Reklama

New York rozdáva AirTagy. Aký to má háčik?

Zdroj | Raphael Lopes/Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | Raphael Lopes/Unsplash
Zdroj | Raphael Lopes/Unsplash

Iná krajina, iný darček, poviete si. Ale aby vám niekde len tak dali lokalizačný prívesok, za tým musí niečo byť. Máte pravdu, ani New York nie je taký bohatý, aby dával každému návštevníkovi, resp. obyvateľovi AirTag.

Je to skôr ako v komunistickom vtipe z rádia Jerevan. V ňom sa jeden občan pýtal, či je pravda, že v Moskve rozdávajú automobily. Odpoveď už nebola taká sexi: Áno, je to tak, no nie sú to autá, ale bicykle. Nerozdávajú ich, ale kradnú.

Aj v kapitalistickom veľkomeste sa totiž kradnú vozidlá. Eric Adams, starosta New York City, na víkendovej tlačovej konferencii oznámil, že mesto rozdáva 500 lokalizátorov. Tie majú pomôcť obyvateľom sledovať ich vozidlá v prípade krádeže.

Obsah pokračuje pod reklamou

Vidíte dobre, aj takéto riešenie ponúka starosta a policajné oddelenie mesta. Mimochodom, Adams je známy svojou láskou k technológiám. Po nástupe do funkcie si nechal vyplatiť prvé tri výplaty v kryptomene, nedávno vyslal do ulíc udržiavať poriadky robotických psov Digidog.

Čo sa však stalo, že v New Yorku prudko stúpli krádeže vozidiel? Adams tvrdí, že existuje priama súvislosť medzi nárastom krádeží a virálnymi videami na TikToku od zlodejov známych ako Kia Boyz. Už od minulého leta sa zverejňujú návody pre amatérov, ako ľahko ukradnúť vozidlá značky KIA a Hyundai. Bezpečnostná chyba umožňuje, resp. umožňovala ich odcudzenie pomocou dostupných nástrojov, napríklad obyčajného USB kábla.

Mestá v celej USA odvtedy zaznamenávajú nebývalú sériu krádeží týchto dvoch značiek. Koncerny síce od februára ponúkajú bezplatnú aktualizáciu, nie každý ju však absolvoval.

Krádeže potvrdzuje aj John Chell, šéf hliadky newyorskej polície. Za rok 2023 bolo doteraz evidovaných odcudzených 966 ukradnutých Hyundai a KIA. Je to nárast o 819 % oproti celému roku 2022!

Pozrite si

Ako si definitívne zrušiť účet na sociálnej sieti TikTok? Návod krok po kroku

AirTagy rozdáva nezisková organizácia Association for a Better New York (ABNY), spolu pôjde o 500 kusov, ktoré budú rozdávané zadarmo po celom meste, najmä však v Castle Hill, Soundview a Parkcheste, kde bolo zaznamenaných najviac krádeží.

Policajné oddelenie New Yorku z pochopiteľných dôvodov nebude mať mať prístup k polohe AirTagov v reálnom čase. Občania budú musieť NYPD oznámiť, že ich automobil bol ukradnutý a dať úradom povolenie sledovať ho.

AirTag sa spáruje s iPhonom a s aplikáciou Nájsť. Dá sa nastaviť tak, aby majiteľa informoval, že je jeho vozidlo v pohybe. Vtedy bude treba okamžite zavolať na 911 a nahlásiť krádež. „Príslušným dôstojníkom poviete: Mám AirTag a oni okamžite s celomestským zameriavacím aparátom začnú váš lokalizátor hľadať po celom meste,“ povedal náčelník John Chell.

V prípade, že máte Android a jednu zo spomenutých značiek, máte smolu. New York vám nedá lokalizátor, ani nepomôže s rýchlym vyhľadávaním. Rovnako však budete mať smolu, ak sa na letisku budete dožadovať AirTagu.

Ak sa vám widget nezobrazuje správne kliknite sem.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.