Reklama

Nostalgia nadupaná technológiami: Retro reproduktory McIntosh ML1 MKII 

Zdroj | McIntosh
Juraj Procházka
Zdroj | McIntosh
Zdroj | McIntosh

Americkú značku McIntosh si spájame hlavne s ikonickými zosilňovačmi, gramofónmi a ďalšími audio komponentmi, ale firma sa už od 70-tych rokov zaoberá aj výrobou reproduktorov. Nové modely síce neuvádza často, ale keď k tomu dôjde, stojí to za to. Spomeňme napríklad 2100 wattové stĺpy XRT2.1K s 81 meničmi, alebo XRT1.1K so 70 meničmi a výkonom 1,1 kW.

Teraz sa však McIntosh inšpiroval históriou a na aktuálnej výstave High End Munich 2023 predstavil štvorpásmové reproduktory ML1 MKII, ktoré dizajnovo, aj koncepčne vychádzajú z pôvodného modelu ML-1C. Ten bol predstavený v roku 1970 a vyrábal sa do roku 1977.

Pozrite si

McIntosh XRT1.1K – výkonné reproduktory so 70 meničmi

Obsah pokračuje pod reklamou

Znovuzrodený reproduktor ML1 má síce takmer rovnaký dizajn, ako pôvodná verzia, ale pod kapotou ho vývojári úplne prekopali, aby dosiahli ten najlepší zvukový prejav, zodpovedajúci súčasným poznatkom z elektroakustiky.

Zdroj | McIntosh

Z originálu si inovované retro reproduktory zachovali dvojdielnu ozvučnicu v skrinkách z olejovaného orechového masívu a dyhou so saténovou povrchovou úpravou.

Majú magneticky pripevnenú odnímateľnú drevenú mriežku s akusticky priehľadnou čiernou pletenou látkou s kovovým lemom, ktorá dodáva reproduktoru rafinovaný vzhľad. Chýbajú však vertikálne drevené lamely, používané na mriežke u pôvodných ML1. Nové ML1 MKII tiež dostali rovnaký stojan s vintage menovkou z tlakovo liateho hliníka na základni.

Zdroj | McIntosh

Vo vnútri je však prakticky všetko po novom. Modernizovaný štvorpásmový reproduktor používa päť samostatných meničov. 12-palcový polypropylénový kužeľový basový reproduktor v uzavretom kryte posúva hranicu hlbokých tónov na 27 Hz. Stredné pásmo reprodukujú tri meniče – dva 4-palcové meniče s polypropylénovou membránou v uzavretom kryte pre nižšie stredy a jeden 2“ stredotónový menič s mäkkou kupolou pre vyššie stredy. Výšky pokrýva 0,75“ titánový výškový reproduktor, aký bol použitý aj v modeloch McIntosh XR50 a XR100.

ML1 MKII využíva na mieru navrhnuté výhybky s naddimenzovanými komponentmi, ktoré zaisťujú vysoký výkon. Polovodičové, samoresetujúce sa ochrany zabraňujú poškodeniu ktoréhokoľvek z meničov. Dizajn výhybky oddeľuje vysokofrekvenčné a nízkofrekvenčné obvody a každý je k dispozícii pre bi-wiring alebo bi-amping pripojenie.

Zdroj | McIntosh

Tento arzenál dosahuje frekvenčnú odozvu 27 Hz – 45 kHz a dokáže pracovať s výkonom zosilňovača v rozsahu 75 W až 600 W (pri impedancii 8 ohmov).

Na rozdiel od mnohých reproduktorov, ktoré vyžarujú svoj najlepší zvuk do úzkej oblasti pred reproduktorom, ML1 poskytuje výnimočný zvuk v širšom priestore pri všetkých frekvenciách. Dokáže to vďaka svojmu 4-pásmovému dizajnu, starostlivo vybraným doplnkom, veľkostiam meničov a odborne skonštruovanej výhybke. Každý v miestnosti si tak môže vychutnať úplnú stereo zvukovú scénu, namiesto toho, aby bol viazaný na „sweet spot“ miesto posluchu.

Pozrite si

McIntosh MC255, MX123 a MX170: silné kalibre pre high-end kino

Na americkom trhu sa reproduktory ML1 MKII objavia v júli, pričom cena je stanovená na 6 000 USD za kus. Krátko nato by mali byť dostupné aj v Európe.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.