Reklama

Apple iPhone 6S je tu a s ním aj 3D Touch!

Marek Šimunek

Apple iba pred niekoľkými minútami skončil svoju tlačovú konferenciu, na ktorej okrem množstva iných noviniek predstavil aj nástupcu svojich smartfónov. Čo teda pridanie písmena „S“ do názvu v skutočnosti prinesie?

Pozrite si

Testovali sme nový Apple iPhone 6S Plus s unikátnym 3D Touch

Apple iPhone 6S a 6S Plus

Nový iPhone 6S a 6S Plus, ktorý bol práve predstavený, bude používať nový hliník (A7000), ktorý by mu mal zabezpečiť podstatne vyššiu odolnosť, ako v prípade predchádzajúcej verzie. Tá sa nemilo preslávila tým, že iPhony 6 Plus sa pomerne jednoducho ohýbali.

Apple iPhone 6S a 6S Plus

Pozrite si

Apple iPad Pro má 12,9“ displej a unikátne dotykové pero

iPhone 6S prináša aj novú technológiu, ktorú Apple nazval 3D Touch. Jedná sa v tomto prípade o technológiu Force Touch, ktorú prezentoval napríklad počas konferencie IFA 2015 aj Huawei vo svojom novom smartfóne Mate S.

3D touch v novom iPhone 6S a 6S Plus bude rozoznávať silu vášho stlačenia, takže vám ponúkne sekundárne menu pri silnom stlačení, alebo iba náhľad akcie či funkcie, ktorú idete vykonať. V prípade silnejšieho stlačenia ikony správ napríklad môžete okamžite odoslať správu najpoužívanejším kontaktom. To isté platí aj v prípade, ak prst podržíte na telefóne.

Apple iPhone 6S a 6S Plus

Apple iPhone 6S a 6S Plus

Jednoducho takto môžete vykonávať akcie s aplikáciami bez toho, aby ste ich museli otvárať. V e-mailovom klientovi napríklad môžete veľmi rýchlo nahliadnuť na prijatú správu bez toho, aby ste ju otvorili. 3D Touch môžete využiť aj na rýchle prepínanie aplikácií. Postačí, aby ste spravili gesto z ľavej strany smerom na pravú a automaticky tak prepnete posledné aplikácie.

Apple iPhone 6S a 6S Plus

Apple iPhone 6S a 6S Plus

Nový iPhone 6S a 6S Plus bude poháňať 64-bitový procesor Apple A9, ktorý je o 70 % rýchlejší, ako predchádzajúci čip Apple A8. V prípade grafického čipu je to podľa Apple dokonca až 90 %. Samozrejmosťou je nový koprocesor M9, ktorý je určený na monitorovanie fitness funkcií.

iPhone 6S dostal aj Apple Touch ID druhej generácie, vďaka ktorému by odomknutie iPhonu malo byť ešte rýchlejšie. Nové iPhony dostanú LTE Advanced (300/50 Mbit/s) a tiež rýchlejšiu Wi-Fi.

Apple iPhone 6S a 6S Plus

Nové iPhony prinášajú konečne vylepšené fotoaparáty, ktoré dostali rozlíšenie 12 Mpx. Nový snímač by mal ponúknuť aj rýchlejšie zaostrenie, ako v prípade 8 Mpx snímačov v predchádzajúcich iPhonoch. Nový snímač okrem vylepšenia v rozlíšení prináša prvýkrát v prípade iPhonu Ultra HD (4K) video!

Vylepšenia sa dočkala aj predná FaceTime kamera, ktorá získala 5 Mpx rozlíšenie, ale rozlíšenie videa je stále „len“ HD. Apple však využíva displej iPhonu 6S a 6S Plus ako blesk pre fotenie selfies. Dokonca čip sám vie kedy idete využiť displej ako blesk a nastaví podstatne vyšší jas displeja, aby dokázal osvetliť scénu.

Apple iPhone 6S a 6S Plus

Čím však Apple skutočne prekvapilo, je technológia Live Photos, ktorá pomocou 3D Touch dovolí fotografiám doslova ožiť. Tieto fotografie nepredstavujú len jednoduché fotografie, ale malé videá, ktoré okrem obrazu obsahujú aj zvuk.

Pre vytvorenie Live Photos nepotrebujete nič iné, ako vytvoriť fotografiu. iPhone totiž automaticky nasníma niekoľko sekúnd pred a po vytvorení fotografie, takže okrem fotografie samotnej budete mať aj niečo ako krátke video.

Apple však Live Photos neoznačuje ako videá. Takto vytvorené fotografie môžete pozerať na iPade, iPhonoch, MacBookoch s OS X El Capitan. Okrem toho Apple uverejní API, takže tieto fotografie budú môcť využívať aj iné aplikácie, ako je napríklad Facebook, alebo Instagram.

Apple iPhone 6S a 6S Plus

Apple pridáva k novým iPhonom 6S a 6S Plus aj nové nabíjacie doky pre nové iPhony 6S a 6S Plus, ako aj nové farby pre kožené a silikónové kryty. Prekvapením je to, že iPhone 6S a jeho väčšie dvojča prídu aj v nových farbách. Okrem známej čiernej, striebornej a zlatej príde aj ružová (rose gold).

A koľko budú nové iPhony stáť? Ceny ostávajú rovnaké ako v prípade iPhonu 6 a 6 Plus, rovnako ako pamäťové verzie. Apple si teda aj naďaľej myslí, že iPhone 6S v 32 GB verzii nie je potrebný.

Apple iPhone 6S a 6S Plus bude dostupný od 25. septembra, no nie na Slovensku. My si budeme musieť počkať na nasledujúce kolo. Samozrejme nové iPhony 6S a 6S Plus budú vybavené operačným systémom Apple iOS 9, ktorý bude dostupný už budúci týždeň, 16. septembra 2015.

Apple však predstavil nový Apple Upgrade Program, ktorý umožní vymaniť si iPhone každý rok. Táto služba bude stáť 32 USD mesačne

Apple iPhone 6S a 6S Plus

O vyjadrenie sa k plánom uvedenia nových iPhonov do ponuky, ako aj prípadného termínu dostupnosti, či prípadnej ceny sme požiadali trojicu mobilných operátorov.

O2

“Nový iPhone 6S od Apple budeme mať v portfóliu už čoskoro. Zákazníci, ktorí majú o nový iPhone záujem sa môžu už budúci týždeň registrovať na našej webovej stránke www.o2.sk. V súčasnosti riešime so spoločnosťou Apple cenu nového modelu a aj starších modelov iPhone. Akonáhle budú rokovania uzavreté, tak spolu s termínom dodania budeme okamžite našich zákazníkov a aj Vás informovať.” povedala pre TECHBOX hovorkyňa O2 Martina Jamrichová.

Telekom

Na vyjadrenie operátora stále čakáme a informáciu budeme aktualizovať.

Orange

„Urobíme všetko pre to, aby sme nový iPhone priniesli našim zákazníkom v čo najkratšom možnom čase. Bližšie informácie poskytneme, keď to bude aktuálne.“

Foto: Apple

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.