Reklama

Nová Apple TV je realitou, čo všetko nový set-top-box prinesie?

Števo Porubský

Prvá Apple TV predstavená ešte v roku 2007 bol vcelku jednoduchý set-top-box. Časom sa však vypracoval na jeden z najpremyslenejších set-top-boxov na trhu aj vďaka možnostiam, ktoré ponúka. Dnes ale Apple prichádza s novou Apple TV, ktorá veríme rozbúri inak pokojné až flegmatické vlny TV biznisu.

Apple TV

Na prvý pohľad sa nezmenilo nič. Opak je však pravdou. Telo je o čosi hrubšie (98 x 98 x 33 mm) a ťažšie (425 g), no hlavné zmeny sú vo vnútri. Ukrýva sa tu 64-bitový procesor Apple A8, 2 GB RAM a grafiku PowerVR GX6450, ktoré môžete nájsť aj v iPhone 6 či ďalších mobilných zariadeniach s logom nahryznutého jablka. Vo výbave nechýba Wi-Fi b/g/n/ac, Bluetooth 4.1, Ethernetový konektor, nový USB-C port a HDMI 1.4 konektor na pripojenie k TV. Optický audio výstup akosi v špecifikácii chýba.

Apple TV

Pozrite si

Apple iPhone 6S je tu a s ním aj 3D Touch!

Absolútnou novinkou je nové diaľkové ovládanie, ktoré využíva hlavne dotykovú plochu na hornej časti. Diaľkové ovládanie disponuje Bluetooth 4.0 modulom, akcelerometrom a gyroskopom. Okrem hlasu ho tak budete môcť ovládať aj pomocou rôznych gest. Batéria vraj vydrží 3 mesiace bez nabíjania. Na nabíjanie sa používa Lightning konektor v spodnej časti.

https://www.youtube.com/watch?v=wGe66lSeSXg

Nový je tiež operačný systém, ktorý je dizajnom podobný s iOS. Apple ho nazval  tvOS. Nebudú chýbať aplikácie (Apple dnes predstavil aj nový SDK pre developerov) a teda ani App Store či integrácia obľúbenej asistentky Siri.

Apple TV

V novom tvOS okrem známych zdrojov pre obsah nájdete aj aplikácie, ktoré budú môcť vývojári postupne pridávať a vyvíjať. V čase spustenia predaja by Apple TV mal obsahovať appky ako iTunes, AirPaly, iCloud, Netflix, HBO Now, Hulu, Showtime, MLB, NBA, CNN, FOX, PBS Kids, NHL, ESPN apod.

Apple TV

Okrem aplikácií pre sledovanie obsahu Apple prezentovalo aj niekoľko hier, takže novú Apple TV budete môcť využívať aj ako hernú konzolu pre hranie hier, ktoré poznáte najmä z iPhonov, alebo iPadov. Samozrejmosťou je možnosť prehrávania vlastného obsahu (fotky, videá, hudbu…) z iOS alebo OS X zariadení cez AirPlay na pripojenom televízore.

Pozrite si

Apple iPad Pro má 12,9“ displej a unikátne dotykové pero

Apple TV

Sklamaním pre mnohých je podpora len Full HD obrazu, čo je na dnešnú dobu škoda. Ak si teda novú Apple TV pripojíte k Ultra HD telke, vyššie rozlíšenie ako Full HD nezískate, teda okrem upscallovaného obrazu, ktorý vytvorí samotný televízor.

Apple TV

Siri bude možné ovládať cez diaľkové ovládanie s mikrofónom. Siri by mohla výrazne uľahčiť ovládanie TV. Stačí povedať, čo chcete sledovať a Siri vám to nájde. Rovnako by nemal byť problém s otváraním aplikácií a množstvom ďalších funkcií, ktoré sú známe aj z iOS zariadení. Zaujímavo vyzerajú možnosti vyhľadávania, ktoré sú prakticky nekonečné a z najrôznejších zdrojov či z priamo prehrávaného obsahu.

Apple TV

Jednoducho Siri budete môcť povedať, aby preskočila xy minút dopredu, alebo ak nepostrehnete čo sa práve vo filme udialo, jednoducho jej poviete „What just he (she) said?“ (Čo práve povedal/a?) a Siri automaticky pretočí daný film o niekoľko sekúnd, aby ste si mohli danú scénu pozrieť znovu.

Apple TV

Apple TV bude v predaji v dvoch verziách – 32 GB a 64 GB. Ceny budú štartovať na sume 149 USD za 32 GB vertziu, 64 GB verzia vás vyjde na 199 USD.

Zdroj a foto: Apple

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.