Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Vďaka iPadOS 15 sa z vášho iPadu stane ešte lepší tablet

Vďaka iPadOS 15 sa z vášho iPadu stane ešte lepší tablet
Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Vďaka iPadOS 15 sa z vášho iPadu stane ešte lepší tablet
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Na WWDC 2021 bol predstavený nový systém iPadOS 15. Prináša niekoľko noviniek, ktoré okrem dizajnových zmien prinášajú lepšie využitie iPadov. Konečne je z iPadov nové zariadenie a nie len prerastený iPhone.

IPadOS 15 prináša po prvýkrát knižnicu aplikácií. Je umiestnená priamo v docku a uľahčuje pohodlný prístup k všetkým appkám, bez ohľadu na to, čo na iPade robíte.

Zdroj | Apple

Vítanou zmenou je podstatne vylepšený multi-tasking. Vychádza z iPadOS 14, ale teraz sa vám v hornej časti aplikácie objaví ponuka viacerých úloh naraz. Môžete si okamžite vybrať Split View alebo Slide Over priamo z tejto ponuky. Pri použití Split View teraz získate prístup na domovskú obrazovku, čo uľahčí prístup k požadovanej appke.

Pozrite si

Viete, ktoré top vychytávky prináša iOS 15?

Pri písaní na externej klávesnici prináša systém redizajn a nové skratky. Aj tu dokážete rýchlo nastavovať a prepínať medzi Split View a Slide Over pomocou nových skratiek pre multi-tasking priamo z klávesnice.

Universal Control vám umožní pracovať s jednou myšou a klávesnicou medzi iPadom a Macom. Zaistí tak bezproblémovú činnosť bez nutnosti akéhokoľvek nastavovania. Dokonca budete môcť presúvať obsah medzi zariadeniami, čo je skvelé napr. na načrtnutie kresby s Apple Pencil na iPade a jej umiestnenie do aplikácie na Macu.

Podobne ako v iOS 15, aj tu prichádza nástroj Focus. Ten vám umožní lepšie sústredenie na prácu i oddych. Filtruje upozornenia podľa toho, čo robíte. Používatelia si môžu nastaviť iPad tak, aby im vytvoril vlastný Focusu, resp. pomohol s výberom navrhnutým na základe ich kontextu, napríklad počas pracovnej doby alebo spánku.

Zdroj | Apple

Widgety v iPadOS 15 sú dostupné na domovskej obrazovke iPadu. Widgety už nie sú určené len na zobrazenie v Dnes na bočnej strane domovskej obrazovky, po novom sa budú dať umiestniť medzi všetky ostatné ikony vašich aplikácií.

Aplikácia Poznámky získava možnosť tagov, uľahčí to prezeranie a vyhľadávanie. Zavináčom si môžete označiť používateľov, ktorých máte uložených. Ak to v poznámke urobíte, príde mu oznámenie. Funkcia Quick Note spolupracuje s Apple Pencil – perom vysuniete z dolného pravého rohu papier, na ktorý si viete zapísať poznámky.

Zdroj | Apple

Apple aj v iPadOS 15 vylepšil hovory cez FaceTime. Ľahšie sa spojíte s priateľmi, vďaka službe SharePlay môžete zdieľať svoje zážitky, vrátane počúvania hudby cez s Apple Music, pozerať synchronizovaný film alebo zdieľať obrazovku.

Pozrite si

Viete akých 6 vylepšení prináša iPadOS 14?

Spotlight prináša v iPadOS 15 možnosť vyhľadávať v aplikácii Fotografie a na webových obrázkoch. Prináša bohatšie výsledky pre kontakty s kontextom, napr. nedávne konverzácie, zdieľané fotografie a ich poloha (ak sú zdieľané prostredníctvom funkcie Nájsť).

Do iPadov prichádza appka Translate, ktorá mala premiéru minulý rok v iOS 14. Text bude možné preložiť na iPade tak, že ho vyberiete a klepnete na Preložiť. Systém si poradí aj s písaným textom. Slovenský jazyk však nepodporuje.

Zdroj | Apple

Apple umožňuje pomocou Swift Playgrounds vyvíjanie aplikácií (pre iPhony a iPady) už aj na iPadoch.