní a mnohých neoficiálnych riešeniach do macOS dorazí už aj natívna podpora pre prijímanie obrazu cez AirPlay. Obsah teda bude možné odoslať z iPhonu alebo iPadu priamo na Mac a to aj v samostatnom režime prenosu hudby bez potreby zdieľania obrazovky.

Zdroj | Apple

Vývojárska verzia macOS Monterey je pre vývojárov dostupná už dnes. Verejné beta testovanie bude spustené v priebehu budúceho mesiaca a finálnej verzie sa napokon dočkáme až na jeseň.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.