Netflix predstavil novú funkciu, Studio Quality Sound, tá má posunúť kvalitu zvuku na úroveň podobnú tej, ktorú počujú tvorcovia v štúdiu. Má audiofilský zvuk vo filme naozaj nejaký význam, alebo si Netflix kryje chrbát, keď nabudúce zvýši cenu?
Dôvod na zvýšenie kvality zvuku znie ako príbeh z filmu. Bratia Dufferovci pozerali koncom roku 2017 v štandardnej obývačke epizódu zo Stranger Things 2, ostali prekvapení, že jedna scéna neznela tak, ako ju mali napočúvanú v štúdiu pri jej strihu. Spojili sa so zvukovým expertom a inžinierskym tímom, tí dostali zadanie priniesť vysokokvalitný zvuk do domácností.
Od prvého mája je k dispozícií audio s lepším rozlíšením, Studio Quality Sound. Podľa Netflixu by to mali počuť aj bežní diváci na svojich televízoroch. Ideálna kombinácia pri pozeraní filmu je samozrejme rozlíšenie 4K HDR a Dolby Atmos.
Väčšina televízorov podporujúcich Dolby Surround 5.1 alebo Dolby Atmos je schopná prijímať kvalitnejší zvuk. V závislosti od zariadenia, ktoré má používateľ a možnosti šírky pásma, sa môže líšiť prenosová rýchlosť. Zariadenia s 5.1-kanálovým zvukom môžu prijímať signál od 192 kbps až do 640 kbps.
Pre Dolby Atmos sú tieto rýchlosti ešte vyššie, od 448 kbps do 768 kbps. Dolby Atmos je k dispozícii iba pre členov, ktorí majú aktivovanú službu Premium.
Prispôsobovanie rýchlosti dátového toku sa volá adaptívne streamovanie, je možné vďaka optimalizácii adaptívneho engine, ktorý Netflix doteraz používal len pri videu. Technológia bola navrhnutá na doručovanie médií používateľom optimálnym spôsobom pre ich konkrétne sieťové pripojenie. Médiá sú rozdelené do mnohých malých segmentov, každý z nich obsahuje niekoľko sekúnd údajov o prehrávaní, poskytované sú v niekoľkých kvalitách.
Použitím adaptívneho streamingu pre audio je možné nastaviť kvalitu zvuku počas prehrávania až do možnosti šírky pásma, rovnako ako je to pri videu.
Tento „nový“ zvuk nie je bezstratový, no v zásade je transparentný, takmer bez rozdielu medzi štúdiovou verziou a tou, ktorá je v distribúcii. Otázkou ostáva, či bude obyčajný divák naozaj počuť rozdiel v kvalite zvuku. Zvyčajne totiž počúva svoje obľúbené piesne v menšom rozlíšení a nezdá sa mu, že im niečo chýbalo. Vo filme, kde je množstvo rôznych zvukov, dialógov a ruchov, je oveľa ťažšie vnímať kvalitu audia.
Netflix si takýmto spôsobom môže pripravovať odôvodnenie na nárast cien, aj keď na svojich stránkach píše, že „vysokokvalitný zvuk je pre našich členov veľkým zážitkom, aj keď nie sú audiofilmi. Zvuk pomáha rozprávať príbeh podvedome, formovať naše skúsenosti prostredníctvom jemných podnetov, ako je zvonenie telefónu alebo spôsob, akým preletí veľký kŕdeľ vtákov tak môže zvýšiť úzkosť v scéne“.
Pre používateľov je potešujúce, že na trh prichádzajú k Netflixu, Amazon Prime a HBO noví a silní hráči – Disney a Apple. Ak už pre nič iné, tak aspoň pre tlak na ceny predplatného.