Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

iPhone 12 bez nabíjačky v balení?! Toto Apple nemôže prejsť... alebo?

iPhone 12 bez nabíjačky v balení?! Toto Apple nemôže prejsť... alebo?
Zdroj | Apple
Stanislav Vinc
iPhone 12 bez nabíjačky v balení?! Toto Apple nemôže prejsť... alebo?
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Špekulovalo sa o tom už niekoľko mesiacov, no nikto si nebol celkom istý, či má na to Apple odvahu. Napokon sa tak stalo a všetky štyri modely novej série iPhone 12 už budú predávané bez nabíjačky a slúchadiel v balení. Okrem novej generácie bez tohto príslušenstva kúpite aj iPhone SE, iPhone 11 a iPhone XR.

Apple je známy tým, že si nechá za všetko slušne zaplatiť. Určite si ešte spomínate na minuloročný rozruch okolo monitora Apple Pro Display XDR, ktorý nemá v balení stojan. Ten totiž Apple predáva samostatne za 999 dolárov. Zdalo sa, že k väčšiemu extrému už Apple ani pristúpiť nemôže.

Tento utorok však Apple posunulo latku orezávania balení svojich produktov na minimum ešte vyššie a z balenia všetkých štyroch modelov novej série smartfónov iPhone 12, ako aj spätne pri modeloch iPhone SE, iPhone 11 a iPhone XR, odstránilo z balenia napájací adaptér a slúchadlá EarPods.

Zdroj | Apple

Prečo? Dôvodom je ochrana životného prostredia. Apple sa totiž zaviazalo, že do roku 2030 bude mať nulový dopad na klímu naprieč všetkými svojimi aktivitami vrátane dodávateľského reťazca. Každý vyrobený produkt tak bude v čo najväčšej miere recyklovateľný a zároveň vyrobený z recyklovaných materiálov. Aby bol teda dopad výroby nových smartfónov na životné prostredie čo najmenší, z balení museli ísť preč „zbytočné“ prvky.

Pozrite si

Bude Apple do roku 2030 uhlíkovo neutrálny aj s dodávateľským reťazcom?

Podľa Apple už totiž jeho zákazníci vlastnia viac ako 700 miliónov Lightning slúchadiel EarPods, pričom mnohí z nich už dávno prešli na bezdrôtové slúchadlá a tie káblové nechávajú len tak ležať zapadnuté prachom. Podobne je to s originálnymi nabíjačkami, ktorých by malo byť v obehu až 2 miliardy.

Odstránením spomínaného príslušenstva mohlo zároveň Apple zmenšiť balenia všetkých novovyrobených smartfónov, vďaka čomu sa ich na jednu prepravnú paletu zmestí až o 70 % viac.

Pozrite si

Koľko stojí iPhone 12 či HomePod mini? Poznáme všetky ceny!

Všetky tieto kroky prispejú k zníženiu produkcie uhlíka až o 2 milióny ton ročne. Inými slovami, odstránením nabíjačky a slúchadiel z balenia pomohlo Apple životnému prostrediu rovnako, ako keby z ciest zmizlo 450-tisíc áut ročne.

Zdroj | Apple

Niet pochýb o tom, že väčšina záujemcov o nový smartfón už skutočne napájací adaptér doma má. Problém logiky Apple v tomto smere však spočíva v tom, že v nových baleniach nie je Lightning kábel s bežnou koncovkou USB-A, ale s koncovkou USB-C, ktorá stále nie je dostatočne rozšírená.

Zdroj | Apple

Aj tento problém sa však nepochybne časom utrasie a Apple bude zároveň o krok bližšie k budúcnosti, v ktorej už v balení nebude musieť byť ani spomínaný Lightning kábel. Špekuluje sa totiž, že iPhone časom príde aj o svoj posledný fyzický port, čomu napovedá aj nová magnetická bezdrôtová nabíjačka MagSafe.

Zdroj | Apple

V redakcii predpokladáme, že skôr či neskôr k tomuto kroku pristúpia aj ďalšie spoločnosti. Každý na prvý pohľad negatívny krok Apple (viď. odstránenie 3,5-mm portu) sa napokon rozšíril naprieč celým technologickým odvetvím. Apple zároveň nie je jedinou spoločnosťou, ktorá či už z vlastného rozhodnutia alebo vládnych nariadení musí znížiť svoj dopad na životné prostredie.

Pozrite si

Apple iPhone 12 mini hlási príchod. Dokáže konkurovať väčším modelom?

Ak by ste si chceli odstránené príslušenstvo kúpiť dodatočne, v oficiálnom Apple Store ho odteraz nájdete o niečo lacnejšie. Káblové slúchadlá EarPods stoja aktuálne na európskom trhu 19 €, teda zhruba o 10 eur menej ako doteraz. Starú nabíjačku s výkonom 18 W, ktorú Apple predával za 35 eur, nahradil nový adaptér s výkonom 20 W predávaný za 25 €.

Zdroj | Apple